Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tlaxcala

Tlaxcala, oficiálním názvem Estado Libre y Soberano de Tlaxcala, je nejmenším z 31 států tvořících Spojené státy Mexické. Rozkládá se na území o rozloze 3 991 km2 ve středním Mexiku, kde hraničí s dalšími mexickými státy Puebla, Hidalgo a México. K vyhlášení samostatného státu Tlaxcala došlo dne 9. prosince roku 1856.

Tlaxcala se dále dělí na 60 municipalit a jejím hlavním městem je stejnojmenná Tlaxcala. Stát, v němž žije okolo 1,2 milionu obyvatel, leží v regionu Altiplano a jeho východní části dominuje pohoří Sierra Madre Oriental. Nejvyšším vrcholem je vulkán La Malinche – domorodým názvem Matlalcuéyetl vysoký 4461 metrů nad mořem.

Tlaxcala je malinkatý stát zabírající pouhých 0,2 % z celkové rozlohy Mexika. V minulosti byla oblast dnešní Tlaxcaly významným regionem Mezoameriky. Právě zde totiž žili Tlaxcaltékové, kteří byli zdatnými bojovníky. Odvážili se dokonce odporovat Aztékům a vést s nimi boje. Aztékům se tak nikdy tento národ nepodařilo podmanit tak jako ostatní národy žijící tehdy ve středním Mexiku. Po příchodu Španělů na kontinent se Tlaxcaltékové spojili s bílými muži v čele s dobyvatelem Cortézem a pomohli jim zvítězit nad Aztéky a dobýt jejich hlavní město Tenochtitlán. Mnozí Mexičané, kteří jsou potomky slavných Aztéků, dodnes tento čin považují za zradu proti rase.

Tlaxcala je dnes jakýmsi zapomenutým územím, kam se rodilý Mexičan nikdy nevypraví. Mnozí tvrdí, že v tomto státě není co k vidění a není tam co hledat. Toto opovržení je však mylné, z historického i kulturního hlediska a také z hlediska přírodních krás. Tlaxcala prostě nepatří mezi klasická turistická místa, ale je nespravedlivě opomíjena. Mnoho lidí ani neví, jaké ve skutečnosti ukrývá bohatství. Turisté z Evropy, kteří sem zavítají, vzbuzují zájem místních lidí a každý na vás kouká, jako by nikdy neviděl bělocha. Může za to ovšem jen zvědavost, lidé jsou zde jinak velmi milí a rádi vám poslouží a pomohou.

V tomto státě můžete navštívit několik usedlostí založených Olméky, Xicalanky a Tlaxcaltéky. Za návštěvu stojí rovněž metropole Tlaxcala, v níž žije pouhých 2800 obyvatel. Z období největšího rozkvětu si město zachovalo krásnou katedrálu, biskupský palác a atraktivní centrum s krásnými koloniálními budovami. Všechny stavby jsou opravené a dobře udržované. Celé město působí velmi čistě a upraveně. Při návštěvě města rozhodně nevynechejte návštěvu místní restaurace, kde můžete ochutnat speciality tlaxcaltécké kuchyně. K těm se řadí třeba tlaxcaltécká polévka, mixiotes (dušený beran), barbacoa de hoya (pečený beran) nebo také krůtí mole (hořkosladká pálivá omáčka s dušeným masem). Za ochutnávku stojí i nopal (listy opuncie) zasypaný kukuřicí smaženou s klobásou, vše je doplněno skvělými kukuřičnými tortillami. Dalšími velkými městy jsou San Miguel del Milago a Vicente Guerrero.

V blízkém okolí metropole jsou k vidění četné památky prehispánského stavitelství, ale také důmyslná opevnění a prohlédnout si můžete i nejstarší františkánský klášter v celém Mexiku. Asi 2 km od hlavního města leží tlaxcaltécké město Ocotelulco, kde byl postaven oltář na počest aztéckého božstva Tezcaltlipoca, o něco dále pak stojí pyramidy v Xochitécatlu z let 600 až 800 n. l. a Tizatlánu postaveném mezi lety 600 a 900 našeho letopočtu. Asi 19 kilometrů západně od hlavního města Tlaxcala se nachází archeologické naleziště Cacaxtla, kde byly objeveny nádherné nástěnné malby. Oproti jiným starodávným mexickým městům byly ty ve státě Tlaxcala probádány archeology až v průběhu 20. století a nikdy jim nebyla věnována taková pozornost. Celkem se na území státu nachází kolem 1000 větších či menších pyramid, ale zpřístupněno jich bylo jen sedm.

Velkou měrou do ekonomiky státu přispívá zemědělství, lehký průmysl a poslední dobou i pomalu se rozvíjející turistický ruch. Rozvíjí se i ekoturistika, zejména tedy v okolí sopky Malinche, kde vznikl národní park. Z vrcholu Malinche je možné vidět sopky Popocatépetl a Iztaccíhuatl nacházející se ve státě Mexiko a Pico de Orizaba ležící ve státě Veracruz.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko