Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yucatán

Spolkový stát Yucatán, oficiálním názvem Estado Libre y Soberano de Yucatán, se rozprostírá v jihovýchodním Mexiku, v severozápadní části stejnojmenného poloostrova. Tento stát se dále dělí na 106 municipalit (městských samosprávných celků) a hlavním i nejlidnatějším městem je Mérida.

Na západě a jihozápadě hraničí se státem Campeche a na jihu a východě s Quintana Roo. Pobřeží na severu je omýváno Mexickým zálivem. Celkem jeho rozloha činí 38 402 km2 a žije v něm asi 1, 8 milionů obyvatel. Jako samostatný stát vznikl Yucatán v roce 1824. Ve světě je dnes tato oblast známá výskytem významných mayských měst, z nichž ve většině případů zbyly jen ruiny, které jsou i tak velkým turistickým lákadlem. Tento region byl pro mayskou civilizaci velmi důležitý, v době vrcholného rozkvětu zde byla vystavěna města jako Chichén Itzá, Uxmal, Izamal, Motul, Mayapan, Ek 'Balam a Ichcaanzihóo.

Díky těmto historickým památkám, ale také díky krásné nedotčené přírodě je stát Yucatán jedním z nejnavštěvovanějších v celém Mexiku. Turistický ruch se zde neustále rozvíjí, významný je však také potravinářský a textilní průmysl, zejména tedy zpracování vláken agáve na výrobu sisalových lan a provazů. Velmi se zde daří také zemědělství, lidé se věnují především pěstování již zmiňovaného agáve, kterému se zde říká henequen, kukuřice, cukrové třtiny, rýže, bavlníku, fazolí, banánů, tabáku a citrusů.

Povrch státu je spíše nížinatý, nejvyšším bodem je Benito Juárez dosahující nadmořské výšky pouhých 210 metrů. Místy je možné narazit na krasové oblasti, porosty tropických lesů, ale také savany. U pobřeží se rozprostírají rozsáhlé bažiny. Panuje zde vlhké tropické podnebí.

Yucatán je v současnosti považován za nejbezpečnější stát Mexika, hlavní město Mérida dokonce získalo v roce 2011 titul „Město míru“.  Stát se rozděluje na 106 municipalit, v jejichž čele stojí starosta. Jednotlivé municipality jsou pojmenovávány po městech, které jim slouží jako obecní sídla. K největším městům patří kromě Méridy s více než 700 tisíci obyvatel také Kanasín s 50 tisíci obyvateli, Valladolid, Tizimín a Progreso. Oficiálním jazykem je španělština, ale více než 800 tisíc domorodých obyvatel státu mluví tzv. yucatánskou mayštinou.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko