Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sinaloa

Členský stát Sinaloa (Estado Libre y Soberano de Sinaba) je jedním z 31 států tvořící federativní republiku Mexika. Na severu sousedí se dvěma státy, Sonorou a Chihuahuou, na jihu se státem Nayaritem a na východě ho hranice odděluje od Duranga a Kalifornský záliv od Baja California Sur. Dále se Sinaloa dělí do 18 obcí. K území státu také patří ostrovy Palmito Verde, Santa Maria, Saliaca, San Ignacio, Macapule a Palmito Virgen de la Altamura.

Sinaloa má na straně blíže k moři velmi teplé podnebí a o něco málo chladnější v podhůří hor a údolích. Mírně chladné klima je zase v oblasti nižších hor a studené podnebí ve vyšších nadmořských výškách. Průměrné teploty se pohybují v závislosti na oblasti v rozmezí 22 – 43 st. Celsia. Odlišné přírodní poměry způsobují, že na ploše jednoho státu roste široká škála rostlin a žije zde mnoho druhů živočichů. K nejvzácnějším patří strom březule (Bursera microphylla), který je zajímavý tím, že po nařezání kůry z něj vytéká pryskyřiční tekutina, která na vzduchu tuhne a vznikají tak látky podobné kadidlu. Přes území státu také protéká mnoho řek, z nichž největší jsou Sinaloa, Culiacán a Fuerte.

Zdejší tradiční styly hudby se nazývají banda a corrido a jsou velmi oblíbené mezi obyvateli. Banda je něco jako polka na mexický způsob. Skupiny zpěváků tvoří většinou muži, ale najde se ojediněle i několik ženských zpěvaček. První Bandas vznikaly už v 19. století a nejzajímavějším nástrojem je „Tambora“, který vypadá jako buben potažený kůží zvířat s jedním činelem. Corrido jsou velmi populární balady po celém Mexiku. Jejich tradice vznikla už v 15. století a hovoří o útlaku, historických událostech, o obyčejném životu rolníků a lásce. Kromě toho je Sinaloa posledním místem celého kontinentu, kde se dodnes ve venkovských oblastech nedaleko Mazatlánu hraje rituální starověká míčová hra. Tuto hru hrály všechny velké kultury, jako jsou Mixtékové, Aztékové nebo Mayové a je historicky nejstarším dochovaným používáním gumové koule. Zdejší verze se nazývá „ulamá“ a cílem je udržet míč ve hře. Tradice těchto her je stará 3000 let.

V Sinaloe žijí necelé tři miliony lidí a z toho 61% obyvatel pobývá v hlavním městě  Culiacán a obcích Mazatlán a AHome. Drtivá většina obyvatel vyznává křesťanskou víru a asi jen 1% osob pochází z původních domorodých etnických skupin Mixtéků, Mayů, Zapotéků nebo kmenů Nahua. Do pobřežních obcí přišlo během let mnoho imigrantů z Ameriky, Asie a Evropy. Pro ekonomiku státu je velice důležité jeho výhodné umístění u moře, protože Sinaloa má druhou největší lodní flotilu v rámci federativní republiky Mexiko. Stinnou stránkou této země je, že se zde pěstuje a vyváží velké množství opia a marihuany.

Hlavním a zároveň největším městem, jak už bylo řečeno, je Culiacán. Leží na soutoku dvou řek, Humaya a Tamazula, které se pak slévají do stejnojmenné řeky Culiacán. Metropole byla založena už v roce 1531 Španělem Nuño Beltránem de Guzmánem. Město je kulturním centrem, sídlí zde mnoho univerzit a mezinárodní letiště. Pro turisty jsou velmi přitažlivé horké prameny Imala se sítí okolních přehrad a městská pláž Altata má také velmi dobrou pověst. Pokud by někdo chtěl poznat trochu památky města, pak by se měl zajít podívat na místní katedrálu z 19. století, nejvyšší kostel Tempo de Nuestra Señora de Guadalupe nebo do Botanických zahrad. O historii metropole a státu vám toho mnoho vypoví Regionální historické muzeum.

Dalším zajímavým městem je Mazatlán ležící na pobřeží Tichého oceánu.  Název lze z domorodého jazyka přeložit jako „Místo vysoké zvěře“. Sídlo bylo založeno už roku 1531. Během 18. století se z něj stal významný obchodní přístav. Odtud se můžete lehce dostat lodí přes Kalifornský záliv do turisticky zajímavého La Paz, které ovšem už patří k jinému mexickému státu, Baja California Sur. Za návštěvu v Mazatlánu určitě stojí zdejší maják El Faro, který pomáhá lodím určovat směr od roku 1879. K nejlepším parkům a plážím ve městě patří Olas Altas, Plaa Norte, Gaviotas, Sabalos, El Delfín aj. K historickým památkám města se řadí budova divadla Teatro Agela Peralta postavená roku 1874 a mnoho turistů zavítá i na náměstí přímo v centru města Plazuela Machado. Ve městě se také nachází velký počet restaurací, divadel a pořádají se tu četné výstavy, karnevaly a festivaly.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko