Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Xel-Ha

Milovníci vodních radovánek by si neměli nechat ujít návštěvu přírodní rezervace Xel-Ha nacházející se v mexickém státě Quintana Roo. Najdete zde mořský park s největším přírodním akváriem na světě, v němž máte možnost potápění, šnorchlování nebo plavání s delfíny. Jedna legenda praví, že toto místo stvořili samotní mayští bohové.

Mořský vodní park Xel-Ha se nachází asi 2 hodiny jízdy z Cancúnu (120 km), 10 km severně od Tulumu a 58 km od oblíbeného letoviska Playa del Carmen. Název Xel-Ha pochází z mayského jazyka, ve kterém znamená něco jako „místo, kde pramení voda“, což přesně vystihuje charakter krajiny. V mayských dobách se zde nacházelo město, které se rozvíjelo v letech 100 – 600 našeho letopočtu. Údajně jej Mayové využívali jako přístav, hrálo tak velmi důležitou roli při objevných plavbách do Karibského moře. V roce 1200 našeho letopočtu byly přistavěny hradby, které město chránily před vpády nepřátel. První písemné zmínky o Xel-Ha pochází z roku 1527, kdy se zde usadili Španělé a přejmenovali místo na Salamanca de Xalá.

Tento tropický park je opravdu nepopsatelně krásný, jeho dominantním prvkem je všudypřítomná voda. Příroda zde vytvořila nádhernou modrozelenou lagunu, která se hluboce zařezává do okolní tropické džungle. Vzniklo tak bezpochyby největší a nejkrásnější přírodní akvárium na světě. Laguna je svými rozvětvenými rameny propojená s otevřeným mořem, díky čemuž je rybám umožněna volná migrace. V přirozeném prostředí zde tak můžete pozorovat nejrůznější druhy pestrobarevných exotických ryb. K těm nejzajímavějším patří tzv. papouščí ryba, tuňák nebo barakuda. Papouščí ryby se nejčastěji ukrývají ve stínu pod dřevěnými schody v severozápadní části laguny. Milovníci potápění a šnorchlování najdou v Xel-Ha učiněný ráj.

Bujná a neprostupná vegetace ukrývá řadu mayských staveb a památek, sladkovodní přírodní studny zvané „cenotes“ a mnoho dalších atrakcí. Za těmi se můžete vypravit po tzv. eko stezkách, které se klikatí džunglí. Jakmile narazíte na pozůstatky mayských pyramid, dýchne na vás tajemná atmosféra minulosti. Jednou z významných památek je také 540 metrů dlouhá mayská cesta, po které se staří Mayové vydávali za poznáním. Na skalnatých březích visí provazové žebříky, po kterých odvážlivci vylézají na asi 4 metry vysoké skalní vyvýšeniny a skáčou do průzračné osvěžující vody.

V tomto ekologicky unikátním světě je na prvním místě ochrana rostlinných a živočišných druhů. V parku můžete vidět například ptačí farmu nebo delfinárium, kde máte za příplatek možnost si zaplavat s delfíny. Pokud vás tato možnost láká, objednejte si plavání hned po příchodu do parku, později bývá beznadějně zamluvené. Zajímavou atrakcí je také krmení žraloků.

V areálu Xel-Ha jsou návštěvníkům k dispozici 2 restaurace a 3 bary, ve kterých je v ceně (v případě zakoupení dražší vstupenky) zajištěn program All inclusive. Máte tak jedinečnou možnost ochutnat speciality yucatanské kuchyně, ale samozřejmě také mezinárodní jídla. V barech si můžete objednat kávu a při jejím popíjení se kochat výhledem na úžasnou lagunu. Pokud však máte chuť na něco ostřejšího, dejte si pravou mexickou tequilu nebo rum. Po areálu jezdí minivláček, který přepravuje turisty. Okolo celého areálu jinak vede i pobřežní chodník, celý jej obejít zabere asi 45 minut rychlé chůze.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko