Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mexiko - lokality a destinace

Mexiko (Spojené státy mexické), země tequily, margarity a chilly papriček, se skládá z 31 spolkových států a najdete ho na jihu severoamerického kontinentu. Ze severu hraničí Mexiko s USA a jižní hranice ho odděluje zase od Belize a Guatemaly. Jeho břehy omývá Karibské moře na východě a Tichý oceán na západě. Úředním jazykem je zde španělština a anglicky se domluvíte většinou jen s mladými lidmi. Mexiko je vyprahlá země tvořená pouští, sopkami, ale i zelenými tropickými lesy. Po právu bývá řazeno k nejvýznamnějším státům Latinské Ameriky a jeho bohatá historie se píše již šest tisíc let.

Prvními původními obyvateli tohoto území byli Indiáni, kteří se zde usadili před více než 20 000 lety. Nejprve to však byly primitivní kmeny živící se sběrem plodin a pak i jejich pěstováním. K již vyspělým civilizacím lze zařadit Olméky. Obývali tropické lesy a mokřiny, tedy oblast, kde jsou nyní státy Tabasco a Veracruz. Do dnešní doby se po nich zachovaly významné obřadní stavby, sochy a kamenné památníky vyzdobené řezbářskými ornamenty. Bude se vám zdát neuvěřitelné, že to vše dokázali jen za pomoci dláta a sekáčku. Další důležitou indiánskou civilizací je národ Zapotéků. Ti stavěli obrovské městské čtvrti, kde mohlo žít až 50 000 obyvatel. K nevýznamnějším zapotéckým památkám patří komplex budov Monte Albán.

Pro veřejnost jsou asi nejznámější dávní obyvatelé Mexika Mayové. Právě oni začali poprvé zaznamenávat čas a jejich kultura hluboce ovlivnila celé území. Zanechali po sobě řadu historických památek, uměleckých děl a dosud nerozluštěné písmo. Budovali celá kamenná města, pyramidy a paláce. Po jejich úpadku ovládli území Toltékové, kteří se živili lovem a sběrem. V roce 1345 osídlili centrální kotlinu Aztékové a založili zde osadu Tenochtitlán, v němž žilo půl milionu obyvatel. Aztékové byli vyhlášení řemeslníci a stavitelé, používali velmi složitý kalendář a měli velmi silnou armádu. Jejich říše byla dobyta roku 1519 španělem Hernánem Cortésem, jenž zde vybudoval přístavní město Villa Rica de Vera Crus (dnes Veracruz). Nově vzniklá říše byla pojmenována Nové Španělsko a docházelo k vykořisťování kolonie, lidé upadali do otroctví a násilně byli převáděni na křesťanství. Drtivá většina kulturního dědictví předchozích generací vznikající po několik tisíciletí byla zničena.  V roce 1824 vznikla federativní republika a byla přijata první ústava nezávislého Mexika.

Kromě své bohaté indiánské minulosti je Mexiko také hojně navštěvováno pro krásné písčité pláže omývané azurovým mořem a dech beroucí přírodní scenérie. Pozůstatky starých civilizací dodávají zemi mystický nádech a toto tajemno odjakživa přitahovalo turisty jako magnet. Kamenné ruiny najdete uprostřed divoké džungle nebo obklopené tropickými rostlinami a gigantickými kaktusy. Pokud vás zajímají tyto památky, pak si určitě nenechte ujít světově proslulou Pyramidu Slunce a Pyramidu Měsíce.

Pobřeží dlouhé 9 219 km je tvořeno 450 krásnými písčitými plážemi. Ty nejznámější jsou plně obsazené turisty, ale najdete zde i soukromí na menších a skrytých plážích, které doslova zejí prázdnotou. Obdivovatelé přírodních krás mohou podniknout dobrodružnou výpravu do deštných pralesů, kde se musíte mít na pozoru a setkáte se zde s nejrůznějšími druhy exotických zvířat. Kromě tapírů, mravenečníků, pásovců, papoušků všech barev se zde vyskytují i velmi jedovatí hadi. Pokud vás tato myšlenka zaujala, pak navštivte přírodní rezervaci Sian Ka´an, kde na ploše 650 tisíc hektarů můžete spatřit nejrozmanitější faunu a flóru. Hornatý povrch Mexika dal vzniknout řadě krasových jeskyň a křišťálově čistým vodopádům. Sopka Pico de Orizaba, nejvyšší bod Mexika, je cílem mnoha vysokohorských výprav a horolezců. Tato oblast byla vyhlášena národním parkem a kromě malebného výhledu do okolí a skutečně bujné vegetace zde naleznete i četné kráterové propasti. Dalším důležitým vrcholem je i stále aktivní sopka Popocatepetl.

Zdejší měnou je peso, které se značí podobně jako dolar $. Obvykle se doporučuje vzít s sebou i určitý obnos amerických dolarů, protože se dají směnit v téměř každém hotelu. Je možné si dovézt i eura, ale kurz je daleko méně výhodný než u amerických dolarů. Přestože není požadováno žádné zvláštní očkování pro návštěvu této země, uděláte nejlépe, když se necháte naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a jsou žádoucí i tablety proti malárii. Mexiko bývá nazýváno jako překladiště drog. Vláda se snaží proti drogovému průmyslu usilovně bojovat, a proto jen kvůli malému množství jakékoliv drogy lidé končí za mřížemi nebo s vysokou pokutou. Při vstupu do Mexika se v rámci prevence můžete setkat s prohlídkami zavazadel za účelem pátrání po návykových látkách.

Mexiko lze určitě označit za nákupní ráj. Široká nabídka uměleckých a řemeslných výrobků se liší na základě toho, v jaké oblasti se právě nacházíte. Na místních trzích prodávají místní domorodci, se kterými musíte smlouvat o cenách. Koupíte zde vedle potravin, ovoce, zeleniny, koření i výrobky ze skla, proutí, stříbra a kůže. Hlavu vám možná trochu zamotá skutečnost, že v Mexiku neexistují oficiální otevírací doby. Obchody bývají nejčastěji otevřeny od 9.00-10.00 do 19.00-20.00 hod. Úřady jsou pro veřejnost otevřeny často jen dopoledne 10.00-14.00 hod. Určitě byste neměli pít vodu z vodovodu, jinak byste mohli dostat tzv. „Moctezumovu pomstu“. Proto si kupujte vodu v láhvích. Pozor si dejte i na led do nápojů, který se rovněž dělá z nedůvěryhodných vodních zdrojů. Cestovat můžete v Mexiku autobusem. Jednotlivé autobusové linky provozují různé společnosti s odlišnými cenami. Vyplatí se proto předem prostudovat jejich ceny. Autobusy jsou zde skutečně levné a komfortní, ale při nočních tranzitech si raději pečlivě hlídejte zavazadla.

Turistické cíle

Mexico City
Jedná se o hlavní město Mexika, největší metropoli světa. Najdete zde několik tisíc let staré aztécké chrámy, ruiny indiánských pyramid, ale i barokní a koloniální budovy. Turisticky oblíbené je  Zócalo (Plaza de la Constitución), druhé největší náměstí na světě. Na něm je velkolepý Národní palác, kde sídlí prezident. Náměstí je vydlážděno kameny, které pochází z původního aztéckého města Tenochtitlán, jenž zde na tomto místě dříve stálo. Doslova za celonárodní symbol lze označit chrám Panny Marie Guadalupské, což je druhá největší svatyně na světě a pojme 10 000 věřících. Tento obrovský chrám byl postaven na místě, kde se Panna Marie zjevila chudému indiánskému rolníkovi. Metropolitní katedrála, která se stavěla 250 let, stojí na severní straně náměstí Zócalo a je největším kostelem v Latinské Americe.

V národním antropologickém muzeu je z tisíce exponátů nejvíce obdivován obětní kámen, kde byly usmrcovány lidské oběti. Kromě něj zde najdete i kamenné sochy a zlaté předměty z Teotihuacánu.

Palenque
K nejúchvatnějším památkám starých Mayů patří chrámové město Palanque. Najdete ho uprostřed bujné pestrobarevné vegetace. Leží na Yucatánském poloostrově a dominuje mu tzv. Palác obklopený chrámovými pyramidami ( Chrám kříže, Chrám listového kříže, Chrám slunce, Chrám nápisů). Chrám nápisů stojí na 16 metrů vysoké pyramidě a je zdobený bohatými štukovými reliéfy. Údajně všechny zdejší stavby nebyly odkryty a tak se další neprobádané památky, které ještě nikdy nikdo neviděl, nachází pod vrstvou nánosů.

Chichén Itzá
Tato mayská lokalita se také nachází na poloostrově Yucatán a je zapsána na novodobém seznamu sedmi divů světa. Ve městě se prolínají prvky mayské i toltécké civilizace. K nejdůležitějším stavbám patří čtvercová pyramida zasvěcená bohu Kukulkánovi (bůh nebes a slunce). Je vysoká 24 metrů a vede k ní 91 schodů. Uvnitř této pyramidy vede úzká podzemní chodba k další pyramidě, které dominuje trůn červeného jaguára a obrovská socha boha deště Chac Mola.

Uxmal
Uxmal je mayské kultovní místo, jehož chloubou je Kouzelníkova pyramida obsahující 5 chrámů.

Mérida
Mérida je hlavní město Yucatánského poloostrova a byla roku 1542 založena Španěly. Nejnavštěvovanější zdejší pamětihodností je Catedral de San Idelfonso, která je nejstarší katedrálou amerického kontinentu. Uvnitř je socha Krista, o níž se vypráví, že při požáru chrámu se na dřevu sochy objevily popáleninové puchýře, socha zčernala, ale nebyla jinak ohněm porušena.

Pyramidy Teotihuacan
Jsou největší jihoamerické pyramidy ležící asi jen 50 km od Mexica City. Za dominantu tohoto komplexu je považována čtyřvrstevná Pyramida Slunce (2. st. n. l.). Její strany mají délku 220 m a celkově měří 65 metrů.

Přímořská letoviska

Na pobřeží Tichého oceánu se nachází nejoblíbenější letoviska Acapulco, Puerto Vallarta, Mazanillo a Puerto Arista. Yucatánský poloostrov se zase může pochlubit nejnavštěvovanějším střediskem Cancún, které je známé pro svůj bělostný písek a čistou křišťálovou průhlednou vodu Karibského moře.

Acapulco
Toto letovisko je kvůli nádherným zátokám s bohatým servisem služeb jedno z nejnavštěvovanějších v celé oblasti. V celé oblasti se nachází luxusní hotely, bary, diskotéky, restaurace a sportovní zařízení. K turisticky nejžádanějším plážím patří Playa Hornitos a Playa Hornos. Na nedalekém ostrůvku Isla la Roqueta najdou útočiště mladé rodiny s dětmi a méně zkušení plavci (jinak jsou v oblasti poměrně vysoké vlny).

Mayská riviéra
Táhne se po délce pobřeží asi 160 km, na severu je ohraničena letoviskem Cancúnem a na jihu přírodní rezervací Sian Ka´an. Kromě krásných pláží a teplého moře může turistům nabídnout i zdejší nedotčenou exotickou přírodu včetně korálových útesů patřících k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším na světě. Ostrov Isla del Cozumel je navštěvován především potápěči, protože se zde nachází bohatý podmořský život a skutečně je na co se dívat.

Cancún
Je letovisko cca. 30 km od Mayské riviéry a opět vyniká bělostnými plážemi s jemným pískem. Kromě krásných hotelových pláží je zde pouze jediná veřejná pláž, které ale není příliš vhodná pro bezpečné plavání. Oblast je určená především pro windsurfing. Na ostrově Conzumel jsou ideální podmínky pro šnorchlování, potápění a plavání. Dopravit se na něj můžete lodí nebo motorovým člunem.

Puerto Vallarta
Bez nadsázky ho lze označit jako jedno z nejelegantnějších, nejoblíbenějších a turisticky nejvytíženějších letovisek v Mexiku. Leží v zálivu Banderas Bay a omývají ho vlny Indického oceánu. Má být údajně nejlepším letoviskem pro ty, jenž navštíví Mexico poprvé. Ročně se zde vystřídá na 1,5 milionů turistů. Lze tu provozovat snad všechny vodní sporty a je vhodným místem pro nakupování a vyznavače noční zábavy. O tomto letovisku se povídá, že v něm teče tequila proudem.

Querétaro si uchovalo původní půdorys indiánského města

Querétaro si uchovalo původní půdorys indiánského města

Querétaro je hlavním městem stejnojmenného maličkého státu ležícího v centrálním Mexiku. Pro své četné památky, které byly zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO, je město považováno za koloniální srdce země. Při putování Mexikem byste jej tedy rozhodně neměli vynechat.

celý článek

 

Novodobé divy světa – Chichén Itzá

Novodobé divy světa – Chichén Itzá

Hluboko v džungli mexického státu Yucatan je ukryta zřícenina pozoruhodného mayského města Chichén Itzá. Tento majestátní pyramidový komplex jedné z nejrozvinutějších civilizací světa je natolik úchvatný a obestírá jej tolik tajemství, že byl v roce 2007 vyhlášen jedním ze sedmi novodobých divů světa.

celý článek

 

Sedm novodobých divů světa

Sedm novodobých divů světa

V červenci roku 2007 bylo v portugalském Lisabonu vyhlášeno nových sedm divů světa. O tom, která z památek, staveb či přírodních unikátů, bude mít tu čest se ocitnout na tomto seznamu, bylo hlasováno prostřednictvím internetu. Ankety se tehdy zúčastnilo přes 100 milionů lidí z celého světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko