Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oaxaca

Stát Oaxaca se nachází na jihovýchodě Mexika. Je obklopen čtyřmi sousedními státy a na jihu omývají jeho břehy vody Tichého oceánu.

Počasí je značně proměnlivé – na pobřeží je horké a suché, více srážek je pak při Sierra Madre.  Stát je nejvíce známý svými domorodými národy, přičemž nejpočetnější a nejznámější jsou Zapotékové a Mixtékové, ale žije zde ještě dalších 16 oficiálně uznaných národů.

Místní pláže jsou velmi hezké a často vyhledávané turisty s různých koutů světa. Jsou čisté, klidné a pokryté jemným bílým pískem. Moře má příjemnou teplotu, průměrná teplota vzduch je okolo 28°C.

V letovisku Puerto Angel se nachází pláž Zipolite, která je vhodná především pro ty, kteří touží po klidnější a poněkud alternativní dovolené. Nachází se zde nudistická část (jedna z mála v Mexiku). Turismus zde roste pomalu, a přestože zde již stojí několik „lepších“ hotelů a restaurací, stále ještě převažují vcelku nízké ceny. Nedaleko se nachází ještě menší pláž Mazunate s žlutočerným pískem.

Puerto Escondido je především rájem surfařů. Až do roku 1930 město v podstatě neexistovalo. Byl tu jen malý přístav, ve kterém občas kotvili lodě s kávou. Nyní se jedná o jedno z nejoblíbenějších turistických center oblasti, kde se nachází řada velmi luxusních hotelů. Díky stále živému rybolovu se většina místních pokrmů skládá z ryb a mořských plodů. Nechybí však ani banány, čokoláda a káva. Díky vysokým vlnám a vůbec skvělým podmínkám je Puerto Escondido jednou z nejoblíbenějších pláží mezi vyznavači sportů. Soutěž surfařů se koná každoročně na Zicatela Beach. Z dalších místních pláží jmenujme například Puerto Angelito, La Escobilla či Playa Principal.

V lokalitě Bahias de Huatulco se rozprostírá Cacaluta Bay, která je nejen místem pohádkových pláží, ale také bujné vegetace. Místo je obklopeno džunglí a mokřady a nejlepší cestou, jak se sem dostat, je pronajmout si loď se Santa Cruz Beach. Z pláže budou nadšeni především ti, kteří vyhledávají skutečně klidnou dovolenou s co jak nejmenšími „prvky civilizace“.

Hlavní město oblasti je stejnojmenná Oaxaca. Turisty je město vyhledávané především kvůli svým koloniálním stavbám a pozůstatkům zapotécké a mixtécké kultury. Celá oblast včetně hory Monte Alban byla v roce 1987 vyhlášena Světovým kulturním dědictvím UNESCO. Město nabízí rovněž velmi kvalitní turistické zázemí – dobré hotely, informační centra, obchody a obchůdky, atd. Centrem je náměstí Plaza de la Constitución nebo-li Zócalo. Náměstí je ze všech stran obklopeno portály, například Portales de Ex-Palacio de Gobierno či Portal de Mercadores. Návštěvníky náměstí uvítají tóny místních hudebníků – bandas či marimbas. V blízkosti náměstí byla vystavěná řada kaváren a restaurací. Stojí zde také katedrála, jejíž fasáda je zdobena výtvory místních umělců. Za návštěvu také stojí Centro Cultural de Santo Domingo, ve kterém se nachází muzeum - Museo de las Culturas de Oaxaca. Ve sbírkách muzea se nachází „poklad“ Mixtéků, který byl objeven v roce 1932: zlaté a nefritové šperky, alabastrové nádoby, a jiné cennosti. Další muzea ve městě jsou například Museo de Arte Contemporaneo de Oaxaca či Rufino Tamayo Museum a mnohé další. Za jednu z nejextravagantnějších, ale také nejhezčích církevních staveb světa je považován kostel San Domingo a to především díky svému interiéru. Ten je jak vystřižen z pohádek – téměř každičký kousek zdi, oltář i podlaha, ozdoby i sochy a sošky jsou zlatě pozlaceny. Kostel je součástí rozsáhlého kláštera, ve kterém se nachází i již zmíněné muzeum oaxacké kultury a také zahrada s obrovským množstvím kaktusů.

Nedaleko hlavního města se nachází místo Santa Maria del Tule. Největší turistickou atrakcí místa je strom – tisovec mexický (Taxodium mucronatum), kterému se říká „Tula Tree“. Obvod jeho kmene je 36,2 m a odhadovaný věk je kolem 1 500 let. Jedná se o strom s největším obvodem kmenu na světě. V roce 2001 byl zařazen na seznam UNESCO.

Dalším místem nedaleko hlavního města, které jistě stojí za návštěvu, je Monte Albán/Monte Albana. Kromě nádherného výhledu na okolí nabízí hora také kulturní zážitek.  Na vrcholu se nachází bývalé centrum Zapotéků. Široké prostranství zabírá asi 8 tisíc m2. Komplex se skládá z paláců, pyramid, chrámů, hrobek a hřišť, součástí je rovněž astronomická observatoř.

Pokud chcete zažít také něco jiného než koupání v moři, ale přitom stále něco spojeného s vodou a relaxací, můžete navštívit některý z mnoha přírodních pramenů. Ty jsou rozeseté po celé Oaxace a jsou termální, sirné nebo studené. Jedny z nejpopulárnějších jsou: Laollaga, Ojo de Agua de Tlacotepec, Atonaltzin,Arroyo Blanco či El Tzul-Zul.

Najdeme zde také celou řadu vodopádů rozdílných výšek a podob. Z výšky 50 metrů padá vodopád v oblasti Hierve el Agua. Název se doslovně překládá jako „vařící voda“.  Navzdory tomu se zde voda vůbec nevaří. Je zde přírodní nádrž, ve které se sice objevují bubliny, ale teplota vody je mezi 22-25°C. V lokalitě se nachází velice starý zavlažovací systém (více než 2 500 let), kterým se dodnes zabývá řada archeologů, geologů a biologů. Místo tedy není pozoruhodné jen svým přírodním bohatstvím, ale také rozsáhlými archeologickými nalezišti. Dalšími vodopády jsou například Laollaga, Ojo de Agua de Tlacotepec či El Tzul – Zul.

Milovníci dobrodružství se mohou vydat na průzkum jeskyní. Nejznámější z nich je jeskyně Chevé. Jedná se v podstatě o systém jeskyní nejrůznějších velikostí. Celková délka je 23,5 km. Další jeskyně jsou například Lázaro Cárdens, Apoala či San Sebastián.

Milovníci přírody a pěší turistiky mohou navštívit například národní park Chacahua (Chacahua Lagoons National Park), který byl založen v roce 1937. Park se skládá s řady vodních a pobřežních ekosystémů, jako jsou džungle a mokřady. Nechybí ani velké množství mořské fauny. Na pobřeží žije ohromné množství druhů zvířat, z nichž řada se nevyskytuje nikde jinde na světě, a jsou chráněni. Najdeme zde také dvě pláže – Chacahua a Cerro Hermoso. Lemují je restaurace, zapůjčit si můžeme houpací síť, slunečník či loďku.

Přírodní rezervace Sierra Juárez je díky své relativní odlehlosti  nejlépe zachovaným územím s ohromným přírodním bohatstvím. Roste zde například neuvěřitelných 6 000 druhů rostlin! Skvělým místem pro horskou turistiku je národní park Benito Juárez Lachatao.

Oaxaca bývá některými jedinci považována za kulinářskou metropoli Mexika, takže byste si rozhodně měli nechat čas na posezení v nějaké místní restauraci a zakousnutí něčeho dobrého k snědku. K delikatesám patří například omáčka mole, která se připravuje celkem v sedmi variantách, přičemž nejoblíbenější je mole negro. Hlavní ingrediencí jsou kakaové boby. Omáčka se nejčastěji podává k pečenému kuřeti s rýží. Lahůdkou je rovněž speciální ovčí sýr. Chuťově trošičku připomíná korbačík, ale je méně slaný a jí se především teplý v kombinaci s jinými potravinami. K jídlu si můžete dopřát skleničku mezcalu. Tento alkoholický nápoj se prodává ve sklenicích, na jejichž dně je červík – larva jednoho z druhů hmyzu, který žije na sukulentu agáve, ze kterého je ostatně mezcal vyroben.

Pokud toužíte zažít typickou mexickou oslavu, přijeďte do Oaxaci v době jednoho z festivalů. Tím nejznámějším je Guelaguetza neboli Fiesta de los Lunes del Cerro či Noche de Rábanos.

Oaxaca – město požitků

Oaxaca – město požitků

Za jedno z nejzachovalejších mexických koloniálních měst je považována Oaxaca ležící ve zvlněné a vyprahlé krajině horské oblasti Sierra Nevada del Sur. Z původně malé španělské osady se během staletí stalo významné město pyšnící se spoustou cenných památek.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko