Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

México

Ve středním Mexiku leží členský stát México (Estado de México, od tohoto názvu se také užívá častá zkratka „Edomex“). Na ploše 21461 km2 zde žije přes patnáct milionů lidí. Díky tomu je jednou z nejhustěji osídlenou zemí (520 lidí/km2). Na severu hraničí se státem Hidalgo, na východě s Tlaxcalou a Pueblem, na jihu se státy Morelos a Guerrero a na západě ho hranice odděluje od Michoacánu. Vnitřně se dělí do 125 obcí.

Nejdůležitějším hospodářským odvětvím je především průmysl, dokonce zaujímá druhé místo celé průmyslové produkce Spojených států mexických. K nejdůležitějším odvětvím patří chemický průmysl, potravinářství a výroba dopravních prostředků. Velký podíl území státu slouží jako zemědělská půda (38,1 %).  Hlavními plodinami jsou cukr, obilniny, káva, kukuřice, vojtěška, hrášek, ječmen a ovoce. Další velká část plochy (34,9%) je určená pro těžbu dřeva  a výrobu papíru.

Pojem „Mēxihco“ pochází ze skupiny jazyků Nahuan, kterými hovořili Aztékové. V podstatě existují dvě domněnky, co znamená etymologie tohoto slova. První varianta ho vysvětluje na základě pojmů „metztli“ (měsíc) a „xictla“ (pupek), potom by bylo možné celý název státu přeložit jako „pupek měsíce“. Tato alternativa se opírá o starou aztéckou myšlenku, že krátery na Měsíci vytváří postavu králíka a právě jeden kráter představuje jeho pupek. Jiná teorie vykládá možný lingvistický původ Mexica jako odvozeninu od „Mextictli“, což je synonymní název pro boha Huitzilopochtli. Za mayské říše se všechna mexická území označovala jménem Anahuac (od Cern Anahuac, což je „celá země“, příp. „obklopená vodami“). Název státu byl poprvé uveden v ústavě Spojených mexických států roku 1917.

Nejranější osídlení tohoto státu lze na základě archeologických vykopávek zasadit do doby před 20 000 lety. To dokazují škrabky z křemene a nože z obsidiánu nalezené v oblasti Tlapacoya (ostrov v jezeře Chalco). První národy byly převážně lovci a sběrači, což dokazují další kamenné nástroje. Prvotně byla obydlena místa lidmi, jako jsou například Los Reyes Acozac, Tepexpan, Tizayuca, El Risco aj. Postupně se způsob obživy zdejších lidí proměňoval a vznikají první zemědělské vesnice, kde také chovali domestikovaná zvířata. Hlavní plodinou byla kukuřice, později fazole a chilli papričky. Dnešní moderní stát se rozkládá na území dřívější aztécké říše. Tato říše však původně zahrnovala mnohem většího území, kde dnes leží jiné státy např. Morelos, Hidalgo apod. Roku 1521 do země přišli Španělé a oblasti kolem Mexica City byly rozděleny do několika části, kde vládli starostové. Během kolonizace se celé území přeměňuje na zemědělskou půdu, na níž se ve velké míře pěstovala například vlna (Texcooca, Sultepec) a vyrábělo se tu kupříkladu i mýdlo (Toluca). Po válce za nezávislost se stalo México jednou z federativních oblastí Spojených mexických států.

Velká část území leží v Mexickém údolí (The Valley of Mexico). Většinou ji tvoří širé planiny a mokré louky pokryté větším množstvím bažin a jezer. Jih  státu je naopak země hornatá. Přírodní scenérie se na celém území státu liší a lze ji rozdělit do několika přírodních oblastí: sopky v Mexickém údolí, kopce a pláně na severu státu, hory na západu a jihovýchodu,  Turisty hojně navštěvované je jezero Xochimilco, které se někdy také nazývá Benátky Mexika. Je jedno z pěti jezer (Xaltocan, Chalco, Zumpago a Texcoco) navzájem propojených kanály. Aztékové ho používali pro pěstování různých plodin, protože zde bylo mnoho příhodných mokřadů a kromě toho je sladkovodní. Domorodci na něm zakládali „plovoucí zahrady“ a „pole“(chinampas). Roku 1987 bylo zapsáno zapsáno na seznam UNESCO. Dnes je rozděleno do dvou částí: historická oblast se pyšní dochovanými částmi kanálů sloužícím k zavlažování polí a druhou oblast tvoří ekologický park. Kromě toho je jediným místem, kde žije „vodní dráček“, což je druh vzácného mloka (Axolotl mexický). JezeroTexcoco je pro změnu zase zajímavé tím, že má poloslanou vodu, přestože jeho přítoky jsou sladkovodní.

Většina území státu (cca. 70%) má mírně vlhké podnebí. Můžeme sem zařadit vysočiny kolem Toluca a oblasti na severu u jezera Texcoco. Průměrná roční teplota se pohybuje v intervalu mezi –12 st. až 18 st. C a průměrná hodnota ročních srážek dosahuje výše 700 mm. Ve vyšších nadmořských výškách ve středu státu a na východě jsou teploty průměrně pod 16 st. Celsia. K nejchladnějším oblastem patří Nevado de Toluca, Popocatepetl a Iztaccihuatl, kde leží sníh celoročně. Vzhledem k různým podnebným oblastem je ve státu México také široká škála rostlinstva. Na jihozápadu naleznete deštné pralesy a pouště, v nejvyšších polohách zase alpské louky a pastviny. Stát México má na svém území na 49 chráněných oblastí, z nichž nejdůležitější je asi národní park Nevado de Toluca. Vznikl roku 1936 především kvůli ochraně a zachování vyhaslé sopky. Je to oblast vhodná pro turistiku a v zimě také pro běžecké lyžování. Zdejší jezera slouží jako tréninkové místo potápěčů a lze zde narazit i na extrémní plavce libující si v enormně studené vodě. Můžete tu třeba podniknout zajímavý jednodenní výlet po horách uprostřed krajiny jezer a vulkanických hornin.

Zajímavou přírodní atrakcí jsou Grutas de la Estrella ležící na jihu u hranice s Guerrerem. Je to série nádherných jeskyní s různobarevnými osvětlenými útvary ze stalaktitů a stalagmitů. Kromě prohlídky s průvodcem po hlavní trase můžete také podniknout tři a půl hodinovou projížďku po podzemní řece El Zapote. Zacango je nejdůležitější státní ZOO, kde najdete více než 2000 druhů zvířat z celého světa. Leží pouze čtrnáct kilometrů od měst Toluca. Jako jedna z mála mexických zoologických zahrad má pro všechny svoje zvířata přirození výběhy. Cosmovitral je botanická zahrada v Toluce a dostala název podle obrovského nástěnného obrazu „Hombre Sol“ ze skla na oknech a stropě. Vznikla už v roce 1910 a nachází se v centru města. Raritou je, že každý rok přesně v den jarní rovnodennosti se slunce přesně ztotožní s mozaikou ze skla. Toto umělecké dílo je velice oblíbené a stalo se jedním ze symbolů státu.

Ve státu México se nachází řada zajímavých archeologických nalezišť. Je to kupříkladu Malinalco, Teotenango, Calixtlahuaca a asi nejvýznamnější Teotihuacan. Teotihuacan navštíví každý rok tisíce návštěvníků. Jeho dominantou jsou pyramida Slunce a pyramida Měsíce. Malinco je další komplex budov pocházející z doby aztécké říše, kde centrální budova sloužila jako útočiště pro válečníky. Někdy bývá přirovnáván například k Abu Simel v Egyptě nebo nalezišti Ellora v Indii. Teotenango je opevněné město, které existovalo asi již před 1000 let. Poslední naleziště Calixtlahuaca dokazuje vlivy Aztéků a Toltéků. Ve státu México najdete také četné památky z období kolonizace. Patří sem zejm. kostely a kláštery ve městech, jako jsou Amanalco, Aculco, Acolman, El Oro a spousta dalších.

Největším městem členského státu je jeho hlavní město Toluca de Lerdo. Leží 63 km jihozápadně od Mexico City. Je osmé největší město Spojených států mexických a zároveň pátou nejlidnatější metropolí.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko