Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Morelos

Členský stát Morelos (Estado Libre y Soberano de Morelos) sousedí ze dvou stran, severovýchodu a severozápadu, se státem México, dále na severu s Ciudad de México, na východě s Pueblou a  na jihozápadě se státem Guerrera. Plocha 4941 km2, na které se rozprostírá, z něj činí druhou nejmenší zemi celého Mexika. Žije zde téměř dva miliony obyvatel, a proto je Morelos třetím mexickým státem z hlediska hustoty osídlení. Dělí se do 33 obcí a jeho hlavním městem je Cuernavaca.

Kvůli teplému klimatu se zde velmi daří cukrové třtině už od dob kolonizace, další důležitou plodinou je rýže, jejíž produkce se však dramaticky omezuje. Morelos je jedním z nejdůležitějších států vyvážející okrasné rostliny a řezané květiny. Zdejší klima odjakživa přitahovalo turisty, a tak například mnoho lidí z Mexico City tráví svou dovolenou a všechny volné víkendy v této oblasti. Většina z nich zde má svůj druhý domov. Bohužel i přes svou malou velikost je Morelos považovaný za jeden z nejnebezpečnějších států. Cuernavaca v rámci počtu trestných činů předčí i Mexico City. Kromě toho se jich zde odehraje o 50% více než je jinak státní průměr.

Vzhled přírodní krajiny není rozhodně jednolitý, právě naopak. Povrch tvoří asi ze 42% hory, 16% kopce a z 42% roviny. Místa s nejvyšší nadmořskou výškou se nachází u hranice s Mexico City a s nejnižší zase v regionu Huaxtla. Nejvýznamnějším pohořím zde je Trans-mexický vulkanický pás na severu a na východě Sierra Madre del Sur. Podnebí je tu vlhké a poměrně teplé s průměrnou celoroční teplotou 25 st. Celsia a období dešťů trvá od května do září. Na severozápadě státu leží velký národní park Lagunas de Zempoala. Rozprostírá se na jihu pohoří Sierra del Ajusco. Můžete se zde projít po krajině plné vyhaslých sopečných kráterů naplněných vodou. Tento národní park je velmi oblíbeným cílem především mladých rodin s dětmi.

Stát je známý pro postavy typických tanečníků, Chinelos. Barevně oděnými postavami tančícími v rytmu tradiční dechovky se proslavilo zejm. město Tepoztlán. Přesto jsou typické pro celý stát a vyskytují se i v některých městech Puebla. Tato tradice údajně vznikla v roce 1870, kdy skupina mladých lidí byla vyloučena z karnevalu, a proto se převlékli do starého oblečení a kapesníky si zakryli obličej. Takto „vyzdobeni“ skákali a křičeli v ulicích města a zesměšňovali Španěly. Od té doby se tato tradice každoročně opakovala a postupně vyvíjela. Pro větší podobnost se Španěly si místní přidali k maskám ještě vousy. Dnešní Chinelos se objevují na řadě festivalů a tradičních karnevalů.

Vědecky doložené je osídlení státu 6000 př. n. l. a první zdejší kulturou byli Olmékové. Dokazují to reliéfy nalezené v archeologickém nalezišti Chalcatzingo. Po jejich říši bylo území napadnuto hned několika kmeny ze severu Mexika. Kromě toho jsou i důkazy o působení Mayů, Zapotéků a Toltéků. Aztékové sem přišli již v roce 1398, ale plně oblast ovládli až za dvacet let. Roku 1824 se stalo území dnešního státu Morelos součástí okresu Cuernavaca a název Morelos se začal užívat od vzniku první ústavy státu v roce 1870.

Hlavní město Cuernavaca je pro své typické počasí nazýváno „město věčného jara“. Tomuto přízvisku dává i nepřímo za pravdu etymologie názvu města, protože ho lze přeložit jako „ místo obklopené stromy“. Okolí je na základě teplého a stabilního podnebí bohaté na různé druhy vegetace. I aztéčtí císaři zde měli svá letní sídla. Je historickým i kulturním centrem zdejší oblasti a můžete tu navštívit řadu památek a atrakcí. Město bylo původně postaveno na níže zmíněném archeologickém nalezišti. Navštívit zde můžete například Palacio de Cortés nebo Cuernavacou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie z 16. století. Kromě obyvatel Mexica City tu velmi často narazíte na mladé lidi. Místní španělské jazykové školy totiž lákají studenty ze zahraničí na výměnné pobyty.

Oblast Tepotzlán bývá Mexičany navštěvováno zejména o víkendech. Město je proslulé pro své pyramidy a nedaleko najdete i kláštery na svazích Popocapétlu, které jsou zapsány od roku 1994 jako světové dědictví na seznam UNESCA. Je to řada čtrnácti klášterů z 16. století, jež si nechaly postavit mnišské řády, jako jsou agustiáni, dominikáni a františkáni. Měli za cíl obrátit na křesťanskou víru oblast na jih a východ od sopky. Tyto kláštery si jsou velmi podobné a mají obrovské atrium (centrální prostor) před hlavní lodí kostela nebo kaple, kde se konaly setkání místních domorodců s mnichy. Kláštery byly velmi důležité ve vývoji Mexika. Sloužily jako místa podpory pro přistěhovalce a zároveň byly také významnými centry na obchodních stezkách. Od závěru 16. století vzniklo v oblasti na tři stovky dalších církevních staveb. Z celkového počtu čtrnácti klášterů se jich jedenáct nachází na území státu Morelas a pro potřeby cestovního ruchu bývají označovány jako „Cesta klášterů“.

Území Tlacopan leží na severovýchodu státu. Je to venkovská oblast, kde se během 20. století tradiční způsob života příliš nezměnil. Přes devadesát procent místních obyvatel je stále plně nebo alespoň částečně závislých na zemědělství.  Město je charakteristické svými starými budovami s červenými střechami a dlážděnými ulicemi. Přes rokle zde byly postaveny kamenné mosty a můžete  zde navštívit 26 kaplí postavených ještě v době kolonizace. Druhou největší metropolí státu Morelos je Cuautla. Přímo v centru města je městský palác a kostel Santo Domingo. Hojně turisty obdivovaný je i dům, kde žil José María Morelos (jeden z vojevůdců během války za nezávislost). Nedaleko města je i několik vodních lázní a parků. Nad městem leží jezero Tequesquitengo, které umožňuje turistům provozovat různé druhy vodních sportů.

Stejně jako ve většině mexických států, i zde se nachází řada archeologických nalezišť. Největší a také zřejmě nejdůležitější je Xochicalco. Město bylo založené mayskými kupci a je také zapsáno od roku 1999 na seznam kulturního dědictví UNESCA. Dominantou je chrám Quezalcoatl, chrám Opeřeného hada, který podléhá ve stylu výstavby hned několika kulturám, tj. pyramidový chrám, palác a stavba unikátního kruhovitého oltáře.  Dalším zajímavým archeologickým nalezištěm je Teopanzolco. Dnes leží v rámci města Cuernavaca. Většina zdejších památek se datuje od 14. do 16. století. Do současnosti se dochovalo pouze centrum. Obytné stavby leží pod moderní výstavbou, a tak nelze velikost původního města přesně určit. Budovy jsou postaveny z místního čediče, ale dříve je kryla vrstva malované sádry, jako tomu je i u jiných nálezů. Většina objevených předmětů má aztécký původ. Dominantní budova se skládá z obdélníkové pyramidové základny a dříve zde stál další identický objekt, byl to chrám zasvěcený bohu deště. Na zdejším kruhovitém náměstí stojí další dochované kruhovité budovy.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko