Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Campeche

Na západní části poloostrova Yucatán se rozkládá další ze členských států Mexika – Campeche. Severovýchodní hranice ho odděluje od státu Yucatán, východní od Quintana Roo, na jihozápadě sousedí s Tabascem a na jihu s Belize a Guatemalou. Oblast Campeche je velká necelých 60 000 km2, má 820 000 obyvatel a to ho činí pátým státem Mexika s nejnižší hustotou osídlení.

Campeche je kolébkou starobylé mayské civilizace. V její době byla tato oblast jedna z nejdůležitějších kulturních center Latinské Ameriky. I do současnosti se zde zachovalo spoustu mayských zřícenin a ruin. Jméno města Campeche pochází z mayského jazyka a lze ho překládat různě. Badatelé se nejvíce přiklánění ke znění  „Místo klíšťat a hadů“, čemuž odpovídá i obrovská socha hada s klíšťaty na hlavě, která byla nalezena v jednom z chrámů. Španělské lodě poprvé přistály na pobřeží Campeche roku 1517. Španělé však byli několikrát v boji poraženi místním vojevůdcem Moch Cuoh. Po jeho smrti se ale zdejší domorodé kmeny začaly napadat kvůli území a těchto konfliktů Španělé využili. Mohli tak převzít kontrolu nad celou oblastí a roku 1540 mayskou osadu přejmenovali na Villa de San Francisco de Campeche. Nová vláda se rozhodla využít jejího strategického umístění a založila zde důležitý přístav. Vyvážela se odtud sůl a dřevo, ze kterého se pak vyráběly barvy na textil. Tento jednoznačný ekonomický rozlet celého území neunikl evropským pirátům. Po opakovaných výpadech se jim podařilo město dobýt a obyvatele zmasakrovat. Na konci války za nezávislost se země Campeche zapojila do nových konfliktů mezi politickými stranami a na několik let se odloučila od Mexika a stala se částí nezávislého státu Yucatán. Yucatán byl však zanedlouho poražen a násilně připojen zpět k Mexiku. Dnes je Campeche členským státem Mexika a dělí se do 11 obcí, v jejichž čele vždy stojí starosta.

Hlavní město státu Campeche se jmenuje San Francisco de Campeche a je uvedeno od roku 1999 na seznamu světového dědictví UNESCO. Stojí na místě bývalé mayské vesnice Can pech ležící na břehu zátoky Mexického zálivu. Bylo založeno roku 1540 a tehdy čítalo 3000 domů. Dochované pozůstatky koloniální osady dokreslují vzhled dnešní metropole a duch minulosti vás zde bude pronásledovat na každém kroku. První památkou, která vás hned zaujme, budou španělské městské hradby ve tvaru nepravidelného šestiúhelníku, jež měly ochraňovat město před nájezdy pirátů. Právě ony se staly svým jedinečným zachováním původního stavu hlavním důvodem pro označení města jako místa světového dědictví. Tehdy žili za hradbami města Španělé a před pevností zdejší domorodci. Pokud město Campeche navštívíte, určitě nebudete litovat. Je zde více než tisíc budov s historickou hodnotou, které vám mnoho vypoví o několika důležitých etapách v dějinách nejen tohoto státu, ale celého Mexika. Hradby dnes našly i další využití – v několika dochovaných baštách sídlí například botanická zahrada, kde najdete více než 200 odrůd exotických rostlin. Dále v nich můžete například zakoupit suvenýry nebo navštívit část městského muzea.

Dalším zajímavým městem je Ciudad del Carmen, které najdete na jihozápadě státu. Bylo založeno ještě před zabráním oblasti Španěly. Dříve sloužilo jako přechod mezi Aztéky a mayskou civilizací. Rovněž bylo dobyto piráty a nese si přízvisko perly zálivu. Město je proslulé pořádáním karnevalu Carmelita a pěknými plážemi, pro něž je často navštěvují turisté.

Pokud někoho zajímá blíže mayská civilizace, pak by neměl vynechat archeologické naleziště Becan, které vám více odkryje vzhled mayské osady obehnané hradbami a přiblíží běžný život v ní. Název pochází z mayského jazyka a v překladu znamená příkop, což je skutečně velice výstižné. Je to totiž asi pět metrů hluboký a 16 metrů široký příkop dlouhý dva kilometry. Je obklopený hradbami a vstoupit dovnitř můžete přes sedm mostů. Dnes jsou veřejnosti přístupné asi dvě desítky objektů kolem hlavního náměstí a několik centrálních ulic. Nejstarší památky pochází z roku 550 př. n. l. Ještě snad významnější archeologickou památkou než Becan je Calakmul. Bylo to jedno z největších, ale také nejmocnějších, měst této starověké mayské civilizace opředené mýty. Na celých 12 století se stalo centrem mayské kultury a najdete ho v tropických lesích na území Tierras Bajas. Při jeho nejzářivějším období existence zde žilo 50 000 lidí a bylo tu na tisíc budov. Místní obyvatelé téměř pořád bojovali s městem Tikal, které nakonec porazili. Dnes je označováno za jedno z nejbohatších a nejvýznamnějších archeologických nalezišť mayské civilizace. Detailní nástěnné malby vypovídají mnohé o běžném životě zdejších obyvatel. Do současnosti se dochovalo 108 datovaných stél (kamenné či dřevěné desky sloužící k pohřebním nebo památným účelům). Největší z místních staveb je Velká pyramida měřící 45 metrů, uvnitř které byly čtyři hroby. Calakmul bylo dokonce roku 2002 zapsáno na seznam UNESCO. V neposlední řadě jsou důležité i archeologické vykopávky města Edzna obdivované pro svůj vyspělý systém akvaduktů a zavlažování. Toto místo bylo hlavním centrem už 400 let př. n. l., ale osídleno bylo už dvě století předtím. Poslední místní domorodci ho opustili kolem 15. století. Proč se tomu tak stalo je ale pro vědce nerozluštěnou hádankou dodnes. K dominantám tohoto místa patří chrám stojící na čtyřicet metrů vysokém podstavci na náměstí, od něhož je krásný pohled do okolí, dále stojí za prohlídku také velké a malé pohřebiště a míčové hřiště.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko