Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zacatecas

Zacatecas je jedním z celkem 31 států tvořících Spojené státy mexické. Rozkládá se ve vnitrozemí středního Mexika, kde hraničí se státy Durango, Coahuilla, San Luis Potosí, Aguascalientes a Jalisco. Celkem ve státě Zacatecas žije okolo 1 a půl milionu obyvatel, hlavním městem je stejnojmenné Zacatecas s přibližně 140 tisíci obyvateli.

Zacatecas zaujímá území o rozloze 73 252 km² a dělí se na 58 municipalit (správních celků). Je to hornatý stát, jehož převážná část se rozprostírá na velké mexické centrální plošině, jejíž průměrná nadmořská výška je okolo 2300 metrů. Na jihozápadě se zvedá pohoří Sierra Madre Occidental, kde najdeme také nejvyšší horu Sierra El Astillo dosahující nadmořské výšky okolo 3 200 metrů. K dalším pohořím patří Mazapil, Norillos, Guadalupe a další. Nenajdete zde řádné větší řeky, jen menší prameny Aguanaval, Guazamota, Bolaños a Juchipila. Tři poslední jmenované jsou přítoky řeky Rio Grande de Santiago.

V zemi panuje suché klima a krajinu pokrývají vyprahlé stepi. Roční teplota se průměrně pohybuje okolo 18 stupňů a napadne v průměru 800 mm srážek. Samozřejmě oblast okolo pohoří Sierra Madre Occidental je ochlazována vyšší nadmořskou výškou, panuje zde příjemnější a vlhčí klima se srážkami vyššími než 1000 mm.

Španělé, kteří sem přišli v 16. století, zde začali zakládat první osady a misie, kde převraceli domorodé obyvatelstvo na křesťanskou víru. Ve zdejších horách se jim podařilo objevit bohatství v podobě nerostných surovin, jako je stříbro a nejrůznější minerály. V té době zde také založili dnešní hlavní město Zacatecas, které se rychle stalo jedním z nejdůležitějších měst v Novém Španělsku. Většina stříbra, které zde bylo vytěženo, putovalo do rukou španělského království.

V průběhu 19. století se ve státě odehrálo mnoho bojů souvisejících s mexickou revolucí. V čele revolucionářů stál Francisco „Pancho“ Villa, který se stal mexickým národním hrdinou a dnes jeho socha zdobí nejedno mexické město, včetně Zacatecas. Samotný název státu je odvozen od Zacatéců, domorodých obyvatel oblasti a toto pojmenování v jazyce nahuatl znamená „lidé z travních porostů“. Za samostatný mexický stát bylo Zacatecas vyhlášeno dne 31. ledna roku 1824.

Také dnes je hlavní ekonomickou činností státu těžba nerostných surovin (rudy zlata, stříbra, mědi, zinku, železa, cínu), zemědělství (kukuřice, pšenice, fazole, cukrová třtina, ovoce, chov skotu) a cestovní ruch. Krajina je z velké části porostlá kaktusy, agáve a dalšími pouštními rostlinami. Zajímavou rostlinou, která se vyskytuje ve státě Zacatecas je tzv. březule neboli sloní strom - Bursera microphylla. Zvířecí říši v odlehlých místech zastupují divoká prasata, jeleni, zajíci, kojoti, jezevci, křepelky a kachny.

Co se týče počtu obyvatel, je největším městem Fresnillo s cca 215 tisíci obyvateli. Hlavním městem se však stalo Zacatecas, které bylo založeno již v roce 1546 po objevení bohatých zásob stříbra. Největšího rozkvětu město dosáhlo v 16. a 17. století, kdy zde bylo postaveno mnoho koloniálních budov. Do dnešních dní se podařilo zachovat krásné historické centrum, které bylo dokonce v roce 1993 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V něm je k vidění několik starých budov a dominantou je bezesporu katedrála z první poloviny 18. století. K dalším významným lokalitám, které rozhodně stojí za návštěvu patří koloniální města Sombrerete, La Noria, Jerez de García Salinas a Moyahua de Estrada.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko