Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sonora

Sonora, severozápadní stát Mexika, vyniká svou přírodní krásou, bohatou historií a různorodostí přírody. Velkou část země zabírá sonorská poušť se svou typickou flórou a faunou, jinde zase můžete vzdát hold majestátným horám pohoří Sierra Madre, anebo se potěšit pohledem na Cortesovo moře. Na východě sousedí se státem Chihuahua, na severozápadě s Baja California a na jihu se Sinaloaou. Kromě toho má na severu 588 km dlouhou hranici s USA, která ho odděluje od Arizony a Nového Mexika. Západ Sonory omývá Pacifik.

Na původ názvu státu je opět několik teorií, z nichž nejpravděpodobnější jsou dvě.  Jedna varianta říká, že bylo jméno odvozeno od spojení „Nuestra Señora“, což bylo původní označení území, které mu dal Španěl Diego de Guzmán při jeho překročení řeky Yaqui, kdy se slavil svátek Panny Marie Růžencové (Nuestra Señora del Rosario). Další teorie vykládá etymologii tím, že nedaleko pobřeží ztroskotala loď Florida. Její posádka putovala po vyprahlém území a nesli obraz Panny Marie (Nuestra Señora de las Angustias), potkali domorodce kmene Opata a ti místo „Señora“ vyslovovali Sonora.

Archeologické vykopávky dokazují osídlení území státu Sonora lidmi už před 10 000 lety. Sonora je domovem osmi domorodých skupin obyvatel a nechybí mezi nimi například Mayové, Yaqui a Seri. Po prodeji území „La Mesilla“ ztratila Sonora více než čtvrtinu území, které připadlo do vlastnictví Nového Mexika a Arizony. Přesto však se svojí rozlohou necelých 200 000 km2 je druhým největším státem Mexika. Dále se Sonora člení do 72 obcí.

Pláže

Přes osm set kilometrů dlouhé pobřeží je omýváno převážně mělkými a klidnými vodami a zdejší pláže jsou s jemným bílým pískem. K nejnavštěvovanějším lokalitám patří San Carlos, Bahía Kino a Puerto Peñasco. Oblast San Carlos proslavila zejména Los Algodones Beach (los Algodones, v překladu ze španěl. bavlna), jejíž duny bílého písku jsou pro svou jemnost symbolicky přirovnávány ke kvalitě bavlny. Kromě toho je San Carlos pro bohatý podmořský život cílem potápěčů a sportovních rybářů. Puerto Peñasco se nachází na severozápadním pobřeží nedaleko místa, kde se do moře vlévá řeka Colorado. Tato oblast sdružuje 110 km okolních pláží s klidným mořem a nedaleko v poušti se nachází biosférická rezervace Pinacate, jedna z nejsušších oblastí státu. Okruh Bahía Kino je také vyhledáván pro potápění a sportovní rybolov, protože tu žije mnoho druhů různobarevných ryb, korýšů a želv. Pobřeží nedalekých ostrovů je obydleno lachtany. Právě v této oblasti leží v moři i největší mexický ostrov Isla Tiburón, kde je od roku 1963 vyhlášena přírodní rezervace. Na ostrov se můžete dopravit z Puenta Chueca nebo města Bahía de Kino. Jeho bezkonkurenční dominantou, které si hned každý nově přijíždějící turista všimne, je pohoří sopečného původu. Několik tisíciletí zde žili lidé z kmene Seri a stále ho považují za svůj majetek, přestože je nyní už neosídlený. Na ostrově žijí divoká ovce horská, lišky a kojoti. Pro svou nedotčenou přírodu je Tiburón oblíbenou destinací pro outdoorové fanoušky. V oblasti Bahía Kino můžete narazit i na místní domorodce zejm. v Punta Chueca, kde ještě zachovávají tradiční způsob života. Pro svou obživu chodí zdejší lidé na lov, rybaří, sbírají plody rostlin, ale také vyrábí suvenýry pro turisty.

K méně známým plážím patří například Huatabampito, El Himalaya a El Desemboque. Poslední z vyjmenovaných oblastí, El Desemboque, sdružuje izolované a neporušené pláže. Dle názvu se jedná o „místo, kde jsou škeble“. El Himalaya je místo panenských pláží, které omývají klidné vlny moře a jsou přitažlivé navíc i pro krásnou okolní přírodu, kde žije spousta vzácných živočichů a kde rostou chráněné rostliny. Pokud by si někdo chtěl okořenit koupání a potápění v moři trochou historie, pak má možnost podniknout výlet do nedalekých jeskyní s nástěnnými malbami. Kromě toho je celá oblast poseta žlutočervenými skalními útvary vulkanického původu. Pláže Huatabampito vysoké kvality s bělostným pískem lákají turisty svou neobvyklou zelenomodrou barvou moře. Mnohem větší atrakcí pro turisty z jiných států Mexika a zahraničí je však období, kdy každý rok do místních vod připlouvají velryby za účelem reprodukce.

Chráněné oblasti

Stát Sonora má na svém území 18 463 km2 chráněných přírodních oblastí, ať už jsou to rezervace, chráněná území pro ochranu živočichů a rostlin nebo biosférické rezervace k zachování přírodních zdrojů. El Pinacate y Gran Desierto de Altar Biosphere Reserve leží mezi s hranicí USA a městem Puerto Peñasco. Zdejší obrovské sopečné krátery jsou pokryty zajímavou flórou a faunou. Je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí nejen turisty, ale také zahraničními fotografy. Můžete si zde kromě přírodních krás také prohlédnout místní muzeum, které se snaží objasnit historii zdejší krajiny od jejího vzniku až po současnost. Další chráněnou oblastí je Barajitas Canyon, který leží 31 km od San Carlos. Jeho území spadá pod dvě mikroklimata – pouštní a subtropické. Turisté mohou asi na kilometru pláže patřící do rezervace rybařit nebo si v místní půjčovně pronajmout kajaky a šlapadla. V moři nejsou vzácností kromě hravých delfínů i velryby. Pro turisty preferující poznání před zábavou a opalováním tu je i možnost návštěvy observatoře nebo prohlídky komplexu jeskyní.

Ato Golfo y Delta leží na severu Sonory u Kalifornského zálivu a delty řeky Colorada. Tato oblast je ojedinělá pro výskyt obrovského počtu mořských živočichů. Některé z místních skalnatých a písečných pláží jsou domovem pro kolonie tuleňů a lachtanů. Bahía e Islas de San Jorge se rovněž nachází na severu Sonory. Tyto ostrovy jsou velmi významné pro stěhovavé ptactvo, které sem každý rok přilétá. Velké kameny ležící na ostrově jsou celé pokryté guanem. Na asi deseti kilometrech pláží se líně povalují lachtani. Klima je tu velmi horké s průměrnou roční teplotou 18 – 22 st. Celsia. La Mesa el Campanero-Arroyo El Reparo je rezervace v regionu Yécora. Toto místo je vhodné především pro pěší turistiku, k čemuž jako by bylo 43 000 ha hor, borovicových a tropických lesů, skalních útvarů a prašných cest, přímo stvořeno.

Města a obce

Hermosillo
Je hlavní město Sonory a bylo založeno roku 1741. Jeho původní název měl poněkud delší znění: „Santísima Trinidad del Pitic nebo Villa de Pitic“.  Toto univerzitní město dnes obývá 650 000 lidí a nachází se zde mezinárodní letiště. K turisticky zajímavým pamětihodnostem patří kupříkladu Cathedral of Asunción, budova kde sídlí vláda, Palacio de Gobierno, nebo Museum of Sonora. Nedaleko metropole jsou kvalitní pláže Bahia de Kino, Bahia de San Carlos a Puerto Peñasco. Pro milovníky golfu tu je kvalitní golfové hřiště a mladší turisté ocení výběr z řady místních nočních podniků.

Magdalena de Kino
Dalším městem, které naleznete na všech turistických mapách, je Magdalena de Kino. Leží na severozápadě Mexika ve vzdálenosti pouhých 80 km od hranic s USA. Je pojmenováno po zdejším italském misionáři a jeho historie se píše už od roku 1687. Hojně navštěvovanou památkou je chrám Santa María Magdalena, místní muzeum nebo mauzoleum ženy mexického politika Colosia Murrieta.

Ciudad Obregón
Toto druhé největší město státu Sonora leží na okraji sonorské pouště. Zdejší podnebí je jedno z nejteplejších na území celé mexické federativní republiky. Turisté sem jezdí za poznáním jeho dvou opačných podob, tradiční a moderní tváře. Z blízka si prohlédnete typickou mexickou kulturu, ale také uvidíte, jak se žije v současném Mexiku a nudit se zde skutečně nebudete. Velmi lákavé je například uměle vybudované jezero Nainari, Ostimuri ZOO, dětský park Ostimuri nebo Yaqui museum, kde si můžete prohlédnout předměty a artefakty přibližující život příslušníků kmene Yaqui.

Álamos
Na severozápadě Mexika leží město Álámos. Bylo založeno jako těžební městečko již v 17. století, protože se nedaleko nacházely měděné doly. Na jeho podobě se silně podepsala koloniální architektura. V tomto stylu je vystavěna například kaple Purísima Concepción nebo městský palác La Ciudad de los Portales. Vysoké budovy mají klenuté portály a kryté verandy. Většina okázalých staveb postavených v době těžby však byla už poničena a přestavěna na počátku 20. století. Přesto se však několik historických staveb s terasami a rozsáhlými zahradami dochovalo do dnes. Álamos plní také funkci kulturního centra a konají se zde významné festivaly a výstavy se zvučnými jmény. Navíc je okolí města oblíbenou lokalitou pro rybolov.

Navojoa
Navojoa je pátým největším městem Sonory a leží ve vzdálenosti 55 km od města Álamos. Název města lze z domorodého jazyka přeložit jako „Domov kaktusů“. Španělé ho obsadili roku 1536 a o století později zde byla postavena první křesťanská misie jezuitů. Pěkné městské páže jsou oblíbenou turistickou destinací a přehrada na řece Mayo, Mucurazi, je využívána pro provozování snad všech vodních sportů. Stejně jako město Ciudad Obregón, i Navojoa je místem kontrastů. Mezi moderními budovami se nenápadně linou historické památky a starousedlíci žijí stále tradičním způsobem života.

Guaymas
Toto přístavní město leží v menší zátoce Kalifornského zálivu a je nejstarším přístavem na celém jeho pobřeží. Bylo založeno jezuitským misionářem roku 1703, ale po jeho zničení místními domorodci muselo být roku 1769 znovu obnoveno. Přístav je určen pouze pro výletní lodě, které několikrát za týden vyplouvají na poznávací plavby místních vod. Velmi oblíbené jsou také karnevaly, které se zde pořádají už od roku 1888.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko