Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aguascalientes

Aguascalientes je jeden z 31 členských států Mexika a zároveň se tak jmenuje i jeho hlavní město. Tento trochu krkolomný název lze přeložit ze španělštiny jako „horká voda“ a stát i město tak byly pojmenovány na základě hojného výskytu horkých pramenů v této oblasti. Ty byly od pradávna místními obyvateli využívány pro lázeňské účely. Dokladem jsou velice staré lázně Ojo Caliente (tyto lze ještě dnes navštívit) a Arquitos, které se staly kulturními centry. Od konce 20. století se voda čerpá ze 400 metrů hlubokých nádrží, a přesto si zachovává svou charakteristickou teplotu a je mnohdy dokonce tak horká, že v některých částech země je potřeba vodu nejprve chladit, aby neopařila klienty.

Voda v tomto regionu obsahuje velké množství minerálů a také poměrně dost solí a fluoridu. Na ploše státu 5471 km2 žije přes milion lidí, z toho až 80% na území hlavního města. Převládajícím jazykem je zde španělština a drtivá většina obyvatel se hlásí ke katolické víře. V této souvislosti lze také zmínit poměrně velkou japonskou komunitu, která ovšem nemá ve státě žádný postavený buddhistický či šintoistický chrám. Průměrná roční teplota je 18 st. Celsia a nejteplejším měsícem je červen. Naopak nejchladnější je leden. Období dešťů začíná v červnu, končí závěrem září.

Stejnojmenné město Aquascalientes je podle údajů z roku 2005 14. největším městem Mexika.  Je známé svou výrobou textilu a pořádáním národního veletrhu Feria Nacional de San Marcos a býčích zápasů. Přestože textilní průmysl v dnešní době trochu upadá, stále se zde ve velké míře vyrábí například bílé ložní prádlo. Ve městě mají také své pobočky dvě velké mezinárodní firmy, a to Nissan a Texas Instruments. Jako zástupce zdejších velkých nákupních center lze jmenovat například Torreplaza les.

V metropoli Aguascalientes můžete pochopitelně navštívit i řadu zajímavých míst, ať už občanských, náboženských nebo kulturních staveb. Vládní palác Palacio de Gobierno se nachází v samotném centru města na jižní straně hlavního náměstí Plaza de Armas a sídlí zde guvernér a některé vládní úřady. Zdejší průvodci vám ochotně vysvětlí architekturu, popíší nástěnné malby a povypráví o historii této budovy. Všechny malby pochází z dílny chilského umělce Osvalda Barra Cunninghama. Neoklasicistní radnice stojí také na jižní straně Plaza de Armas. Legislativní palác najdete na severu náměstí a poznáte ho podle jeho typické fasády z růžového kamene. Monumentální dominantou města je ale La Catedral de Aguascalientes, katedrála zasvěcená Panně Marii. Stojí naproti Plaza de la Patria a je postavena z růžového kamene v barokním stylu. Vstupnímu půlkruhovitému oblouku hlavního vchodu dominuje obraz archanděla Michaela.  Interiér je bohatě vyzdobený reliéfy představující cypřiše, stěny jsou obloženy bílým mramorem a stropy jsou ozdobeny zlatými liniemi. Katedrála vlastní moderní varhany, které byly instalovány teprve roku 2005.

Z oblasti kulturního vyžití lze jmenovat například Regionální muzeum antropologie a historie, které stojí jen pár kroků od katedrály. Vystavují se zde zkameněliny pravěkých zvířat, které byly nalezeny ve státě Aquascalientes. K oblíbeným artefaktům patří i nádobí, oblečení pocházející z doby španělské kolonizace až po národní revoluci za nezávislost. Muzeum sídlí v krásných prostorech bývalého kláštera. Turisticky hojně navštěvované je i Národní muzeum smrti, jež představuje svým návštěvníkům díla vztahující se k tematice smrti v Mexiku. Původní obyvatelé Mexika, zejména Aztékové, jsou „slavní“ pro své drastické rituální lidské oběti bohům. Dům kultury najdete na ulici Venustiano Carranza také kousek za katedrálou a jeho okna i dveře jsou rámovány růžovými kameny. Sídlí zde divadlo, galerie, ale je domovem i pro hudební školy. Ve Visual Arts Center na ulici Venustiano Carranza sídlí místní škola výtvarného umění a v její galerii vystavují zdejší umělci.

V hlavním městě můžete navštívit také několik tradičních trhů. Mercardo Terán (Mercado Grande) se koná v centru města, asi jen dvě minuty pěšky od Plaza de Armas. Blok budov má dvě úrovně a dokonce i podzemní parkoviště. První podlaží sdružuje prodavače pokrmů a můžete si sem zajít na snídani nebo oběd. V druhém patře se prodávají výrobky nejrůznějších řemesel na vysoké úrovni. Ať už je to keramika, dřevěné nádbí, košíky, hračky nebo dokonce i bylinky, talismany a magické výrobky vycházející z místního čarodějnictví. Mercado Juarez na ulici Pdente leží asi pět minut chůze od Plaza de Armas a je pojmenován po mexickém prezidentovi Benito Juárez García. Proslavil se především prodejem kožených sandálů, lan a pneumatik pro traktory a přívěsy. Kromě toho se zde také nabízí vynikající jídlo. Na Mercado Rivera si zase můžete zakoupit vše potřebné do kuchyně. Od ovoce, zeleniny, přes ryby a maso.

Jižně od města Aguascalientes se nachází sídlo Národního statistického institutu a geografie (INEGI). Tato lokalita byla vybrána záměrně, kvůli nízkému výskytu přírodních katastrof (hurikány, zemětřesení aj.) a také malému riziku zničení při ozbrojeném útoku na zemi.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko