Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Colima

Colima je jedním z členských států Mexika. Jižní hranice ji spojuje se státem Michoacán, severní a východní s Jaliscem a západ jí omývají vody Tichého oceánu. Více než 650 000 místních obyvatel žije na poměrně malém území o rozloze 5191 km2. Guvernér státu je volen přímou volbou pouze na období šesti let. Colima se rozděluje do 10 obcí, v jejichž čele stojí starosta a názvy obcí se odvíjí od toho, v jakém městě jsou obecní orgány např. obec Manzanillo má své úřady ve městě Manzanillo.

Tyto obce mají vlastní vládu, policii a také služby. Liší se od sebe kulturními tradicemi a tak každá z obcí má odlišné tance, písně, specifické oblečení a jiné typické pokrmy a potraviny. Ze zemědělských plodin Colima produkuje významné množství kokosových ořechů, manga, banánů a citronů. V minulosti byla celá oblast známá výrobou keramiky, což dokládá více než 200 archeologických nalezišť. Nejvíce nalezených předmětů pochází z období 200 př. n. l. – 800 n. l. a kromě lidských sošek se objevilo i mnoho keramických psů. Obyvatelé totiž věřili, že skrze ně se člověku umožní cesta do ráje. Kromě toho byli psy také významnou částí denní potravy místních lidí.

Na severu země se tyčí dvě velké sopky. Volcán de Fuego de Colima (příp. Volcán de Colima) je nejaktivnější sopkou v Mexiku ale i Severní Americe. Od roku 1576 je zaznamenáno na čtyřicet jejích výbuchů. Navzdory svému názvu se sopka Colima nachází většinou své plochy na území sousedního státu Jalisco. Její stáří se odhaduje na pět milionů let. Zdejší sopečný komplex je tvořen dvěma vrcholy. Nevado de Colima (4330 m) je starší a již dlouho neaktivní. Místními obyvateli je nazývána jako „sněžná sopka“. Leží ve vzdálenosti pěti kilometrů od vývojově mladší a velice činné sopky Volcán de Colima (3860 m). Mezi lety 1869 – 1878 se na úbočí vulkánu vytvořil soubor dómů známý jako El Volcancito.  V posledních letech se museli obyvatelé blízkých vesnic několikrát evakuovat kvůli hrozbě výbuchu sopky. K erupci došlo v roce 1991, 1998,1999 a od roku 2001 je sopka aktivní. Její činnost se projevuje vytlačováním lávy, chrlení prachu s popelem a občasnými většími výbuchy. K nejsilnější erupci v posledních letech došlo v červnu 2005. Oblak popela se rozšířil do výšky 3 km nad sopku a 8. června vybuchla s nejhoršími následky za několik posledních desetiletí. I v současnosti se vám často naskytne pohled na kouř valící se z nitra sopky. Někdy vypadá pouze jako průhledná mračna, jindy je zase dobře rozpoznatelný.

Hlavní město nese stejné název jako stát. Patří k nejstarším městům celého Mexika. Roku 1521 obsadili španělští kolonizátoři celé západní pobřeží a o dva roky později zakládají nové město Villa San Sebastián de Colima. To se stalo základem současného města Colima. Silné zemětřesení, které zde propuklo roku 2003, Colimu silně poškodilo a zemřelo během něj několik desítek lidí. Metropoli obývá více než pětina celkového počtu obyvatel státu. Nedaleko města leží zmiňovaná stejnojmenná sopka Colima. Město je svou polohou mimo obvyklé turistické trasy, takže není tak poznamenáno cestovním ruchem. Nic vám zde nebude bránit v nasátí ničím nezkažené atmosféry starého Mexika.

Dalšími velkými městy jsou Manzanillo a Tecomán. Manzanillo je často navštěvováno turisty. Je zde mnoho hotelů a turistických středisek, které jsou umístěny především na poloostrově De Santiago, jež z centra města vyčnívá do vod severního Pacifiku.  Na severním konci zálivu je nejslavnější zdejší resort Las Hadas, kde se točily i některé filmy. Manzanillo se také může pochlubit vzácným optickým jevem při západu slunce. Dochází k tzv. zelenému záblesku trvajícímu pouze asi dvě vteřiny. Turisticky oblíbené jsou také výletní lodě, které podnikají okružní jízdy městem. V zálivu Santiago Bay jsou ideální podmínky po plavání, šnorchlování a potápění. Klidné pláže a modré moře jsou dokonalým místem pro trávení dovolené především mladých rodin s dětmi. Nedaleko je také několik nákupních a zábavních center, jež vám poskytnou dostatek povyražení, když vás už koupání a opalování přestane bavit.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko