Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tabasco

Tabasco - oficiálním názvem Estado Libre y Soberano de Tabasco, je dalším z 31 států tvořících Spojené státy mexické. Dělí se na 17 správních celků (municipalit) a jeho hlavním a nejlidnatějším městem je Villahermosa s cca 340 tisíci obyvateli. Tabasco je situováno na jihovýchodě Mexika, kde sousedí s dalšími spolkovými zeměmi Veracruz, Chiapas a Campeche.

Stát Tabasco rozkládající se na ploše 24 474 km2 má krátkou hranici ještě s další středoamerickou zemí, s Guatemalou. Severní pobřeží státu je omýváno vodami Mexického zálivu. Na území státu Tabasco žije v současné době okolo 2,1 milionu obyvatel. Jako samostatný mexický stát vzniklo Tabasco dne 3. května roku 1824. Kromě metropole najdeme ve státě ještě další velká města jako Cardenas, Comalcalco a Paraíso.

Na území státu Tabasco se v předkolumbovském období vyvíjely mezoamerické civilizace, z nichž největší význam měli Olmékové. Ti žili především v oblasti okolo dnešního města Veracruz a už ve 2 tisíciletí před Kristem stavěli sakrální, světské stavby a vynikali svými monumentálními sochami. Jako první sem v roce 1518 pronikla španělská expedice vedená kapitánem Juanem de Grijalva, po němž byla pojmenována také řeka protínající hlavní město Villahermosa. O rok později dorazil Hernán Cortez se svými lidmi, založil zde první vesnici Santa Maria de la Victoria a začal si podrobovat místní domorodé obyvatelstvo.

Dnešními obyvateli jsou především chudí zemědělci, rybáři a chovatelé dobytka, zejména skotu. Lidé se zde věnují pěstování cukrové třtiny, kukuřice, kakaovníku, kávovníku a banánovníku. Daří se zde také pěstovat pomeranče a další citrusy, kokosy nebo třeba maniok.

Z hlediska ekonomiky je Tabasco velmi významným státem, nachází se zde velká ropná naleziště, zejména tedy v blízkosti pobřeží. Mexiko se díky těmto nalezištím stalo jedním z největších světových producentů ropy, řadí se hned na druhé místo na světě po Saúdské Arábii. Stále větší význam má také zemní plyn, nejvíce se ho těží kolem měst Reynosa a Poza Rica. Těžba a zpracování ropy a zemního plynu tak dnes tvoří nejvýznamnější odvětví místní ekonomiky. Díky přístupu k Mexickému zálivu se ve státě rozvíjí také turistický ruch.

V současnosti však Tabasco není z hlediska turistiky až tak atraktivní jako například státy Quinatana Roo nebo Chiapas. Přesto sem turisté jezdí v hojném počtu. K hlavním atraktivitám patří archeologický park La Venta, v němž jsou uloženy památky na Olméckou kulturu. La Venta se nachází v hlavním městě Villahermose, které jinak není příliš turisticky atraktivní. Za návštěvu stojí také mayské ruiny Comalcalco, města Puerto Ceiba a Paraíso.

Povrch země je spíše rovinatý, na severu se rozprostírají pobřežní pláně bohaté na bažiny, směrem na jih se pak zvedá pohoří spadající do horského systému Chiapas a Guatemala Sierra táhnoucí se až do Guatemaly. Nejvyšším vrcholem Tabasca je Sierra Madrigal dosahující nadmořské výšky okolo 900 metrů. Následují vrcholy Tapijulapa Sierras, Cerro La Pava, Cerro La Ventana a Sierra Poana vysoké okolo 560 metrů nad mořem.

Tabasco je jedním z mála mexických států, který se nepotýká s nedostatkem vody, jeho problémem bývají právě naopak často rozvodněné řeky. Tento stát má nejvyšší průměr dešťových srážek ze všech mexických států. Při záplavách se tak stává, že jsou obyvatelé mnoha měst a chudých vesniček doslova odříznutí od světa, někdy až po dobu 14 dní. Záplavy tak bývají častým problémem, který ničí úrodu, bere majetek i lidské životy.

Jak již název státu napovídá, právě odtud pochází zahuštěná pikantní omáčka tabasco, která se proslavila po celém světě. Vyrábí se především z papriky křovité a je užívána jako přísada do nakládané zeleniny k masu, rybám, mušlím, do polévek, omáček a vaječných a zeleninových jídel. Kromě státu Tabasco se dnes tato paprika ve velkém pěstuje také v americké Louisianě. Tradice výroby této kořeněné a ostré omáčky sahá do roku 1868, kdy zakladatel továrny na její výrobu Edmund McIlhenny vymyslel originální a nezaměnitelný recept.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko