Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Puebla

Puebla je mexickým státem se stejnojmenným hlavním městem. Většina místních vesniček je dosti chudá, a proto je zde velká emigrace, především do Mexika City a do Spojených států amerických. Podnebí je značně rozmanité. Průměrná teplota se dle konkrétního území pohybuje v rozmezí od 16° do 22°C. Od května do října nastává období dešťů.

Převážná část státu je hornatá, na území se nachází Sierra Nevada a Sierra Madre Oriental.  Stejně jako klima je rozmanitý rovněž ekosystém. Puebla pokrývají jak lesy, tropické deštné lesy, tak také vyprahlé oblasti. Lesy tvoří převážně borovice, dub a jedle. Mnoho lesů však již bylo vykáceno a půda se používá k zemědělství. Tropické lesy se vyskytují například v oblastech nazvaných Chiconguiaco, Sur de Puebla či Cordillera Costera del Sur.

Na území státu se nachází rovněž několik chráněných rezervací a národních parků, například Izta-Popo, Zoquiapa, Valle de las Piedras Encimadas, Pico de Orizaba či La Malinche. Nejnavštěvovanější je rozhodně Izta – Popo, který je chráněn především pro svou přírodní rozmanitost. Pohyb po parku je lehce omezen. Nachází se zde rovněž sopka Popokatepetl. Jelikož momentálně opět vykazuje určitý stupeň aktivity, není možné na ní vystoupit. Vynahradit si to můžete výstupem na jiný, neméně zajímavý vrchol či prohlídkou jedné z mnoha jeskyní, která se nachází na svazích parku.

V centrální části Puebel se nachází oblast s mnoha jezery, z nichž některá jsou plná vody po celý rok a jiná jen po dobu dešťů. Dvě největší nesou název Salado a Totocingo.   Státem vede taky dvanáct turistických tras, sedm přímo v hlavním městě a blízkém okolí. Nejen děti budou nadšené z místního safari (Africam Safari).

V Sierra Norte můžete navštívit řadu archeologických nalezišť, která odhalují život dávných obyvatel  země. Další archeologickou lokalitou je například Tepexei el Viejo, Yohualichan či Tepatlaxco. Nejrozsáhlejší areál je znám jako Cantona a zaujímá asi 12 km2. Najdeme zde menší pyramidy a 24 hřišť pro míčovou hru, která byla pro území Mexika typická.

Hlavním městem státu je již zmíněné Puebla. Díky svému jedinečnému architektonickému vzhledu bylo město zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO (v roce 1987). Historické centrum města je tvořeno řadou kostelů, klášterů a zámků. Budovy jsou typické pro své obložení dlaždicemi. Město je také považováno za kolébku mexického architektonického stylu nazývaného „mexické baroko“. V ulicích města se také koná řada slavností. Nejznámějším z dat je 5. květen, kdy se oslavuje porážka francouzských vojsk. Oslavy trvají nepřetržitě několik dní, kdy probíhají koncerty, přednášky a další kulturní vystoupení.

Druhým největším městem státu je Tehucan. Dle archeologa Richarda Stocktona MacNeishe je okolí města prvním místem na světě, kde došlo ke kultivaci kukuřice.

V oblasti Sierra Norte leží městečko Cuetzalan. Centrum je tvořeno především z trhů, kde je možno nakoupit si řadu řemeslných výrobků. Město je vcelku turisticky vybavené, najdeme zde řadu restaurací, barů i nočních klubů. Jedním z hlavních turistických lákadel je La Cascada de Las Brisas. Jedná se o vodopád v džungli nedaleko města. Pod vodopádem vzniklo přírodní koupaliště s úžasně čistou vodou. V blízkosti města se nachází také rozsáhlý jeskynní systém.

Stát Puebla je také znám svou keramikou, které se říká „taverra“. Typická je svou mléčně bílou glazurou. Pravá „tevarra“ se vyrábí jen v okolí hlavního města a městeček Atlixco a Cholula, kde se nachází kvalitní jíl.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko