Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veracruz

Jedním z jedenatřiceti mexických států, které dohromady tvoří Spojené státy Mexické je i Veracruz, oficiálním názvem Veracruz de Ignacio de la Llave. Rozkládá se na východním pobřeží Mexika, kde je v délce asi 300 kilometrů lemován vodami Mexického zálivu. Má společné hranice se státy Tamaulipas, Oaxaca, Chiapas, Tabasco, Puebla, Hidalgo a San Luis Potosí.

Stát Veracruz zaujímá rozlohu 71 699 km², je třetím nejlidnatějším státem v Mexiku a žije v něm necelých 8 milionů obyvatel. Jako samostatný stát byl Veracruz vyhlášen dne 22. prosince roku 1823. Svůj název získal stát po generálovi jménem Ignacio de la Llave, který v roce 1863 stál v čele mexických vojsk, která ochraňovala zemi před francouzskou invazí. Při bitvě byl však těžce zraněn a svým zraněním nakonec podlehl.

Na pobřeží Veracruzu přistál dne 20. dubna v roce 1519 španělský dobyvatel Hernán Cortés. Domorodými obyvateli byl přijat velmi přátelsky, protože jej považovali za syna boha slunce. Založil zde osadu Villa Rica de la Vera Cruz (dnešní město Veracruz) a nechal se svým vojskem prohlásit za soudce a generálního kapitána. Poté nařídil spálit všechny lodě, s výjimkou jediné, která odplula podat zprávu do Španělska. Nakonec se mu podařilo spojit se s Tlaxcalany a Totonaky, kteří přijali španělskou nadvládu a s nimi došel až do hlavního města Tenochtitlánu (na jeho troskách bylo později vystavěno hlavní město Mexika, Ciudad de Méxiko).

Na západě většinu plochy státu zabírá pohoří Sierra Madre Oriental, východní část naopak tvoří nížinaté oblasti. Další pohoří se zvedá podél pobřeží, nazývá se San Andrés a jeho nejvyšším vrcholem je Pico de Orizaba (někdy nazývaný též Citlaltépetl) měřící 5636 metrů nad mořem. S touto výškou je tak nejvyšší horou celého Mexika, jeho vrchol je po celý rok zahalen do sněhové pokrývky. Název Citlaltépetl pochází z jazyka nahuatl a znamená „hvězdná hora“. Vrchol se nachází asi 120 kilometrů západně od hlavního největšího města Veracruz.

Jižní oblasti v blízkosti Mexického zálivu mají vysokou vlhkost vzduchu a ročně tam spadne až 2300 mm srážek. Na pobřežních pláních je tedy klima horké a vlhké. Ochlazení najdete jen v oblastech hor, kde také hojně prší. Teploty ve státě Veracruz se pohybují průměrně okolo 25 stupňů Celsia, v zimních měsících neklesají pod 20 stupňů. Od června do října bývá Veracruz občas postihován hurikány.

Za návštěvu jistě stojí hlavní město Xalapa s téměř půl milionem obyvatel. Často bývá nazýváno Athénami Veracruzu, je totiž centrem vzdělanosti, sídlí v něm hned 3 významné univerzity. Z města Xalapa, někdy psaného též Jalapa, pochází nejznámější chilli papričky „jalapeňos“, které se vyznačují svou pálivostí. V porovnání s ostatními chilli papričkami jsou však jalapeños jen mírně pálivé až pálivé. Údajně jsou nejoblíbenějšími paprikami na celém americkém kontinentu. Papričky se krájí na kolečka a používají se při přípravě „nachos“. V mexické kuchyni však mají všestranné využití, jako ozdoba, obloha nebo i k vlastní přípravě pokrmů.

Největším městem státu Veracruz je stejnojmenné Veracruz ležící na pobřeží Mexického zálivu. Bylo založeno v roce 1519 Hernánem Cortésem, a aby se předešlo kvůli názvu jeho záměně se státem, bývá někdy označováno jako „Puerto de Veracruz“ – je také druhým největším mexickým přístavem. Najdete zde nejstarší křesťanský kostel v Americe s názvem Cristo del Buen Viaje, který byl postaven již v roce 1609. K vidění je zde také malá pevnost San Juan de Ulúa pocházející z Cortésovy doby.

Kvůli častým nájezdům pirátů se příliš historických památek ve městě nedochovalo. Podél přístavu vede hlavní třída Malecón lemovaná stánky se suvenýry. Velkou atrakcí je obrovské mořské akvárium Acuario de Veracruz. Začátkem roku se ve Veracruzu pořádá obrovský karneval plný tance a hudby.

V horách na severu země se nachází pyramidový komplex Tajín, který největšího rozkvětu dosáhl v letech 600 až 700 našeho letopočtu. Město je poměrně zachovalé a turisty hojně navštěvované. Další atraktivní lokalitou je horské městečko San Andrés Tuxtla, které láká především dobrodruhy a ekoturisty. V jeho blízkosti se nachází vodopád Eyipantla, laguna Encantada, laguna Catemaco, nádherné pláže Montepio a Arroyo de Lisa. Další zajímavostí je továrna na výrobu luxusních doutníků El Aroma. Hospodářským, průmyslovým a obchodním centrem celé oblasti je město Córdoba.

Oblíbenou turistickou destinací s plážemi je také Tuxpan. Vynechat byste neměli ani návštěvu města Tlacotalpan, jehož historické centrum bylo v roce 1998 zapsáno na Seznam světového dědictví organizace UNESCO.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko