Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jalisco

Jalisco (v překladu „písečná rovina“, oficiálně Estado Libre  Soberano de Jalisco) se rozkládá na území o rozloze 79 085 km2 a sousedí na severozápadě se státem Nayarit, na severu se státy San Luis Potosí, Aguascalientes a Zacatecas. Východní hranice Jalisco odděluje od Guanajuaty a jižní od Colimy a Michoacánu. Západní pobřeží omývá Tichý oceán. Tento federativní stát se dále člení do 125 obcí, z nichž největší je Mezquitic. Je čtvrtou zemí Mexika z pohledu počtu obyvatel (7 milionů lidí). Kromě toho je i jedna z nejrozvinutějších zemí z hlediska ekonomiky, obchodu a kultury. V některých obcích je životní úroveň srovnatelná s evropskými zeměmi, jako jsou například Španělsko a Itálie. Vyskytují se zde ale velké ekonomické nepoměry mezi jednotlivými regiony.

Kdo navštíví Jalisco, pozná téměř celou mexickou kulturu. Byl zde vytvořen například žánr hudby Mariachi. Vznikl během období kolonizace a svými rytmy provázel všechny důležité historické a politické zvraty Mexika až do současnosti. Pojem „Mariachi“ má etymologii vedoucí k francouzskému výrazu pro manželství nebo svatbu (toto ovlivnění nastalo během vlády Maxmiliána I. a Napoleona III.).

Podobné příležitosti jako svatby jsou právě místy, kde se tyto písně obvykle hrají. Hudební soubor se nejčastěji skládá z trubky, houslí, klasické kytary a vihuely (zdejší druh pětistrunné kytary), harfy a guitarrónu (akustické baskytary). Hudebníci jsou oblečeni do typických stříbrných obleků a na hlavě nosí široké klobouky. Často bývají najímáni na zpívání serenád pro ženy. Pokud by někdo chtěl počastovat svůj ženský protějšek zážitkem na celý život, tak si může najmout trio mariachis, které v noci najdete na různých částech měst. Nejznámějším a zaručeným místem je například Plaza de los mariachis v hlavním městě nebo Plaza Garibaldi v Mexico City. K hudbě Mariachi se také úzce pojí žánr Ranchera, který však původně zpíval pouze jeden muž s kytarou. Tradici až z 16. století zde mají i býčí zápasy. Původně končily smrtí býka, dnes končí momentem, kdy se zvíře přestane vzpírat.

Slavnější než cokoliv ostatního v Mexiku je ale bezesporu tequila. Krajina vhodná pro pěstování rostliny agáve se táhne od sopky Tequila, přes údolí Rio Grande téměř až k městu Tequilla v Jaliscu. Vulkán vybuchl naposledy před dvěma sty lety a tamní úrodná sopečná půda je ideální pro růst modrého agáve. Ve zdejší oblasti se dodnes nachází plně funkční destilárie a palírny až z 18. století. Jsou postaveny z nepálených cihel a mají charakteristické kamenné stropní klenby. Turisté si zde mohou vyzkoušet tradiční postup výroby tequily. Roku 2006 byla zapsána Krajina pěstování agáve a zařízení na výrobu Tequily do světového dědictví UNESCO.

Hlavním městem Jalisca je Guadalajara. Historie tohoto města se začala psát od poloviny 16. století. Dnes je Guadalajara druhým největším mexickým městem. Na své si zde přijde téměř každý návštěvník toužící proniknout do kultury státu a zároveň hledající i jistou dávku komfortu. Do metropole se dostanete nejideálněji letecky a z mezinárodního letiště vás odvezou zdejší minibusy zvané „combis“. Za deset dolarů vás dopraví do většiny hotelů. Po centru byste se měli již pohybovat taxíky, kterým bohužel chybí taxametry. Využít však můžete i „calandrias“, koňské bryčky, u nichž hodinová projížďka stojí 15 dolarů.  Ve městě se určitě nebudete nudit. Je zde spousta atraktivních památek, muzeí a restaurací. Odpočinout si však můžete i ve svěží zeleni. Například v Parque natural Huentitan je i ZOO. K nejpůsobivějším památkám patří palác Palacio Municipal a katedrála z 16. století nebo Palacio del Gobierno z 17. století. Pro vyznavače golfu je zde i krásné golfové hřiště.

V hlavním městě můžete navštívit jedno z nejstarších nemocničních zařízení v celé Americe. Je to Hospic Cabañas postavený na počátku 19. století. Tehdy byl určen především znevýhodněným skupinám obyvatelstva – starým lidem, invalidům, sirotkům a handicapovaným. José Clemente Orozca, jeden z nejvýznamnějších mexických malířů vyzdobil nemocniční kapli. Budova hospice byla zapsána roku 1997 jako kulturní dědictví UNESCO.

Tento členský stát se může pochlubit také největším mexickým sladkovodním jezerem Chapala. Plocha jezerní hladiny je kolem 1100 km2 a leží v nadmořské výšce 1524 m. Je to poměrně mělké jezero (maximální hloubka 10 m) a jeho přítoky jsou Río Lerma, Río Duero, Río Zula a Río Huaracha. Jezero je cílem několika druhů stěhovavých ptáků, ze kterých lze jmenovat kupříkladu pelikána bílého. Chapala je oblíbeným turistickým letoviskem, mnoho lidí lákají malebné pobřežní vesničky s okolní nedotčenou přírodou.

Pokud někdo touží především po dovolené strávené na pláži, pak by měl vyhledat vyhlášené letovisko Puerto Vallarta v zálivu Banderas Bay. Leží na pobřeží Indického oceánu a je to jedna z nejnavštěvovanějších destinací v celém Mexiku. Po této oblasti můžete pohodlně cestovat místními autobusy se zelenobílými značkami. V městě žije téměř dvě stě tisíc obyvatel a má jedinečnou architekturu. Bílé domy s červenými doškovými střechami a balkony plné barevných květin. Na kilometrech nádherných pláží je možnost provozovat širokou škálu vodních sportů. Mezi nejkrásnější pláže patří Playa Quimixto, na níž si postavil vilu režisér John Huston. Na Playa Las Ánimas přijíždí každý den Bora Bora, jedna z největších plachetnic všech dob. Kromě tequily tu můžete ochutnat i typické místní speciality. Sídlí zde Vista Vallarta Golf Club, který je jeden z nejmodernějších golfových klubů Mexika. Jsou zde dvě osmnáctijamková golfová hřiště a jedno je postaveno podle návrhu golfové hvězdy Jacka Nicklausona. Toto hřiště získalo ocenění od časopisu Golf Digest za design. Pro hru je potřeba si osvojit především strategii a techniku. Částka  za green je mezi 115-168 USD.

Guadalajara - druhé největší město Mexika

Guadalajara - druhé největší město Mexika

Město Guadalajara rozkládající se ve středním Mexiku je po metropoli Ciudad de México druhým největším městem v zemi. Přesto je Guadalajara známá jako jedno z nejtradičnějších mexických měst, které si zachovává svou kulturu, zvyky a tradice. Je městem plným koloniálních budov a kostelů, které vypráví pravdivou historii tohoto města.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko