Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tulum

Jednou z hojně navštěvovaných destinací v mexickém státě Quintana Roo je Tulum s pozůstatky mayského sídliště, které se tyčí na útesu nad azurovými vodami Karibského moře. Návštěva tohoto místa ležícího na Mayské riviéře je opravdu nezapomenutelným zážitkem. Tajuplná atmosféra dávných časů se zde mísí s přírodními krásami tohoto tropického ráje.

Město Tulum bylo vybudováno jako přístav v postklasickém období, tedy mezi lety cca 600 až 1500 našeho letopočtu. V tomto období docházelo k mísení dvou kultur, mayské a toltécké, proto jsou zde hodně zřetelné maysko-toltécké vlivy. Tulum měl nesmírný kultovní význam pro celou mayskou kulturu. Největším rozvojem město procházelo od roku 1200 po Kristu, dokud jej neobjevili dobyvační Španělé. V době příchodu Španělů bylo jediným obydleným mayským městem na Yucatánu. Španělé však mayské obyvatele vyhnali nebo zabili a sami začali město využívat. Možná právě proto, že město nezůstalo opuštěno a nezarůstalo džunglí jako jinde v Mexiku a dalších zemích Střední Ameriky, nezačalo chátrat a podařilo se jej dochovat v poměrně dobrém stavu.

Celkem se v komplexu nachází více než 60 staveb, které jsou ze tří stran obklopeny kamennou zdí, která je místy až 6 metrů široká a 4 metry vysoká. Právě odtud také pochází název města, Tulum totiž v mayském jazyce znamená „opevnění“. Mezi řadou chrámů a pyramid však nejvíce vyniká pyramida El Castillo, která sloužila jako pozorovatelna a ochraňovala město před nepřáteli přicházejícími z moře. Později se stala významným orientačním bodem pro námořníky. Tulum je ponořen do nádherné tropické přírody, která kontrastuje s azurově modrou vodou Karibiku a bělostnými písečnými plážemi. Díky tomu a také díky své poloze na útesu je jedním z nejfotografovanějších nalezišť v Mexiku.

Při návštěvě Tulumu budete mít pocit, jako byste se vrátili zpět v čase. Toto místo určitě při svých toulkách Mexikem nevynechejte. Pokud navíc patříte k milovníkům romantiky, bude pro vás Tulum učiněný ráj. V současnosti patří mezi nejkrásnější mayské stavby a je také pomyslnou branou do přírodní rezervace Sian Ka´an. S archeologickou zónou téměř sousedí městečko Tulum neboli Tulum pueblo, které je stejné jako další turistická letoviska na pobřeží Karibiku. Hlavní třída je lemována krámky s řemeslnými výrobky místních obyvatel. Je zde také několik obchůdků se suvenýry, potravinami a dalším zbožím, ale i množství příjemných restaurací.

Přímo na pobřeží, asi 3 kilometry od centra Tulumu, byla vystavěna hotelová zóna. Nejde však o obrovské hotelové komplexy, ale jen o malé pohodlné hotýlky s rodinnou atmosférou, které vkusně zapadají do okolní krajiny. Ubytovat se můžete také v malých vilkách nebo vkusných bungalovech zvaných „cabaňas“. Veškerá ubytovací zařízení poskytují hostům velmi vysokou úroveň ubytování, stravování a dalších služeb. Z Tulumu se můžete vypravit do Cancúnu vzdáleného asi 2 hodiny jízdy nebo do letoviska Playa del Carmen, které je o něco blíže.

Tulum – lenošení ve stínu pyramid

Tulum – lenošení ve stínu pyramid

Jedním z nejkrásnějších míst na světě, kde se můžete najednou kochat jedinečnou přírodou a zároveň obdivovat um dávných stavitelů je mexický Tulum. Na útesu vysoko nad azurovými vodami Karibiku se tyčí pozůstatky mayského sídliště a pobřeží je v těchto místech lemováno nádhernou pláží s bělostným pískem, po níž se líně prochází leguáni.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko