Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chihuahua

Chihuahua, oficiálně Estado Libre y Soberano de Chihuahua je jedním z 31 členských států Mexika. Rozprostírá se na ploše 247 455 kilometrů čtverečních na severu země, kde hraničí s americkými státy Texas a Nové Mexiko a mexickými státy Coahuila, Durango, Sonora a Sinaloa. Ve státě Chihuahua žije v současnosti okolo 3, 3 milionů obyvatel.

Jako samostatný mexický stát vznikla Chihuahua dne 6. července roku 1824. Jelikož jde o největší mexický stát, bývá někdy označován také přezdívkou El Estado Grande, tedy „Velký stát“. Zaujímá 12,6 % z celkové rozlohy Mexika. Název státu dlouhou dobu zaměstnával historiky a lingvisty. Předpokládá se, že pochází z jazyka Nahuatl, ve kterém „Xicuahua“ znamená „Místo, kde se setkává voda z řek“.

Po tisíce let byla tato oblast osídlena nejrůznějšími domorodými kmeny a rozličnými kulturami. V polovině 16. století se dobyvační Španělé začali zajímat o nerostné bohatství, které země ukrývala. Španělští přistěhovalci zde začali zakládat první hornická města a četné katolické misie. Po celou dobu byla oblast Chihuahuy významným bojištěm, kde se odehrávaly mezinárodní konflikty mezi Mexikem a Spojenými státy americkými. Velký význam však měla Chihuahua také v období Mexické revoluce, kdy se stala bitevním polem, na němž se odehrávaly boje mezi revolučními silami vedenými Pancho Villou a federální vládou. Pancho Villa se pro Mexičany stal národním hrdinou a dodnes uctívají jeho památku.

Krajina Chihuahuy je tvořena třemi hlavními geologickými oblastmi – horami, rovinami a pouštěmi. Vzhledem k velkým geologickým rozdílům dochází také ke změnám v podnebí a ekosystémech. Srážky a teploty se mění v závislosti na nadmořské výšce. Nejvyšším pohořím je Sierra Madre Occidental, jehož nadmořská výška přesahuje 3000 metrů. Nejvyšším vrcholem je Cerro Mohinora s výškou 3300 metrů nad mořem. Stát Chihuahua je také dosti zalesněný, což mu zajišťuje dostatek dřeva. Horské oblasti jsou zase bohaté na minerály, které jsou významné pro těžební průmysl.

Nejvýznamnější řekou je Rio Conchos, která je přítokem další důležité mexické řeky Rio Grande. K atraktivním přírodním výtvorům v Chihuahua patří kaňony La Barranca del Cobre nebo Copper Canyon, z nichž druhý zmiňovaný je větší a hlubší než slavný americký Grand Canyon. Najdete v něm také dva nejvyšší vodopády Mexika - Basaseachic Falls a Piedra Volada. Za návštěvu stojí také dva národní parky nacházející se v horské oblasti a to Cumbres de Majalca a Basaseachic Falls.

Asi třetinu rozlohy státu Chihuahua pokrývá poušť Chihuahuan Desert, která zasahuje ještě do okolních států Coahuila, Texas a Nové Mexiko. Rovinatý pouštní povrch sem tam naruší drobná pohoří. V poušti se vyskytují unikátní druhy rostlin a živočichů, které jsou chráněné.

Mezi nejvýznamnější města a důležitá hospodářská centra ve státě Chihuahua patří Ciudad Juárez, Delicias a hlavní město Chihuahua založené roku 1709. Ciudad Juárez je s cca 800 tisíci obyvateli navíc nejlidnatějším městem tohoto mexického státu. Obyvatelé Chihuahuy jsou převážně mesticové a kreolové, ale žijí zde také domorodé menšiny, jako indiáni Tarahumara ukrývající se v horských lesích.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko