Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baja California

Baja California (oficiální název Estado Libre y Soberano de Baja California, překlad Svobodný a suverénní stát Dolní Kalifornie) je také jeden z členských států federativní republiky Mexiko. Zaujímá rozlohu 70 113 km2, což je 3,57% celkové rozlohy Mexika. Západní pobřeží mu omývá Tichý oceán, na severu sousedí s americkým státem Kalifornie, na východě se Sonorou a Arizonou. Na jihu hraničí se státem Baja California Sur. Podle nedávného sčítání lidu zde žije 3 154 174 obyvatel a z toho 75% lidí obývá velká města Mexicali, Ensadu a Tijuanu. Zdejšími osadníky jsou především mestici – rasa vzniklá zkřížením Evropana (v tomto případě Španěla) s místními domorodými indiány. Kromě nich zde žije i určitá menšina východoasiatů. Kvůli levnému bydlení a vyššímu životnímu standardu než by měli za stejné finanční prostředky v USA, se sem stěhují i imigranti ze Spojených států. Mimo ně zde najdete také velký počet přistěhovalců z jiných mexických států a celé Latinské Ameriky. V porovnání s ostatními federativními zeměmi Mexika je tu totiž větší počet lépe placených pracovních míst.

Baja California je rozlohou dvanáctým největším státem Mexika. Přírodní podmínky jednoho státu sdružují širokou škálu typů krajiny – od pláže, lesů až po poušť. Nejvyšší hora celého Kalifornského poloostrova je Picacho del Diabolo (3095 m) a leží právě v tomto členském státě. Od něj se vám nabídne krásný výhled na Kalifornský záliv. Dá se říci, že právě pohoří s tímto nejvyšším bodem rozděluje i počasí v Baja California na dvě části. Severozápad země je velmi suchý a díky nadmořské výšce i vlhký. V zemědělské oblasti Valle de Guadalupe se produkuje značná část vína v rámci celého Mexika. Zdejší klima je také velmi vhodné pro pěstování citrusů a zem je bohatá na minerály.

Typickým znakem východu Baja California je zase poušť. Poušť na jihu od řeky El Rosario je domovem mnoha sukulentů nejrůznějších druhů, jako jsou Cardon, Ocotillo aj., kterým velice vyhovuje zdejší pobřežní mlha. K tomuto státu se také řadí četné ostrůvky po obou stranách pobřeží. Kupříkladu nejzápadnější bod Mexika, ostrov Guadalupe Island, spadá právě pod jeho správu. Na tomto ostrově žijí početné kolonie lachtanů. Z vod Pacifiku sem můžeme také zařadit ostrovy Isla de Cedros, Todos Santos a Coronado. Přední část ostrovů Todos Santos nazvaná Ensenada je velice oblíbená u surfařů, protože jsou zde jedny z nejvyšších vln na světě. Z oblasti Kalifornského zálivu je největším ostrovem Angel de la Garda.

První osadníci přišli na Kalifornský poloostrov už před 11 000 roky. Jih státu osídlil domorodý kmen Cochimí, sever obydlelo hned několik skupin, jako jsou Kiliwa, COCOPA, Quenchan nebo Paipai. Jednalo se především o lovce, sběrače, zemědělce a kupříkladu kmen Kochimí na ostrově Cedros byl úzce závislý na námořním hospodářství. Evropané se na území státu dostali roku 1539 a o sto čtyřicet let později zde jezuité zakládají první misijní kolonii. Od roku 1930 se dělí Baja California na severní a jižní část Baja California Sur, které se pak staly federativními státy.

Hlavním městem tohoto členského státu je nejseverněji položené město Mexika, Mexicali. Leží v podstatě těsně u hranic s americkým státem Kalifornie. Bylo založeno roku 1903 a jeho název vznikl po spojení dvou slov „Mexiko a California“. Nicméně tato lokalita byla osídlena už dávno před tím, domorodým kmenem Yumano. V současnosti je Mexicali označováno za jedno z nejvíce prosperujících měst Mexika. Zajímavostí je geotermální zařízení vulkánu Cerro Prieto, které vyrábí elektřinu. Město je významným kulturním střediskem, celkově se zde nachází 11 divadel. Patří sem například Teatro al Aire Libre den Centro Comunitario, Teatro del Estado, Teatro al Aire Libre de Rectoría aj. Mimo jiné se právě v tomto městě pořádá jeden z nejznámějších rockových festivalů v Mexiku.

Dalšími velkými městy jsou například San Felipe, Tecate, Playas de Rosarito a Bahia de los Angeles. Tyto turistická města se mohou pyšnit krásnými plážemi a rybími pochoutkami. V oblasti na jih od San Felipe jsou v podstatě ještě nedotčené panenské pláže v mnoha skrytých zátokách. Největším městem státu Baja California je Tijuana. Leží na pobřeží Tichého oceánu u samotných hranic s USA. Městem protéká stejnojmenná řeka ústící do Pacifiku. Tijuana je kulturním srdcem celé oblasti. Najdete zde četná kina, muzea, divadla, parky a náměstí.

Prvním národním parkem Kalifornského poloostrovu se stal Národní park Sierra de San Pedro Mártir. Rozkládá se na ploše 650 km2 a můžete zde vidět typickou mexickou flóru – pouštní keře, popínavé rostliny a z jehličnanů především borovice a jedle. Nejvyšší horou parku je Devil´s Peak (3078 nadmořské výšky), která je velice oblíbeným cílem řady horolezců. Nedaleko jejího vrcholu byla roku 1971 vystavěna Národní astronomická observatoř, kde největší optický teleskop váží 40 tun. Tato oblast je také vyhledávána pro své rozmanité skalnaté žulové útvary a nedotčené lesy. Právě sem byl do volné přírody vypuštěn velice vzácný kalifornský kondor.

Další turistickou atrakcí státu Baja California je biologická rezervace ostrov Isla Angel de la Guarda. Leží v Kalifornském zálivu a jeho název lze z domorodého jazyka kmene Seri přeložit jako „Domov pum“. Tento neosídlený ostrov se rozkládá na ploše 931 km2. Vyskytují se zde vzácné druhy ptáků, plazů, netopýrů, kaktusů, trav, sukulentů aj. Okolní moře se také hemží životem. Žijí tu velké skupiny mořských savců, jako jsou například delfíni nebo plejtvák obrovský.

Welcome to Tijuana - nejrušnější hranice na světě

Welcome to Tijuana - nejrušnější hranice na světě

Tijuana ležící na mexicko-americké hranici je považována za vstupní bránu do Mexika. Sousedí s americkým městem San Diego. Kdysi byla tato hraniční města od sebe dosti vzdálená, ale dnes se kvůli rozrůstajícím předměstím sebe doslova dotýkají, ale jen obrazně. Tyto dva naprosto odlišné světy od sebe odděluje ostře střežená hranice.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko