Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Guanajuato

Guanajuato je jedním z mexických států. Nachází se na severu Mexika. Území je značně hornaté, rozkládá se zde pohoří Sierra Gorda a Sierra del Azafrán. Náhorní plošina zaujímá celý střed státu. Metropolí je stejnojmenné hlavní město.

Pokud si přejete poznat skutečné Mexiko a přitom narazit na minimum turistů, potom jste na správném místě. Až 90% turistů zde tvoří samotní Mexičané!

Hlavními centry cestovního ruchu jsou hlavní město Guanajuato a města San Miguel de Allende a Dolores Hidalgo, kde bylo vybudováno také několik špičkových hotelů. Státem vede rovněž několik turistických tras, například Ruta De Independencia („cesta nezávislosti“, kterou kráčela povstalecká armáda Miguela Hidalga), Ruta de Aventura („cesta dobrodružství“, na jejíž trase leží tzv. města duchů, tedy opuštěná obydlí), Ruta Arqueológica („archeologická cesta“, která spojuje dvě archeologické lokality), Ruta de los Conventos („klášterní cesta) a Ruta Artesanal („cesta řemesel“, na které se nachází několik měst specializujících se na jedno či více řemesel, včetně pohostinství).

Území je rozděleno na pět celků, které se od sebe liší geografickými podmínkami a klimatem. Jsou to: Altos de Guanajuato, La Sierra Central, Bajío, La Sierra Gorda and Los Valles del Sur. Jednotlivé části se liší nejen krajinou, ale také podnebím, které může být deštivě a chladnější, ale také suché a teplé, přičemž průměrná teplota je okolo 20°C.

Altos de Guanajuato je na severu země a nachází se zde množství zalesněných kopců s pastvinami. V méně přístupných oblastech žije spousta živočichů jako kojoti, jeleni a orli.

Ve středu státu se nachází Sierra Central, kterou tvoří pás menších kopců. Tropický deštný les se zde střídá s vyprahlými pastvinami s kaktusy a s řekami, podél kterých rostou cypřiše. Z divoké zvěře zde můžete narazit na mývaly, tchoře a řadu stěhovavých ptáků.

Relativně nížinaté je území zvané Bajío. Název pochází ze Španělského „bajo“ což znamená nízký.

La Sierra Gorda se dělí mezi stát Guanajuato a Querétaro. Většina území, včetně malých vesnic je díky své nedostupnosti stále jen minimální míře dotčená civilizací. Celá oblast byla v roce 1997 vyhlášena federální vládou Querétaro za biosférickou rezervaci, v roce 2007 se k rezervaci přiřadila také část ve státě Guanajuato.  Při návštěvě musíte počítat s nižšími teplotami (průměr je od 16 do 19°C).

Los Valles de Sur se rozkládá na jihozápadě státu. Někdy se tomuto údolí také říká Valles Abajeños.  Nachází se zde několik jezer, přičemž nejznámějším je Yuriria Lake, dále kaňony a jeskynní systémy. V údolí je také sedm neaktivních sopečných kráterů (Siete Luminarias). Na stěnách některých z nich najdete malby, což svědčí o někdejším obydlení kráterů lidmi. Jezero La Alberca je otevřené pro veřejnost a můžete se zde nejen koupat, ale také si zapůjčit loďku.

Navštívit můžete taky některý z mnoha vodních parků a termálních pramenů, například El Trébol, Villa Gasco a Comanjilla a další.

Hlavní město Guanajuato se nachází v úzkém údolí regionu Bajio a jeho ulice jako by toto údolí kopírovaly – jsou také úzké a klikaté. Město bylo v roce 1988 zařazeno na sezam Světového dědictví UNESCO. Ulice jsou plné stromů. Centrum města tvoří historické památky, kostely a obytné domy z růžového nebo zeleného pískovce. Centrem moderní části města je náměstí Plaza de la Paz („Mírové náměstí“) neboli Plaza Mayor („Hlavní náměstí“), kde se nachází vládní budovy a bazilika. Dominantou města je kostel - Basilica Colegiata de Nuestra Señora de Guanajuato ze 17. století. Navštívit zde můžete také Mummy Mueum (Muzeum mumií) a místní univerzitu. Z Guanajuata pocházejí rovněž tři významní umělci - Diego Rivera, José Chávez Morado a Olga Costa. Umělce a performátory z celého světa láká místní festival „Festival Internacional Cervantiono“. V té době se hraje opera, probíhají četná divadelní a filmová představení, umělecké exhibice, akademické konference a diskuze, koncerty a taneční vystoupení. Festival probíhá v říjnu.

Město Irapuato je známo svými květinami, které zdobí zahrady. Návštěvníky láká například Fuente de Aguas Danzarinas („fontána s tančící vodou“), která stojí na hlavním náměstí a každou noc se zde koná světelná a hudební show, kdy hlavním aktérem je sama voda v kašně. Nejen rodiny s dětmi pak uvítají místní zoo (Parque Zoológico de Irapuato).

León (oficiálně León de los Aldama) je nejlidnatějším městem státu. Město má perfektní turistické vybavení, služby jsou na velmi vysoké úrovni a najdete zde několik špičkových hotelů. Je zde však také řada historických památek, jako je například Santuario Expiatorio del Sagrado Corazón de Jesús, chrám v neogotickém stylu či Arco de la Calzada de los Héroes in Spanish, oblouk z 19. století.

Na východě státu leží město San Miguel de Allende. Byla to první obec, která byla během Války za nezávislost prohlášena za nezávislou na Španělsku. Městu však na počátku 20. století hrozilo, že se stane dalším „městem duchů“. Avšak jeho barokní/neoklasicistní architektura zaujala zahraniční umělce, kteří se zde přestěhovali a založili umělecké a kulturní instituce jako je Insitutio Allende či Escuela de Bellas Artes („škola krásných umění“). Město tak znovu získalo punc atraktivity. Město je nyní vyhledáváno právě kvůli svému historickému centru, které bylo prohlášeno za Světové dědictví UNESCO.

Dalšími městy jsou Dolores Hidalgo nebo Celaya.

Pokud nám po celodenním putování vyhládne, můžete si pochutnat na nějaké místní kulinářské specialitě. Dát si můžete carnitas (pečené nebo uzené vepřové maso), baria (pikantní kořeněné dušené maso – vepřové, jehněčí či skopové, které se podává především v období slavností) či polévku pozole.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko