Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aguascalientes

Aguascalientes je jeden z 31 členských států Mexika a zároveň se tak jmenuje i jeho hlavní město. Tento trochu krkolomný název lze přeložit ze španělštiny jako „horká voda“ a stát i město tak byly pojmenovány na základě hojného výskytu horkých pramenů v této oblasti. Ty byly od pradávna místními obyvateli využívány pro lázeňské účely. Dokladem jsou velice staré lázně Ojo Caliente (tyto lze ještě dnes navštívit) a Arquitos, které se staly kulturními centry. Od konce 20. století se voda čerpá ze 400 metrů hlubokých nádrží, a přesto si zachovává svou charakteristickou teplotu a je mnohdy dokonce tak horká, že v některých částech země je potřeba vodu nejprve chladit, aby neopařila klienty.

Voda v tomto regionu obsahuje velké množství minerálů a také poměrně dost solí a fluoridu. Na ploše státu 5471 km2 žije přes milion lidí, z toho až 80% na území hlavního města. Převládajícím jazykem je zde španělština a drtivá většina obyvatel se hlásí ke katolické víře. V této souvislosti lze také zmínit poměrně velkou japonskou komunitu, která ovšem nemá ve státě žádný postavený buddhistický či šintoistický chrám. Průměrná roční teplota je 18 st. Celsia a nejteplejším měsícem je červen. Naopak nejchladnější je leden. Období dešťů začíná v červnu, končí závěrem září.

Stejnojmenné město Aquascalientes je podle údajů z roku 2005 14. největším městem Mexika.  Je známé svou výrobou textilu a pořádáním národního veletrhu Feria Nacional de San Marcos a býčích zápasů. Přestože textilní průmysl v dnešní době trochu upadá, stále se zde ve velké míře vyrábí například bílé ložní prádlo. Ve městě mají také své pobočky dvě velké mezinárodní firmy, a to Nissan a Texas Instruments. Jako zástupce zdejších velkých nákupních center lze jmenovat například Torreplaza les.

V metropoli Aguascalientes můžete pochopitelně navštívit i řadu zajímavých míst, ať už občanských, náboženských nebo kulturních staveb. Vládní palác Palacio de Gobierno se nachází v samotném centru města na jižní straně hlavního náměstí Plaza de Armas a sídlí zde guvernér a některé vládní úřady. Zdejší průvodci vám ochotně vysvětlí architekturu, popíší nástěnné malby a povypráví o historii této budovy. Všechny malby pochází z dílny chilského umělce Osvalda Barra Cunninghama. Neoklasicistní radnice stojí také na jižní straně Plaza de Armas. Legislativní palác najdete na severu náměstí a poznáte ho podle jeho typické fasády z růžového kamene. Monumentální dominantou města je ale La Catedral de Aguascalientes, katedrála zasvěcená Panně Marii. Stojí naproti Plaza de la Patria a je postavena z růžového kamene v barokním stylu. Vstupnímu půlkruhovitému oblouku hlavního vchodu dominuje obraz archanděla Michaela.  Interiér je bohatě vyzdobený reliéfy představující cypřiše, stěny jsou obloženy bílým mramorem a stropy jsou ozdobeny zlatými liniemi. Katedrála vlastní moderní varhany, které byly instalovány teprve roku 2005.

Z oblasti kulturního vyžití lze jmenovat například Regionální muzeum antropologie a historie, které stojí jen pár kroků od katedrály. Vystavují se zde zkameněliny pravěkých zvířat, které byly nalezeny ve státě Aquascalientes. K oblíbeným artefaktům patří i nádobí, oblečení pocházející z doby španělské kolonizace až po národní revoluci za nezávislost. Muzeum sídlí v krásných prostorech bývalého kláštera. Turisticky hojně navštěvované je i Národní muzeum smrti, jež představuje svým návštěvníkům díla vztahující se k tematice smrti v Mexiku. Původní obyvatelé Mexika, zejména Aztékové, jsou „slavní“ pro své drastické rituální lidské oběti bohům. Dům kultury najdete na ulici Venustiano Carranza také kousek za katedrálou a jeho okna i dveře jsou rámovány růžovými kameny. Sídlí zde divadlo, galerie, ale je domovem i pro hudební školy. Ve Visual Arts Center na ulici Venustiano Carranza sídlí místní škola výtvarného umění a v její galerii vystavují zdejší umělci.

V hlavním městě můžete navštívit také několik tradičních trhů. Mercardo Terán (Mercado Grande) se koná v centru města, asi jen dvě minuty pěšky od Plaza de Armas. Blok budov má dvě úrovně a dokonce i podzemní parkoviště. První podlaží sdružuje prodavače pokrmů a můžete si sem zajít na snídani nebo oběd. V druhém patře se prodávají výrobky nejrůznějších řemesel na vysoké úrovni. Ať už je to keramika, dřevěné nádbí, košíky, hračky nebo dokonce i bylinky, talismany a magické výrobky vycházející z místního čarodějnictví. Mercado Juarez na ulici Pdente leží asi pět minut chůze od Plaza de Armas a je pojmenován po mexickém prezidentovi Benito Juárez García. Proslavil se především prodejem kožených sandálů, lan a pneumatik pro traktory a přívěsy. Kromě toho se zde také nabízí vynikající jídlo. Na Mercado Rivera si zase můžete zakoupit vše potřebné do kuchyně. Od ovoce, zeleniny, přes ryby a maso.

Jižně od města Aguascalientes se nachází sídlo Národního statistického institutu a geografie (INEGI). Tato lokalita byla vybrána záměrně, kvůli nízkému výskytu přírodních katastrof (hurikány, zemětřesení aj.) a také malému riziku zničení při ozbrojeném útoku na zemi.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko