Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Welcome to Tijuana - nejrušnější hranice na světě

Tijuana ležící na mexicko-americké hranici je považována za vstupní bránu do Mexika. Sousedí s americkým městem San Diego. Kdysi byla tato hraniční města od sebe dosti vzdálená, ale dnes se kvůli rozrůstajícím předměstím sebe doslova dotýkají, ale jen obrazně. Tyto dva naprosto odlišné světy od sebe odděluje ostře střežená hranice.

Tijuana je hlavním a největším městem mexického státu Baja California, leží na severu země a má více než 1400 obyvatel. Díky pravidelnému přílivu turistů ze Spojených států amerických je Tijuana viditelně bohatší než ostatní mexická města. Turisty sem lákají především vyhlášené pláže, divoké noční kluby, uvolněná zábava a také nízké ceny. Rádi sem míří hlavně mladí lidé z USA, kteří si tady mohou užívat bujarých večírků spojených s popíjením alkoholu již od 18 let, zatímco ve své domovině musejí čekat, až jim bude jednadvacet. Kromě nich každý den překračují hranice zahraniční turisté, Mexičané pracující v USA jedoucí za svými rodinami a v neposlední řadě také obchodníci.

Tijuana

Hraniční přechod v Tijuaně je nejrušnější na světě a kontrast mezi americkým a mexickým stylem života je zde zjevný. Přesto přechod hranice je ve směru do Mexika mnohem jednodušší než by se mohlo zdát. Centrum San Diega s hraničním přechodem spojuje elektrická tramvaj San Diego Trolley, která každý den dováží tisíce návštěvníků mířících na několikahodinový výlet do Mexika. Úplně nejlepším řešením při krátkodobé návštěvě je přejít hranici pěšky, jelikož se centrum Tijuany rozkládá pouhých pár desítek metrů za státní hranicí. Stačí jen jít s davem přes pěší most. Při cestě autem by se vám totiž po zpáteční cestě do USA mohlo stát, že uvíznete v dlouhé zácpě, v opačném směru už jsou totiž kontroly mnohem přísnější. Další možností, jak překročit hranici je nasednout v nedalekém San Ysidru na autobus, který vás odveze přes hranici až do centra Tijuany.

Hned za hranicemi se před vámi otevře jedno velké tržiště s mnoha obchody, restauracemi a bary lákajícími na ochutnávku místních specialit a tequily zdarma. Většina z nabízených věcí jsou však jen bezvýznamnými turistickými cetkami. Doporučuje se proto vydržet a nechat nákupy až do samotného centra Tijuany. Jelikož je město bezcelní zónou, je opravdovým nákupním rájem, kde najdete pestrou paletu zboží, od stříbrných šperků, koženého zboží, keramiky a skla až po tkané přikrývky a koberečky, ale také mexické likéry či klasické kamenné sošky a kalendáře. Nejlépe se nakupuje na rušné třídě Avenida de la Revolución.

Tijuana

Prohlídku města je dobré začít na břehu řeky Tijuana, kde v roce 1982 vyrostlo futuristické Centro Cultural Tijuana. Toto kulturní centrum se pyšní kinem OMNIMAX, kde se na obrovském sférickém plátně promítají filmy o Mexiku. Ve městě stojí také Sociedad de Historia de Tijuana, což je kulturní instituce zahrnující pod sebe muzeum, galerii, knihovnu a počítačové centrum.

Centro Cultural Tijuana
Foto: Centro Cultural Tijuana

Tijuana je sama o sobě dosti zajímavá, jen stěží však může reprezentovat legendární Mexiko jako místo mayského umění a španělské koloniální architektury. Jde o typické pohraniční multikulturní město, které se návštěvníky snaží všemožně zaujmout. Pokud však nahlédnete za pozlátko připravené pro turisty a vydáte se mimo hlavní ulice, zjistíte, že je to město dosti špinavé, po jehož ulicích se prohání desítky žebravých dětí. Je to úplně jiný svět, nutno říct, že oproti Americe o poznání chudší. Lidé, kteří mají tu možnost poznat obě strany hranice, jsou rádi, že se mohou zpátky vrátit na stranu patřící Spojeným státům americkým.

- jap -

Článek byl zobrazen 13 727 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko