Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tamaulipas

Na severovýchodě Mexika se na území o rozloze 79 304 km2 rozkládá jeden z 31 mexických států nesoucí název Tamaulipas – oficiálně Estado Libre y Soberano de Tamaulipas. Jeho sousedy jsou další mexické státy Veracruz, San Luis Potosí, Nuevo León a na severu americký stát Texas. Na východě jeho hranici tvoří vody Mexického zálivu.

Tamaulipas se dále dělí na 43 municipalit, tedy jakýchsi samosprávných obcí, které jsou řazeny do 6 oblastí. Hlavním městem je Ciudad Victoria, které bylo pojmenováno po prvním mexickém presidentovi jménem Guadalupe Victoria. V metropoli dnes žije okolo 320 tisíc obyvatel, zatímco nejlidnatějším a největším městem je Reynosa s více než půl milionem obyvatel.  Dalšími většími městy jsou Matamoros, Tampico a Nuevo Laredo. Celkem ve státě Tamaulipas žije okolo 3 milionů obyvatel.

Území dnešního státu je osídleno již více než 8000 let, za tu dobu se zde vystřídalo několik kultur. V 16. století si region podmanili Španělé, stejně tak jako ostatní oblasti Mexika a další středoamerické země. Španělé zde začali zakládat svá města a františkáni zase misie, kde převraceli původní domorodé obyvatelstvo na křesťanskou víru. Název státu je odvozen od huastéckého spojení slov „tamaholipa“, které v překladu znamenají něco jako „místo, kde se lidé hodně modlí“. Za den vzniku samostatného mexického státu je považován 7. únor roku 1824.

Povrch státu Tamaulipas je velmi rozmanitý, pobřežní nížiny se zde střídají s vnitrozemskými horskými oblastmi. Krajinu zdobí četné druhy kaktusů a rozkládají se zde také rozlehlé pastviny. Na jihovýchodě se zvedá pohoří Sierra Madre Oriental se suchými a horkými údolími, vrcholky hor přesahují 3000 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem je Sierra El Pedregoso měřící 3 280 metrů nad mořem. Odlehlé horské oblasti jsou domovem pro řadu divoce žijících živočichů, jako je například puma, lasice, ocelot, jezevec, bobr, křepelka nebo druh ptáka zvaný guan chocholatý. Pro pobřežní nížiny jsou typické laguny, mokřady a bažiny, podél pobřeží jsou pak roztroušeny skupinky malých ostrovů. Státem protékají významné řeky jako Río Bravo, San Juan a Guayalejo. Na těchto řekách bylo vystavěno několik přehrad a vodních nádrží, které mají ochránit obyvatelstvo před záplavami, které oblasti poměrně často sužují. Jejich kapacita je 12 940 miliónů krychlových metrů vody.

Z hlediska ekonomie státu má velký význam těžba a zpracování ropy a zemního plynu, ale zaznamenáván je zde také silný růst i v jiných odvětvích průmyslu. Jinak se zde daří také zemědělství, místní lidé se věnují pěstování rajčat, fazolí, cukrové třtiny, pšenice, kukuřice a citrusů. Důležitý je také rybolov a chov skotu. Poslední dobou je kladen velký důraz na rozvoj cestovního ruchu v oblasti. Vzhledem k tomu, že jsou břehy státu omývány vodami Mexického zálivu, jsou zde předpoklady vzniku velkých turistických center.

I když Tamaulipas není tak hojně turisty navštěvován jako stát Quintana Roo nebo Yucatán, najdete zde také řadu zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Na pobřeží vyrostly známé turistické destinace lemované krásnými plážemi, které jsou oblíbenými cíly pro relaxaci i aktivní odpočinek. K předním turistickým centrům patří letoviska Playa La Pesca, Playa Tampico Miramar, Playa Bagdad nebo Barra del Tordo.

Tamaulipas však ukrývá také řadu přírodních atraktivit, jako je Cañón del Novillo s velkým výskytem motýlů, jeskyně La Gruta de Quintero a La Cueva de El Abra. Krásný je také El Cañón de la Servilleta nebo oblast Sierra de Cucharas. Hojně navštěvovány jsou také oblasti Miquihuana, Los Janambres a skalní město Cerro del Diente. Za chráněnou krajinnou oblast byla vyhlášena biosférická rezervace El Cielo, která ukrývá rozmanité zvířecí a rostlinné druhy, které jsou typické pro severovýchod Mexika. Tato přírodní rezervace byla v roce 1985 dokonce zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a v současnosti patří mezi přírodní divy Mexika. Během cest po Tamaulipas byste neměli vynechat ani okolí města Mante, kde je k vidění zajímavý skalní útvar s říčkou El Nacimiento.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko