Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Coahuila

Coahuila (oficiální název Estado Libre de Coahuila  Soberano de Zaragoza) je členský stát ležící na severu Mexika. Zabírá plochu 151 563 km2 a je tak třetím nejvyšším státem. Sousedí na východu se státem Nuevo León, na severu s USA, na jihu se státy Luis Potosí a Zacetecas a západní hranice ho odděluje od Chihuahua a Duranga. Dělí se do 38 obcí a žije zde více než dva a půl milionu obyvatel. Má poměrně malou hustotu osídlení, což je asi 15 osob/ km2. Zdejší populaci tvoří převážně lidé Criollo, lidé čistého španělského původu. Původních domorodců tu je jen 7 500 a mnohem významnější jsou místní komunity japonských, kanadských a amerických přistěhovalců.

Od severozápadu na jihovýchod se přes území státu táhne pohoří Sierra Madre Oriental s nejvyšší horou Cerro San Rafael (3700 m). V těchto nadmořských výškách převažují borovicové a dubové lesy. Salado s přítokem Sabinas, Aguanaval a Nazas jsou nejdůležitějšími toky oblasti. Ve zdejší jinak velmi vyprahlé a uměle zavlažované zemi se pěstuje především bavlna a víno. Významný podíl státního průmyslu tvoří i těžba dřeva a uhlí.

Španělská kolonizace zde začala poněkud později než v jiných oblastech, protože počasí na severu bylo daleko méně příznivé a navíc zde nebyla hojnost zlata. První osadu zde Španělé založili až roku 1577. Na základě ústavy z roku 1824 vznikl samostatný stát „Coahuila a Texas“, kam se řadilo i území Nuevo Leónu. Za nedlouho potom se stala Coahuila nakrátko i částí „republiky Rio Grande“. Na svou samostatnou správu si ale musela počkat až do roku 1868.

Hlavním městem státu Coahuila je Saltillo. Bylo založeno už roku 1577 Španěly. Na jedné straně ho obestírají hory a na druhé sousedí s pouští Chihuahan. Velmi oblíbenou památkou je největší městský park Alameda Zaragoza, kde najdete umělé jezero vybudované do tvaru Mexika. Centrum města je postaveno z růžového kamene. Zdejší katedrála je typickým příkladem církevní architektury vznikající během kolonizace v Mexiku. Její průčelí je vystavěno v barokním stylu. Navštívit zde například můžete Muzeum pouště (Museo del Desierto), kde jsou ve skleníku pěstovány kaktusy nebo Muzeum ptactva (Museo de las Aves de México).

Největším a nejlidnatějším městem tohoto státu je Torreón. Najdete ho v metropolitní oblasti Comarca Lagunera, která se rozkládá mezi dvěma státy Coahuila a Durango. Řadí se k nejdůležitějším hospodářským a průmyslovým městům celého Mexika. Je zde třetí nejvyšší socha Ježíše Krista v Latinské Americe (Cristo de las Noas). Měří 21,80 metrů, je postavena na kopci a její otevřená náruč jednoznačně symbolizuje katolickou církev. Vedle ní je také katolický kostel, od něhož se vám naskytne krásný pohled na město.

Na území státu Coahuila se rozkládají dvě biosférické rezervace. U severní hranice leží Maderas del Carmen, která spojuje lesy na Sky islands, pouště v Chihuahuanu a borovicovo – dubové lesy pohoří Sierra Madre Oriental. Žije zde na 400 druhů různých ptáků a 70 druhů savců. Nezřídka zde zahlédnete například amerického černého medvěda. Jako chráněná oblast byla Maderas del Carmen vyhlášena už roku 1994 a od roku 2006 je i rezervací. Druhou biosférickou rezervací je Cuatro Cienegas, kde žije také jedinečná fauna a flóra. NASA dokonce prohlásila, že zdejší organismy by mohly mít silnou spojitost s objevováním života na Marsu, protože přizpůsobivost jednotlivých forem života v tomto kraji je unikátní a nikde jinde na světě nic podobného není. Žije zde asi 150 druhů vzácných rostlin a živočichů. Byla zde například objevena kolonie sinic, které jinde na světě už vyhynuly.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko