Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

San Luis Potosí

Stát San Luis Potosí lze geograficky ohraničit na severu hranicí se státy Nuevo León a Tamaulipas, na východě s Veracruzem, na jihu s Queretarem a Guanajuatem a na západě ho hranice odděluje od Zacatecasu. San Luis Potosí se vnitřně dělí do 58 obcí. Území bylo původně obýváno Huastéky a jejich působení dokládá například archeologické naleziště Tamtoc objevené roku 1930 Joaquínem Meade je jedno ze tří lokalit oblasti Tamuín. Bylo zde nalezeno přes sedmdesát staveb, z nichž asi třicet je otevřeno veřejnosti. Kolem dvou kopců je asi 50 mohyl. Uvidíte zde centrální náměstí, které s největší pravděpodobností dříve sloužilo jako kulturní centrum. Turisté zde mohou vidět 23 budov, 12 kulatých usedlostí, 5 rituálních teras a 2 velké obdélníkové budovy. Další lokalita El Consuelo vznikala zase v období mezi 8. - 16. stoletím a zanikla příchodem Španělů. Poslední oblast, Tzintzin-Lujub, je v současnosti ve vlastnictví soukromého ranče El Huracán. Archeologická zóna Tamuín na jihu San Luis Potosí leží asi jen 25 km od města Ciudad Valles. Přináší důkazy o existenci huastécké kultury v předkolonizačním období. Toto sídlo bylo postaveno v 16. století, tedy zanedlouho po dobytí Španěly. Přináší doklad o jejich náboženských a občanských stavbách. Jeden z nejdůležitějších zde nalezených artefaktů je socha mladého Huasteka, objevená v roce 1917, která je považována za mistrovské dílo této kultury.

Na území o rozloze 63 000 km2 dnes žije kolem dva a půl milionu lidí. Stát se nachází převážně na mexické náhorní plošině a výjimku tvoří pouze jihovýchodní cíp San Luis Potosí, který zasahuje do tropického povodí řeky Panuco. Stát leží v nadmořské výšce, jež zajišťuje mírné klima. Sever je o mnoho sušší oproti jižní polovině země. Zdejší úrodná půda je velice příhodná pro pěstování pšenice, kukuřice a bavlny. V tropických údolích se zase pěstují plodiny, jako jsou cukrová třtina, tabák, káva a ovoce a zelenina. San Luis Potosí je zařazeno mezi přední mexické provincie v těžebním průmyslu, který je dnes už silně omezován. Těží se tu stříbro, zlato, měď a zinek.

Těžbou je ohrožena i Wirikuta, posváná hora, kam každoročně pořádali poutě příslušníci domorodé etnické skupiny Huichol. Při své cestě sbírali peyote, druh kaktusu, který obsahuje halucinogeny, a oni věřili, že se s jeho pomocí setkávají s předky a bohy. Touto slavností vrcholí náboženský rok kmene. Hora a její okolí byly prohlášeny za chráněnou oblast a posvátné místo. Žije zde totiž řada endemitních živočichů a rostlin. Jedna kanadská společnost však má oprávnění v oblasti povrchově těžit stříbro. Její metody zahrnují pro zvýšení těžby i užívání kyanidu sodného a dvou kilogramů NaCl na tunu rudy. Přitom pouze 0,2 g dokáže zabít člověka. Z toho důvodu se snaží skupiny Huicholes najít podporu veřejnosti, aby jim pomohla zachovat jejich kulturu a ochránit tuto horu před zničením.

Pokud by někdo zatoužil okusit místní typické pochoutky, pak má na výběr z rozmanitých a výtečných pokrmů. Tradiční jídla jsou složeny z větší části z kukuřice, vepřového nebo kuřecího masa. Právě zde má kořeny slavný recept tacos posinos, který se vaří po celém světě jako mexická pochoutka. Určitě vám bude chutnat, je to kuřecí maso s tortillou a hromadou zeleniny. Dalším místním pokrmem je enchiladas, což je tortilla z kukuřičné mouky s pikantní chilli omáčkou. Náplň může být různorodá, co se týče masa a zeleniny. Záleží na tom, jaký přesný recept si objednáte. Tradičním alkoholickým nápojem je colonche pulque, což je kaktus marinovaný v alkoholu, cukru a skořici.

Hlavní město si nese stejný název jako stát, tedy San Luis Potosí. Oba nesou jména na počest francouzského krále Ludvíka IX., který je známý v Mexiku také jako San Luis Rey de Francia. Potosí bylo přidáno k názvu jako odkaz na bohaté stříbrné doly Potosí v Bolívii, které byly hlavními zdroji stříbra pro Španělsko během období kolonizace.

Oblast Real de Catorce se dříve mohla pochlubit nejbohatšími stříbrnými doly v celém Mexiku. V období své největší slávy zde žilo 15000 lidí a bylo tu mnoho obchodů s luxusním zbožím. Po roce 1990 však klesla cena stříbra a dnes má Real de Catorce spíše podobu města duchů, žije zde už asi jen tisícovka obyvatel. Tato kdysi prosperující hornická osada dodnes těží ze zájmu křesťanských poutníků, kteří konají náboženské poutě do místního kostela, kde se údajně nachází zázračný obraz sv. Františka. V současnosti se město stalo také centrem turistického ruchu, pro okolní přírodu a nezaměnitelnou duchovní energii.

Město Matehuala bylo založeno už v polovině 16. století. Jeho název nás svou etymologií dovede k bojovému pokřiku Indiánů Chichimeca, kteří pochází ze zdejšího regionu. Tento výkřik měl být druhem určité hrozby nebo varování. Někdy se také pro toto město používá mnohem prozaičtějšího přízviska, a to „město s kaméliemi“. Můžete zde navštívit zdejší gotickou katedrálu Neposkvrněného početí Panny Marie, která je stále ještě ve výstavbě. Základní kámen katedrály byl položen v 19. století. Město je kulturním a historickým centrem oblasti a při své návštěvě se nezapomeňte podívat na známé náměstí Plaza de Armas.

Na východě státu je město Ciudad Valles, které patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v San Luis Potosí. Dovolená zde je určena především pro aktivní turisty milující exotickou a nedotčenou přírodu okořeněnou trochou adrenalinu a dobrodružství. K nejzajímavějším místům patří zdejší strmý vodopád Micos. Leží na řece Tampaon uprostřed husté a svěží zeleně. Nedaleko odtud můžete navštívit i městečko Tamasopo, kde je tři sta metrů hluboká rokle Espinazo del Diabolo. U ní jsou tři vodopády a pěkné pláže, kde se mohou koupat i rodiny s malými dětmi.

U města Ciudad Valles je také nejvyšší mexický vodopád Tamul, který měří úctyhodných 105 metrů. Leží na řece Santa Maria, která pak mění název na Rio Tampaón. Z města Ejido Tanchachín se můžete dostat lodí až téměř k vodopádu. Jízda trvá asi hodinu a vy během ní uvidíte krásnou okolní krajinu. Pro odvážné se zde nabízí i slaňování a možnost koupat se v křišťálově čisté vodě.

Turistickou zónou je také okolí vesničky Tamasopo, jejíž název lze přeložit jako „místo, které kape“. Leží na jihovýchodě státu a řadí se také na území Huastéků. Tato oblast je známá svou přírodní krajinou, ve které si každý najde to, co ho zaujme. Je zde několik vodopádů, jeskyní, lagun, kaňonů, údolí a mokřadů. Nedaleko jsou i hory, kam si můžete podniknout pěší túru.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko