Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yucatán

Spolkový stát Yucatán, oficiálním názvem Estado Libre y Soberano de Yucatán, se rozprostírá v jihovýchodním Mexiku, v severozápadní části stejnojmenného poloostrova. Tento stát se dále dělí na 106 municipalit (městských samosprávných celků) a hlavním i nejlidnatějším městem je Mérida.

Na západě a jihozápadě hraničí se státem Campeche a na jihu a východě s Quintana Roo. Pobřeží na severu je omýváno Mexickým zálivem. Celkem jeho rozloha činí 38 402 km2 a žije v něm asi 1, 8 milionů obyvatel. Jako samostatný stát vznikl Yucatán v roce 1824. Ve světě je dnes tato oblast známá výskytem významných mayských měst, z nichž ve většině případů zbyly jen ruiny, které jsou i tak velkým turistickým lákadlem. Tento region byl pro mayskou civilizaci velmi důležitý, v době vrcholného rozkvětu zde byla vystavěna města jako Chichén Itzá, Uxmal, Izamal, Motul, Mayapan, Ek 'Balam a Ichcaanzihóo.

Díky těmto historickým památkám, ale také díky krásné nedotčené přírodě je stát Yucatán jedním z nejnavštěvovanějších v celém Mexiku. Turistický ruch se zde neustále rozvíjí, významný je však také potravinářský a textilní průmysl, zejména tedy zpracování vláken agáve na výrobu sisalových lan a provazů. Velmi se zde daří také zemědělství, lidé se věnují především pěstování již zmiňovaného agáve, kterému se zde říká henequen, kukuřice, cukrové třtiny, rýže, bavlníku, fazolí, banánů, tabáku a citrusů.

Povrch státu je spíše nížinatý, nejvyšším bodem je Benito Juárez dosahující nadmořské výšky pouhých 210 metrů. Místy je možné narazit na krasové oblasti, porosty tropických lesů, ale také savany. U pobřeží se rozprostírají rozsáhlé bažiny. Panuje zde vlhké tropické podnebí.

Yucatán je v současnosti považován za nejbezpečnější stát Mexika, hlavní město Mérida dokonce získalo v roce 2011 titul „Město míru“.  Stát se rozděluje na 106 municipalit, v jejichž čele stojí starosta. Jednotlivé municipality jsou pojmenovávány po městech, které jim slouží jako obecní sídla. K největším městům patří kromě Méridy s více než 700 tisíci obyvatel také Kanasín s 50 tisíci obyvateli, Valladolid, Tizimín a Progreso. Oficiálním jazykem je španělština, ale více než 800 tisíc domorodých obyvatel státu mluví tzv. yucatánskou mayštinou.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko