Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mexiko - základní informace

Oficiální název: Spojené státy mexické
Hlavní město: Ciudad de México
Počet obyvatel: 106 202 903
Rozloha: 1 972 550 km²
Měna: mexické peso (MXN) = 100 centavů
Úřední jazyk: španělština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Mexika?
Jak cestovat po Mexiku?
Jak cestovat po Ciudad de México?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Mexiku
Nakupování v Mexiku
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Mexika?
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Mexika je období od února do června. V červenci pak totiž začíná období dešťů. Většinou jde jen o osvěžující každodenní lijáky, ale na některých místech se vyskytují záplavové deště. Pro povalování se na pláži je ideálním měsícem také listopad, jelikož jsou v té době snesitelnější teploty a ceny přijatelnější než v prosinci, kdy zde probíhá hlavní sezona. V září a říjnu se raději vyhýbejte návštěvě Karibského pobřeží, často se tam v této době vyskytují hurikány. Pokud míříte do hlavního města Ciudad de México, mějte na paměti, že v období od prosince do února je zde velmi špatná smogová situace.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Mexika vízum. Stačí cestovní pas, který bude platný nejméně ještě 6 měsíců po návratu ze země. Pokud však chcete v Mexiku strávit více než 90 dnů nebo zde pracovat, je nutné si opatřit povolení a vízum. Vše se dá zařídit na velvyslanectví Mexika v Praze. Při vstupu do země po vás budou chtít předložit cestovní pas a vyplněnou hraniční průvodku FMT. Tu dostanete v letadle nebo na hraničním přechodu. Na průvodku se vyznačuje povolená doba pobytu a její druhý díl se následně odevzdává při odjezdu ze země. Není ničím neobvyklým, když po vás při vstupu do Mexika budou chtít ukázat zpáteční letenku nebo budou chtít vidět dostatečný finanční obnos pro její zakoupení. Občané, kterým ještě nebylo 18 let, a chtějí vycestovat do Mexika, potřebují souhlas podepsaný oběma rodiči.

Zdravotnictví
Pokud míříte do Mexika, je dobré si s sebou přibalit lékárničku s nezbytnými potřebami, jako jsou základní a pravidelně užívané léky, náplasti, obinadla, antiseptická mast a nepostradatelný repelent. Ceny za léky v lékárnách jsou vysoké. Myslete také na to, že v Mexiku je velmi ostré slunce a proto si kupte vhodný opalovací krém a pokrývku hlavy. Hodit se mohou také tablety na čištění vody, pokud se ocitnete mimo hlavní turistické trasy. Nedoporučuje se pít voda z vodovodu.

Před odjezdem do Mexika není nutné žádné očkování. Pokud však míříte do venkovských částí Mexika, je dobré si s sebou vzít antimalarika. Pokud víte, že navštívíte málo navštěvovaná až zapadlá místa v Mexiku, nechte se očkovat proti záškrtu, hepatitidě typu A i B a tyfu. U svého doktora si také ověřte, zde máte ještě platné očkování proti obrně a tetanu. Před odjezdem si také zajistěte cestovní pojištění pokrývající léčebné výlohy. Státní zdravotní péče v Mexiku není vždy na dobré úrovni a soukromá zdravotní péče je poměrně drahá. Nemocnice ve velkých městech bývají velmi dobře vybaveny, ale v odlehlých menších městech často chybí i základní potřeby.

Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Mexika je peso, ale v některých turistických oblastech není problém platit americkými dolary. V hotelích, obchodech a restauracích většinou přijímají platební karty. Pouze pokud pojedete do vzdálenějších a turisticky méně navštěvovaných lokalit, budete potřebovat pesos. V bankách a směnárnách se nejlépe vyměňují právě americké dolary, s jinými zahraničními měnami byste mohli mít problém. Do Mexika lze dovézt i vyvézt neomezené množství finančních prostředků. Nejbezpečnějším způsobem přenosu peněz je v cestovních šecích.

Poloha a přírodní poměry
Mexiko je hornatou zemí ležící mezi Tichým oceánem a Mexickým zálivem v jižní části Severní Ameriky. Na severu hraničí s USA a na jihu s Guatemalou a Belize. Jde o geologicky nestabilní oblast, proto zde častá zemětřesení nejsou ničím výjimečným. Většinu země pokrývají hory a náhorní plošiny, které jsou pokračováním horského systému Kordiller. Na pobřeží jsou většinou nížiny, které bývají doplněny lagunami. Na severu země se vyskytují pouště a polopouště, které směrem k jihu přecházejí v travnaté a křovinné savany až po stálezelené tropické lesy. Na západě se nad úzkou pobřežní nížinou táhne pohoří Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental na východě. Mezi těmito pohořími se nachází Mexické plato plné bezodtokých pánví, které se směrem na jih přeměňuje na Mesu Central s řadou mohutných sopek. Nejvyššími z nich jsou Citlaltépetl a Popocatépetl. K Mexiku také patří několik ostrovů v Karibském moři, Tichém oceánu a Mexickém zálivu. Součástí Mexika je i Kalifornský poloostrov na severozápadě země. Jeho nejvyšší horou je El Pichaco del Diablo měřící 3095 metrů nad mořem. Na západ od pobřeží Kalifornského poloostrova leží vulkanické ostrovy Revillagigedo. Největší mexickou řekou je příhraniční Río Bravo del Norte měřící 3023 km.

Místní klima se velmi liší v závislosti na poloze konkrétního místa. V pobřežních nížinách bývá horko a dusno, zatímco ve vnitrozemí s vyššími nadmořskými výškami je mnohem chladnější podnebí. Mexiko se nachází převážně tropickém, ale také subtropickém pásu.

Jak cestovat do Mexika?

Letecká doprava
Většina mezinárodních letů směřujících do Mexika přistává na letišti Aeropuerto Benito Juárez v Ciudad de México. Některé evropské letecké společnosti zajišťují lety do Mexika přes USA. Přímé linky nabízí pouze společnosti AeroMéxico, British Airways, Iberia, Air France, KLM a Lufthansa. Lidé z České republiky mají jedinou možnost, jak se dopravit do Mexika a to tak, že využijí leteckou dopravu. Cestující z České republiky mohou využít služeb společnosti ČSA. Přímé lety z České republiky však neexistují, musíte přesednout v New Yorku a dále pokračovat s mexickou leteckou společností. Společnost Air France má přestupy v Paříži a odtud se pokračuje dále do Ciudad de México. U této společnosti si mohou zájemci zařídit tzv. air pasy. Velmi dobré spojení do Mexika zprostředkovává společnost Lufthansa, která má přestupy ve Frankfurtu. Cesta z České republiky do Frankfurtu trvá hodinu a z Frankfurtu do Hlavního města Mexika je to dalších 12 hodin. Celkově v Mexiku existuje 60 letišť, z toho 15 vypravuje a přijímá turistické lety, 30 je mezinárodních a zbylých 15 vnitrostátních. Ceny letenek se liší v závislosti na ročním období a společnosti, se kterou chcete do Mexika vycestovat. Je také dobré si rozmyslet, zda si chcete koupit tzv. otevřenou letenku nebo letenku s pevným datem návratu. Některé agentury a cestovní kanceláře poskytují na letenky slevy.

Jak cestovat po Mexiku?

Autem
Cestování autem je skvělý způsob, jak lépe poznat Mexiko a navštívit jeho odlehlejší a turisticky méně frekventovaná místa. Turistům se však nedoporučuje vydávat se nikam v noci a nenechávat na ulici odstavený vůz, jelikož na silnicích dochází k loupežím. Cesta do hlavního města se nedoporučuje vůbec, pokud tam přesto musíte, jezděte se zamčenými dveřmi a staženými okny. Velkým problémem ve městě je také parkování.

V Mexiku se jezdí vpravo stejně jako v České republice a vzdálenosti bývají vyznačovány v kilometrech. Většina značek je mezinárodních, pouze pár z nich je typicky mexických. Je povinností používat během jízdy bezpečnostní pás. Maximální povolená rychlost v obci je 40km/h, mimo obec 70km/h a na dálnici 110 km/h. Zvláštní opatrnosti dbejte na všech železničních přejezdech, protože zde nebývá žádné světelné značení, které by signalizovalo, že se blíží vlak. Ne všechny mexické cesty bývají v dobrém stavu, je třeba dávat pozor na výmoly a jakékoliv jiné překážky na silnici. Benzinových stanic je v Mexiku málo, proto je lepší si vždy vzít plnou nádrž. Na některých silnicích se platí mýtné. Při řízení motorových vozidel v Mexiku se doporučuje maximální opatrnost, zdejší řidiči jsou dost neukáznění.

Pokud si chcete v Mexiku pronajmout auto, připravte si poměrně velký finanční obnos. Fungují zde tři velké mezinárodní autopůjčovny: Hertz, Budget a National. Levněji vás však vyjde pronájem auta u některé z místních půjčoven. Při rezervaci automobilu je dobré si zjistit, zdali cena zahrnuje také 15% daň a plnou pojistku, nebývá to tak vždycky. Vůz musí být také pojištěn pro případ krádeže či nehody. Pro pronájem vozidla vám musí být nejméně 21 let a nejméně rok musíte vlastnit platný řidičský průkaz. Půjčovny vyžadují platbu platební kartou. V turistických střediscích si kromě auta můžete zapůjčit také mopedy, kola či skútry.

Autobusem
Autobusy jsou v Mexiku tím nejlepším, nejpohodlnějším a finančně nejvýhodnějším dopravním prostředkem. Dálkové luxusní autobusy zajišťují cestujícím dostatečný komfort, nebývají poruchové a jsou bezpečné. Existují také přímé autobusy vybavené klimatizací, sklopnými opěradly, hosteskami, občerstvením a toaletou. Jejich cena však může být až o 50% vyšší než u dálkových autobusů první třídy. Pokud však natrefíte na autobus druhé třídy, může být jízda trochu kodrcavá a nepohodlná. Tyto autobusy jezdí mezi menšími městečky a vesnicemi. V zemi funguje velké množství autobusových společností, proto bývají autobusová nádraží často přeplněná a chaotická. Vzhledem k této silné konkurenci je dobré si ceníky jednotlivých společností předem prostudovat. Autobusy musí dodržovat rychlostní limit 95 km/h a jezdí pouze po placených silnicích. Při jízdě nočním autobusem si dávejte dobrý pozor na svá zavazadla.

Letadlem
Pokud chcete v Mexiku cestovat někam na delší vzdálenosti, je dobré využít vnitrostátních letů. Země je poměrně velká a takovéto cestování ušetří spoustu času. Ceny letenek jsou však výrazně vyšší než ceny autobusové dopravy. V zemi existuje několik vnitrostátních leteckých společností, z nichž nejznámější je AeroMéxico a Mexicana. Mnoho vnitrostátních letů lze podniknout pouze s přestupem v hlavním městě. Letecky se tak dostanete do všech významných měst a také do rekreačních středisek jako je Acapulco nebo Cancún. Dceřinými firmami společnosti Mexicana jsou Aerocozumel a Aerocaribe. Letenky je třeba si zajišťovat v dostatečném časovém předstihu, zejména před Vánoci a Velikonoci.

Vlakem
Železniční doprava v Mexiku nemá dobrou reputaci a turistům se moc nedoporučuje. Je sice výrazně levnější než doprava autobusová, ale je nepohodlná a některé úseky bývají poměrně nebezpečné. Je však možné využít speciálních turistických linek jako Copper Canyon a Tequila Express. Dnes se železnice využívají spíše pro nákladní vlaky. Jediným osobním vlakem první třídy je vlak na trati Chihuahua – Al Pacífico, který projíždí jednu z nejkrásnějších železničních tratí na světě. Ta měří 670 km a vlak ji zdolá za 13 hodin. Cestující se během cesty mohou kochat jedinečnou mexickou krajinou a Měděným kaňonem.

Trajektem/lodí
Trajekty, které přepravují cestovatele i jejich vozy, spojují Baja California s pevninou, další pak karibské ostrovy Isla Mujeres a Cozumel. Dále vyplouvají trajekty také ze Santa Rosalíe a La Pazu na Kalifornském poloostrově a míří do Guaymasu, Topolobampa a Mazatlánu na pobřeží Tichého oceánu.

Jak cestovat po Ciudad de México?

Autobusem
Místní autobusy se nazývají „camión“ a představují nejlevnější způsob jak poznat město. Bývají však během dopravních špiček přeplněné a jízda takovýmto autobusem není nic příjemného. Jízdné se platí až u řidiče. Autobusy bývají označeny cílovou stanicí. Pro lepší orientaci si v informační kanceláři vyzvedněte mapu autobusových linek.

Metrem
Metro v hlavním městě Mexika patří mezi nejčistší, nejlevnější ale také nejrušnější na světě. Celková délka tratí je 160 km a jezdí po nich moderní vlaky. Jednotlivé linky jsou zde rozlišeny barvami, piktogramy a čísly. Každý vlak má v přední části zobrazen nápis své cílové stanice. Plánek celého metra si můžete prostudovat v každém vlaku a na zastávkách. Samotné však nejsou dost dobře k sehnání. Jízdenky se prodávají na každé stanici v budkách. I metro však bývá během dopravní špičky nesnesitelně přeplněné, proto se občas stává, že vás dovnitř nepustí s objemným zavazadlem. V té době bývají dokonce vypravovány speciální linky pro ženy a děti. Jízda mexickým metrem se turistům nedoporučuje vzhledem k vysoké pravděpodobnosti okradení či přepadení.

Taxi
Cenově přijatelnou variantou dopravy po městě je využití taxíku. V poslední době však není bezpečné si objednávat taxíky Volkswagen v zelenobílých barvách. Často se stávalo, že byli jejich pasažéři okradeni či napadeni. Relativně nejbezpečnější je objednání radiotaxi, bohužel je ale také mnohem dražší. Před hotely parkují sedany „turismo“ s anglicky hovořícími řidiči. Před nasednutím si ale vždy ověřte, zda jej v hotelu znají a jestli nejde o podvodného taxikáře.

Autem
Jízda autem po Ciudad de México může být pro Evropana naprosto otřesným a nezapomenutelným zážitkem. Zdejší řidiči totiž nemají potřebu dodržovat nějaká pravidla silničního provozu, a proto buďte nesmírně opatrní. Neznamená, že když je na semaforu červená, tak všichni stojí. Oranžová také není zrovna dvakrát respektovanou barvou. Ve městě jsou krádeže na denním pořádku, proto auto zaparkujte nejlépe na placené a hlídané parkoviště nebo před hotel a nenechávejte v něm žádné osobní věci. Mexiku je z důvodu omezení automobilového provozu zaveden systém nazývaný „Hoy no circula“ - dnes nejezdí. To znamená, že podle koncového čísla SPZ zůstává automobil jeden den v týdnu odstavený mimo provoz.

Stravování

Mexická kuchyně
Mexická kuchyně má své kořeny až v kulturách Aztéků, Mayů či Zapotéků. Prolínají se v ní vlivy starého i nového světa. Je tedy spojením tradiční indiánské kuchyně s evropskými vlivy. Mexická strava dnes patří mezi nejzdravější a nejdietnější ze všech světových kuchyní. Základem každého jídla je zelenina, ovoce a luštěniny. Doplňkem k těmto jídlům je pečivo z kukuřičné mouky. Mnoho surovin do mexické kuchyně zavedli Španělé a Francouzi, jde zejména o mléčné výrobky, hovězí a kuřecí maso, pšenici, cibuli a česnek. Velmi užívaným kořením je kmín, vanilka, chilli, oregano, nové koření, šafrán, koriandr a skořice.

Zdejší pokrmy se neobejdou bez ostrých omáček, kterým se zde říká salsy. Maso nebývá moc často hlavní potravní složkou jídla. Nejčastěji se můžete v této kuchyni setkat s hovězím masem, ale výjimkou není ani vepřové, kuřecí, krůtí, ryby či maso z divokých králíků, prasátek pekari či běloocasých jelínků. Gurmány vyhledávanou specialitou mexické kuchyně je pásovec armadillo či leguán. V mexické kuchyni nesmí také chybět dary moře, které se často servírují grilované a s česnekem. V nabídce je humr, langusta, slávky, krevety a mušle.

Mexickým národním jídlem je „Mole poblano“, což je vařené krůtí maso zalité hustou tmavou omáčkou z čili, koření, oříšků a hořké čokolády. Základem mexické kuchyně jsou také kukuřičné a pšeničné placky tzv. „tortilly“, do kterých se balí maso, zelenina a jiné pokrmy. Součástí kuchyně jsou ještě malé chuťovky, které se objednávají například k nápojům nebo jako první chod v restauracích. Říká se jim „antojitos“ a podobají se španělským „tapas“.

Mexické restaurace
Ve velkých městech existuje nepřeberné množství restaurací s národní kuchyní, ale také mnoho restaurací nabízejících mezinárodní pokrmy i restaurace specializované na některé cizokrajné kuchyně. V Mexiku můžete tedy ochutnat pokrmy ze všech koutů světa. Klasickou mexickou kuchyni si nejlépe vychutnáte ve „fondas“, což jsou malé rodinné podniky. Levně si zde dáte třeba obědové menu se čtyřmi chody. Běžným typem stravovacích zařízení jsou „taquerías“, které servírují „tacos“ a můžete se přímo dívat na výrobu tortill. Snad jako v už v každém státě v zemi, najdete i v Mexiku řetězce rychlého občerstvení McDonald´s, KFC či Pizza Hut. V některých restauracích hraje alespoň jednou do týdne živá hudba. V ceně pokrmu není zahrnuto obslužné a výše spropitného záleží jen na vás. Pokud byl personál příjemný a byli jste s ním spokojeni, je zvykem nechávat spropitné ve výši 15%.

Mexické nápoje
V Mexiku nikdy nepijte vodu z kohoutku, kupujte si raději balenou, abyste se vyhnuli zdravotním problémům. Nedoporučuje se pít také ovocné šťávy, mléčné koktejly či jiné nápoje prodávané na ulici ve stáncích. Oblíbeným mexickým alkoholickým nápojem je pivo. Dostalo se sem s německými přistěhovalci. Mezi známé značky se řadí Corona, Negra Modela a XX Dos Equis. Mexičané pijí také „Micheladu“, což je osvěžující nápoj z piva a limetkové šťávy se slanou krustou na sklenici.
Typickým mexickým nápojem je i Kahlúa – kávový likér ochucený vanilkou, ron (rum) a rompope – vaječný likér. Pro otrlé jedince je tady pálenka „aguardiente“. Z Mexika je také známá piňa colada a daiguiri. I když je země nejstarším výrobcem vína na celém americkém kontinentu, netěší se zde víno až takové oblibě. Nejlepší vinice najdeme ve Valle de Guadalupe. Snad nejznámějším mexickým alkoholickým nápojem je ale tequila a mezcal. Tyto aperitivy se destilují ze šťávy agáve. Nejlepší tequila se však vyrábí ve vymezené oblasti kolem města Tequila nedaleko Guadalajary, z 100% agave druhu agave tequilana. Oproti tomu mezcal se vyrábí nedaleko města Oaxaca. Do lahve se vkládá housenka „Guzano rojo“ jako důkaz toho, že v lahvi je tolik alkoholu, aby ji dokázal konzervovat.

Ubytování
Jelikož do Mexika proudí stále více turistů ze všech koutů světa, roste s jejich počtem také počet ubytovacích zařízení. Ubytovat se zde můžete v hotelích různé kategorie, v apartmánech, ubytovnách a kempech. Stojí zde jak luxusní pětihvězdičkové hotely, ale také skromné hotely s jednoduchým vybavením. Ceny jednotlivých pokojů se odvíjí od polohy hotelu, oblasti, roční doby, věhlasu a poskytovaných služeb.

Velmi oblíbeným typem ubytování se v poslední době stalo ubytování v historických budovách. Jde především o staré haciendy, paláce a kláštery, z nichž mnohé byly vyhlášeny národními památkami. Ceny za nocleh v takovémto objektu se šplhají do vyšších částek. Velmi dobrou možností ubytování jsou tzv. „casas de huéspedes“ neboli penziony v rodinném vlastnictví, které bývají za dobré ceny. Oblíbeným typem nocování je táboření na mexických plážích. Tento způsob využívají především mladí lidé, je však třeba si dávat dobrý pozor na své osobní věci. Jinak jsou po celé zemi rozesety kempy nabízející jednoduché ubytování.

Pokud se do Mexika chcete vypravit během hlavní sezóny, od července do srpna, je dobré si zajistit ubytování dostatečně dopředu. Pokoj si můžete zamluvit také přes cestovní kancelář, telefonem či faxem.

Bezpečnost v Mexiku
Mexiko je zemí, kde bezpečnostní situace není pro turisty zrovna příznivá. Ve státě Chiapas operují ozbrojení rebelové a největší počet násilných trestných činů připadá na hlavní město Ciudad de México, Ciudad Juarez a Tijuanu. Veškeré své cennosti by si turisté měli uschovat do hotelových sejfů, neměli by s sebou nosit větší obnos peněz a neměli by se sami vydávat do odlehlých míst. V hlavním městě často narazíte na kapsáře, proto noste peněženku raději pod oblečením. V noci raději nevycházejte, ani nejezděte nikam autem. Měli byste se také vyhýbat osamoceným plážím. Od policistů raději žádnou pomoc neočekávejte, mohli by situaci ještě zhoršit. Výjimkou je turistická policie, která mluví anglicky a poradí vám nebo ukáže cestu. Pokud se však již dostanete do kontaktu s mexickou policií, chovejte se co nejzdvořileji a nejklidněji. Když vás při jízdě autem zastaví dopravní policie, snažte se jim co nejdříve vysvětlit, že jste turisté.

Nakupování v Mexiku
Mexiko je rájem pro milovníky nakupování a na své si zde přijde opravdu každý. O některé maličkosti se dá s prodejcem smlouvat, ale jen do té míry, abychom ho neurazili. O velké a cenné věci nemá smysl smlouvat, na nich jsou dané pevné ceny. Smlouvání je možné jen ve stáncích a u plážových prodejců, v kamenném obchodě se o to nepokoušejte.

Nejčastěji se v Mexiku nakupuje stříbro a stříbrné předměty. Pokud ale očekáváte, že vám budou nabízet decentní stříbrné šperky, budete asi zklamaní. Vyrábějí šperky z masivního stříbra, jelikož je sami nosí. Snad žádný turista si neodpustí to, aby si nekoupil typické mexické sombrero ze slámy. Mezi další oblíbené suvenýry patří bižuterie z nejrůznějších materiálů, všelijakých tvarů a barev. Často se jedná o velmi pěkné práce, na kterých si dali řemeslníci opravdu záležet. Prodejce těchto ozdůbek najdete v Mexiku na každém rohu. Lidé v Mexiku také rádi nakupují tradiční řemeslné výrobky, jako jsou dřevěné hračky, keramika, papírmašé (papírové masky a figurky), textil, kovové a proutěné výrobky.

V Mexiku si můžete vychutnávat nákupy v luxusních buticích, klenotnictvích a nákupních centrech. Mnohem oblíbenější jsou však nákupy na barvitých trzích přeplněných nejrůznějším ovocem a zeleninou, keramikou či koberci. Vybírat můžete také mezi cetkami, oblečením a domácími potřebami. Ceny na těchto trzích bývají výrazně nižší než v obchodech. Ze země se nesmí vyvážet archeologické artefakty. Mezi ty se nepočítají suvenýry z kamenů a přírodnin, které bývají nabízeny u historických památek. Jde o miniatury bůžků z onyxu, jadeitu, tyrkysu nebo obsidiánu. Často si turisté z Mexika přiváží nejméně jednu láhev tequily nebo metalu. Vyjdou tam samozřejmě mnohem levněji než u nás. Musíte si ovšem dávat pozor na množství, které vám povolí převézt přes hranice.

Turistické cíle

Ciudad de México
Hlavní město Mexika leží v nadmořské výšce 2200 metrů a má příjemné a stálé klima. Jde však o rozlehlé, přelidněné a živé město, sídlo mexické vlády, které bývá často zahaleno pod vrstvou smogu. Ciudad de México je nejstarším městem Nového světa, jehož historické centrum bylo v dávných dobách hlavním městem aztécké říše. Město oplývá velkým množstvím památek, ale i moderními budovami. Abyste toto město alespoň trošku poznali, je lepší si na jeho návštěvu vymezit alespoň tři dny.

Největším městským lákadlem je zajisté Museo Nacional de Antropología, které je právem považováno za jedno z nejlepších na světě. Návštěvníci se v něm seznámí s historií a pravěkem Mexika, kulturami Aztéků a Mayů a dalších mexických civilizací, s jejich náboženstvím, zvyky a životním stylem. Otevřeno je od roku 1964.

Centrem města je náměstí Plaza de la Constitución, kterému místní lidé říkají Zócalo. Jde o jedno z nejrozlehlejších náměstí na světě, kterému dominují katedrála Catedral Metropolitana a Palacio Nacional. Barokní katedrála je největším svatostánkem v Latinské Americe a také patří mezi největší barokní stavby na světě. Její stavba trvala asi 300 let a byla dokončena v roce 1813. Katedrálu zdobí barokní oltáře a boční kaple. Náměstí bývá často dějištěm nejrůznějších státních slavností a vojenských přehlídek. Na jednom z rohů náměstí najdeme fragmenty jednoho z nejvýznamnějších chrámových komplexů Aztéků, které zde byly objeveny v 70. letech 20. století. Templo Mayor je centrem aztéckého posvátného města Tenochtitlán.

Největším parkem v Ciudad de México je Bosque de Chapultepec. Sem si chodí většina obyvatel města odpočinout od ruchu velkoměsta. Mezi zdejší atrakce patří především zoologická zahrada, jezero s loďkami, muzea, galerie a živá zábava pod širým nebem. Nejvyšším bodem parku je kopec, na kterém stojí Castillo de Chapultepec. V tomto zámku z 18. století dnes sídlí muzeum Museo Nacional de Historia. Z jeho terasy je nádherný výhled na okolí. Střed města je s tímto parkem spojen 3 a půl kilometru dlouhou promenádou Paseo de la Reforma, která je jednou z nejkrásnějších ulic v Latinské Americe. Zdobí ji monumenty, památníky a sochy z 19. století. Této třídě také dominuje nejvyšší stavba ve městě – mrakodrap Torre Latinoamericana vysoký 182 metrů. V městské čtvrti San Ángel a Coyoacán se dochovaly jedinečné památky koloniální a předrevoluční architektury. O víkendech se zde konají proslulé trhy s řemeslnými výrobky. Koncertní síň Palacio de Bellas Artes byla vystavěna na počátku 20. století nedaleko parku Alameda Central. Revoluci, která probíhala v roce 1910 je věnován památník Monumento de la Revolución, kde jsou pohřbení revoluční hrdinové.

Když opustíte historické centrum, můžete probádat trosky města Tlatelolco na náměstí Plaza de las Tres Culturas. Náměstí své jméno získalo podle toho, že se zde mísí moderní, koloniální a předkolumbovská architektura. Pokochat se můžete krásou baziliky Basílíca de Guadalupe, která stojí na místě, kde se údajně v roce 1531 zjevila Panna Marie. I z toho důvodu je nejnavštěvovanější a nejbohatší bazilikou v Mexiku. Náměstí Plaza Garibaldi je domovem hudebníků mariachi, kteří zde veš dne i v noci vyhrávají a snaží se vydělat nějaké peníze. Kolem se nachází bary, restaurace a obchody. Zajímavá je také nedaleká pyramida De Cuicuilco vybudovaná nejstarší civilizací, která obývala Mexické údolí. Odhaduje se, že v dobách největší slávy mohlo mít město až kolem 20 tisíc obyvatel. Bohužel pak bylo zavaleno lávou a popelem ze sopky Xitle, což i dnes znesnadňuje archeologické práce. Oblíbenou turistickou atrakcí je plavba na květinami obsypanými pramicemi se stříškou a stolkem uprostřed po kanálech blízko čtvrti Xochimilco.

Kromě těchto hlavních památek najdeme ve velkoměstě Ciudad de México ještě spoustu dalších zajímavých lokalit s množstvím architektonicky, historicky či přírodně cenných atraktivit.

Teotihuacán
Nedaleko hlavního města se rozkládají rozvaliny jednoho z nejvíce fascinujících měst celého Mexika, velkolepého Teotihuacánu. Toto místo se stalo nejnavštěvovanější lokalitou z předkolumbovské doby v Mexiku. Samotný název Teotihuacán znamená „Místo, kde se lidé stávají bohy“. Město bylo založeno dávno před příchodem křesťanství na ploše 20 km2 a v dobách největšího rozkvětu zde žilo kolem 125 tisíc obyvatel. Po celou dobu Teotihuacán vévodil širokému okolí, až do roku 650 po Kristu, kdy byl zpustošen a opuštěn. Stavbu tohoto aztéckého posvátného místa se do dnešní doby nepodařilo objasnit. Také způsob života tehdejších obyvatel dodnes zahaluje tajemství. Komplexu dominuje obrovská Pyramida Slunce, která patří k největším na světě. O něco menší je čtyřstupňová Pyramida Měsíce, z jejíž vrcholu se naskýtá úžasný pohled na celou lokalitu. V areálu stojí mnoho dalších krásných chrámů a budov, které se pyšní krásnými skulpturami a nástěnnými malbami. V roce 1962 zde byl odkrytý Quetzalpapalotlův palácový komplex, jehož součástí je palác Jaguárů, rozlehlé nádvoří a stupňovitá chrámová základna.

Museo Nacional del Virreinato
V roce 1964 se budovy, kostely a kolejní objekty v malebné vesnici Tepotzotlán staly po důkladné renovaci muzeem. Dnes zde najdeme nejucelenější kolekci koloniálního umění a artefaktů v Mexiku. Stojí zde nejkrásnější barokní kostel Iglesia de San Francisco Javier s úchvatnou sakristií, jezuitská kolej založená na přelomu 17. a 18. století, nádvoří se zahradami, kapli Capilla Doméstica či relikviář sv. Petra a Pavla.

Tula
Hlavní město toltécké říše, které vzkvétalo v letech 900-1200 po Kristu, po pádu Teotihuacánu. V dobách největší slávy zaujímalo plochu 16 km2 a žilo zde kolem 40 tisíc obyvatel. Zánik městu nakonec přinesly vnitřní nepokoje, nájezdy bojovných kmenů a četné požáry. Celý komplex je známý především svými obřími sochami, tzv. Atlanty, kteří střeží pyramidu Jitřenky. Plošina chrámu je zdobena reliéfy hadů, orlů a jaguárů požírajících lidská srdce.

Taxco
Taxco je městem stříbra, které je jen velmi málo dotčené moderní civilizací. Je to koloniální město vystavěné na úbočí horského masívu Sierra Madre del Sur, v nadmořské výšce 1800 metrů. V roce 1522 sem dorazili Španělé, kteří slyšeli, že se v tomto městě nalézají bohaté ložiska stříbra. Následná těžba trvala kolem sta let. Město je z převážné části tvořeno překrásnými budovami z koloniální doby, kde najdeme krámky s nejrůznějšími suvenýry a stříbrnými šperky. Za návštěvu stojí kostel Iglesia de Santa Prisca na náměstí Plaza Borda. Kostel zde nechal postavit zbohatlík z těžby stříbra. Budovou, co jistě stojí za vidění, je hezky udržovaná Casa Humboldt, kde sídlí regionální a historické muzeum. Ve městě se pravidelně koná pravý mexický trh. Lanovkou se můžete nechat vyvézt na kopec, odkud je úžasný výhled na město.

Popocatépetl & Iztaccíhuatl
V překladu „Kouřící hora“ a „Spící dáma“ jsou druhou a třetí nejvyšší horou v Mexiku, jelikož dosahují výšky přes 5000 metrů nad mořem. Když je silný vítr a dobrá viditelnost, můžete spatřit jejich věčně zasněžené vrcholky. Mezi těmito dvěma štíty najdeme vesničku Paso de Cortés, která se stala ideálním výchozím bodem a základnou pro pěší túry na Iztaccíhuatl. Výstup na vrchol je však velmi náročný, proto byste se tam neměli vydávat bez předchozí přípravy a bez průvodce. Na Popocatépetl je v současné době z hlediska bezpečnosti zakázán vstup.

Puebla
Puebla je hlavní město stejnojmenného mexického státu a zároveň čtvrté největší město Mexika ležící asi 40 km od sopky Popocatépetl. Město proslavily hlavně nádherné talaverské dlaždice, které najdeme na zdejších zdech, kupolích a interiérech. Je také místem, kde se zrodilo mexické národní jídlo – Mole poblano. Ve městě se nachází množství kostelů, paláců a starobylých budov. Významnou historickou budovou je například kostel Templo de San Cristóbal ze 17. století, katedrála, kterou roku 1649 vysvětil puebelský biskup Juan de Palafox, Casa de los Muňecos či dům Casa del Alfeňique z 18. století. Atraktivním zákoutím města je čtvrť umělců Barrio del Artista.

Chihuahua
Město Chihuahua, proslavené bohatými nalezišti stříbra, najdeme v polopouštní krajině mezi rozeklanými horami. Z koloniální éry se zde dochoval úsek akvaduktu, kterému místní obyvatelé říkají „los arquitos“. V centru města se nachází náměstí Plaza de Armas, kterému dominuje katedrála z 18. století. Mezi další významné městské stavby patří Palacio de Gobierno z 19. století, Palacio Federal s fragmenty kostelní věže či Museo Histórico de la Revolución. Nejkrásnějším domem v Chihuahua je secesní palác Quinta Gameros s řezbářskou výzdobou.

Caňón del Cobre
Zdejší kaňon svou velikostí předčí dokonce i americký Grand Canyon, ale bohužel ani zdaleka nedosahuje jeho slávy. Je dosud neobjeveným divem severoamerického kontinentu. Česky by se tento název přeložil jako Měděný kaňon. Nachází se v pohoří Sierra Madre Occidental, kde řeky vytvořily kolem 6 kaňonů. Jsou zde ukryté vodopády, skalní útvary a četná jezera. Rostou zde převážně borovicové lesy. Tato oblast je domovem pro indiánský kmen Tarahumarů.

Mazatlán
Mazatlán je největším tichomořským přístavem Mexika a často bývá také označován jako „Perla Pacifiku“. Je to nejsevernější rekreační středisko země, které svým návštěvníkům nabízí přes 20 km pláží a příjemné teplé podnebí. Každý rok se zde koná mazatlánský karneval. Historické centrum města je tvořeno budovami z 19. století. Turistickou oblast s centrem města spojuje Zona Dorada (Zlatá zóna), kterou lemují luxusní hotely. Hojně navštěvované jsou také nedaleké ostrovy Venados, Lobos a Pájaros. Isla de la Piedra je poloostrov přitažlivý zejména svými písečnými plážemi s kokosovými palmami. Ve městě stojí novogotická katedrála z 19. století, Teatro Ángela Peralta či kostel Iglesia de San José. V Mazatlánu najdeme také největší mexické akvárium Acuario Mazatlán.

Guadalajara
Město Guadalajara leží ve správní oblasti Jalisko. Po hlavním městě je druhou největší metropolí v zemi. Je to moderní město, jehož historické centrum je obklopeno průmyslovou zónou. Jádro města tvoří několik náměstí, které zdobí koloniální budovy. Dominantou města je impozantní katedrála dokončená na počátku 18. století. Těm, kteří se zajímají o historii města, pravěk a archeologii, doporučujeme navštívit Museo Regional de Guadalajara, které sídlí v semináři z 18. století. Sídlem vlády státu Jalisko je Palacio de Gobierno dokončený v roce 1774. Jednou z nejhezčích neoklasicistních staveb v Mexiku je někdejší hospic Instituto Cultural Cabaňas. Jeho areál tvoří 23 nádvoří a ozdoben je kupolí.

Querétaro
Moderní předměstí Querétara tvoří koloniální budovy, které UNESCO v roce 1996 zařadilo na Seznam světového a kulturního dědictví. V roce 1848 do města vpadla vojska Spojených států amerických a město se nakrátko stalo hlavním městem Mexika. Byla zde také podepsána smlouva, kde Mexiko postoupilo polovinu svého území USA. Nejvyšší stavbou a také dominantou města je klášterní kostel San Francisco, kde se nachází oblastní regionální muzeum. Na náměstí Plaza de la Independencia najdeme přepychovou Casa de Ecala, kde dnes sídlí vládní úřady, kongres a soudní dvůr. Státní vláda sídlí v Casa de la Corregidora z roku 1700. Cenný je také klášter Convento de Santa Cruz.

Guanajuato
V dávných dobách z Guanajuata pocházela asi čtvrtina z celkové produkce stříbra v Mexiku. Ve městě byly tehdy vystavěny honosné paláce a impozantní kostelíky. Centrum města se v roce 1988 ocitlo na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Aby se zde zmírnila tíživá dopravní situace, byly zde vystavěny podzemní silnice a pod středem města vznikla důmyslná síť tunelů. Městu vévodí kostel Templo de la Compaňía s neoklasicistní kupolí. Procházet se můžete úzkými křivolakými uličkami s úžasnou architekturou.

Morelia
Hlavní město státu Michoacán vzniklo v polovině 16. století. Jádro města si po staletí uchovává španělský kolorit, první osadníci zde vybudovali velkolepé paláce, kláštery a kostely. Kdysi se město nazývalo Valladolid, přejmenováno bylo až v roce 1828 podle místního rodáka a bojovníka za nezávislost José María Morelose. V kostele Templo de la Compaňía de Jesus se od roku 1930 nachází veřejná knihovna. Na nádvoří tehdejší jezuitské koleje stojí barokní Palacio Vlavijero. Od roku 1867 je Palacio de Gobierno sídlem vlády. Věže zdejší katedrály ční do výšky 60 ti metrů. Katedrála byla postavena v letech 1660-1774 a prošla několika stavebními styly. Každoročně se zde koná mezinárodní varhaní festival, jehož hlavní zajímavostí je hra na varhany se 4600 píšťalami.

Oaxaca
Oaxaca byla vystavěna v nadmořské výšce 1500 metrů v pohoří Sierra Nevada del Sur. Je to velmi zachovalé koloniální město se spoustou cenných památek. Kdysi zde stávala jen malá španělská osada, která je dnes významným obchodním a průmyslovým centrem. Střed města tvoří náměstí Plaza de Armas, na jehož severní straně stojí katedrála z roku 1553. Má barokní průčelí s reliéfem Nanebevzetí Panny Marie. Nejkrásnějším městským kostelem je však Iglesia de Santo Domingo dokončený v roce 1772 a jehož stavba vyšla na 12 milionů pesos ve zlatě. V interiéru je pozlacená a polychromovaná štuková výzdoba. Prolíná se zde gotika, baroko, románské a maurské prvky. V Casa de Cortés ze 16. století dnes sídlí městské muzeum současného umění.

Acapulco
Město Acapulco leží v jedné z nejkrásnějších zátok na tichomořském pobřeží Mexika. Je vyhlášeným turistickým moderním letoviskem s mnoha hotely, restauracemi a zábavními kluby. Acapulco se ve 40. letech 20. století stalo prvním rekreačním střediskem v Mexiku. Od té doby sem začaly přijíždět celebrity a následoval bouřivý rozvoj s výstavbou výškových hotelů. V centru města najdeme katedrálu postavenou v maurském slohu. V Acapulcu je světoznámá skála La Quebrada, odkud se každý den vrhají do moře skokani. Nádherné pláže a luxusní prostředí z Acapulce vytvořily místo pro strávení ideální dovolené.

Monte Albán
Monte Albán, ležící ve výšce 400 metrů na d údolím Oaxacy, byl v minulosti největším městem Zapotéků. Určovalo kulturní, náboženský a hospodářský život regionu. Před rokem 800 n. l. však bylo město opuštěno. Kolem Gran Plaza jsou hezké zachovalé stavby a také hřiště na míčovou hru Juego del Pelota. V severní části komplexu najdeme podzemní hrobky. O něco později se zde usídlili Mixtékové. K ruinám se dostanete buď turistickým, nebo místním autobusem, který ale končí v Colonia Monte Albán, což je asi 3 km od vstupu.

Palenque
Další významnou mexickou archeologickou lokalitou je Palenque. Díky pralesnímu prostředí, které ho obklopuje, působí město tajemně a impozantně. V roce 100 př. n. l. se zde usadili Mayové a vrchol slávy přišel mezi lety 600 – 800 po Kristu. Palenque bylo tehdy hlavním městem celé oblasti. K úpadku došlo na počátku 10. století. Nejdůležitější objekty jsou označovány jako Central Palenque, patří tam Chrám slunce, Chrám nápisů, palác a Chrám XIV. Stojí zde také mnoho menších chrámů, které jsou ale také bohatě zdobeny skulpturami a kamennými reliéfy. V okolní neproniknutelné džungli se stále ještě nachází mnoho neobjevených objektů, které čekají na své odkrytí.

El Tajín
Město El Tajín bylo kdysi politickým a náboženským centrem civilizace Totonaků. Odhaduje se, že mnoho tamních budov vzniklo mezi lety 900-1150 po Kristu. Jsou vyzdobené reliéfy a skulpturami a je dokázáno, že původně měly výrazné barvy, jako je červená, černá či modrá. V dobách největšího rozkvětu El Tajínu zde žilo celkem 25 tisíc obyvatel a rozkládal se na ploše 10 km2. Dnešní odkryté jádro se rozkládá na ploše pouze 1 km2. Ve výklenkové pyramidě byste napočítali 365 výklenků odpovídajících počtu dnů v roce. Mezi nejstarší stavby El Tajínu řadíme čtyři pyramidy, které obklopují náměstí Plaza del Arroyo. Najdeme zde také jižní míčové hřiště, které sloužilo k rituálním míčovým hrám, kdy se poražení obětovávali bohům. Důležité místo v životě lidí z El Tajínu zaujímal bůh hromu a blesku Tajín.

Xalapa
Hlavní město státu Veracruz je známé především svou univerzitou a významným antropologickým muzeem. Město je situováno tak, že za jasného dne jde z náměstí vidět na 4250 metrů vysoký vrchol Cofre de Perote. Na náměstí najdete katedrálu z 18. století. Zdejší muzeum Museo de Antropología de Xalapa uchovává vynikající sbírku skulptur a artefaktů, které vytvořily dávné předkolumbovské civilizace na pobřeží Mexického zálivu. Zabývá se zejména kulturami Olméků, Totonaků, civilizaci Veracruz a kultury Huaxtéků.

Uxmal
Jedny z nejmajestátnějších ruin Mayské civilizace najdeme v Uxmalu. Název tohoto pozdně klasického mayského střediska znamená „třikrát stavěné“. Dodnes se ale neví, co má tento název symbolizovat. Většina budov pochází ze 7. -10. století po Kristu. V té době byl Uxmal hlavním městem této oblasti. Mezi nejpůsobivější místa v Uxmalu patří zřícenina paláce, pojmenovaná Holubník, podle jejího neobvyklého střešního hřebene. Najdeme zde také Palác vládce, Velkou pyramidu, Čtverhran jeptišek či Kouzelníkovu pyramidu.

Mérida
Hlavní město státu Yucatán bylo založeno v roce 1542 conquistadorem Franciscem de Montejem mladším. Ten jej nechal vystavět na ruinách mayského sídliště a pojmenoval ho Mérida. Během 19. a 20. století město zbohatlo prodejem sisalu, který se používal k výrobě lan. Na počátku 20. století v Méridě žilo nejvíce milionářů na světě. Důkazem tohoto bohatství jsou dodnes zachovalé velkolepé paláce, náměstí, parky a sochy. I v současné době je Mérida významným průmyslovým, kulturním, obchodním i univerzitním městem. Je také historickým klenotem přitahujícím množství turistů a ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Nedaleko odtud se nachází jak karibské pobřeží, tak i mayské památky.

Chichén Itzá
Jednou u nejznámějších mexických památek na Yucatánském poloostrově je Chichén Itzá. Jde o nejzachovalejší mayskou lokalitu, která je pro archeology stále záhadná. Komplex je spojen také s toltéckou říší a jejich bohem-králem Quetzalcoatlem. Do 13. století Chichén Itzá vzkvétalo a bylo důležitým obchodním náboženským a vojenským centrem, kde žilo kolem 35 tisíc obyvatel. Název města by se dal volně přeložit jako „Bezedná studna kmene Itzá“ a je asi opravdu odvozen od studny, na jejímž dně byly nalezeny četné lidské kosterní pozůstatky. Nejdominantnější stavbou je 24 metrů vysoká pyramida El Castillo, zasvěcená bohu Quetzalcoatlovi. Další unikátní stavbou je Chrám válečníků spočívající na nevelké pyramidě, která je zdobena skulpturami boha deště Chaka a Opeřeným hadem Quetzalcoatlem.

Cancún
Kdysi tichá a poklidná rybářská vesnice se koncem 60. let 20. století začala na popud vlády přeměňovat na nové letovisko s moderní výstavbou. Počet obyvatel z původních sto vzrostl na několik set tisíc. Zdejší překrásné pláže sem každoročně přilákají kolem 2 milionů turistů. Samotná lokalita Cancún je vlastně rozdělena na dvě části – na pevninské centrum a Isla Cancún. Isla Cancún je 23 km dlouhý ostrov, který s pevninou spojují dva mosty. Je to turistický ráj se spoustou pláží a hotelovou zónou. Jelikož jsou veškeré pláže v Mexiku veřejné, můžete navštívit, kterou se vám zachce. Mezi vyhledávané pláže patří Playa Lindy, Playa Langosta a Playa Tortugas. Pokud se chcete vnořit do větších vln, doporučujeme navštívit Play Chac-Mool, Playa Marlin a Playa Ballenas. Milovníci vodních sportů vyhledávají také Lagunu Nichupté, která se rozkládá mezi ostrovem a pevninou. Na ostrově se rozkládá také mayská lokalita El Rey s pyramidou a dvěma náměstími.

Mayská riviéra
Mayská riviéra je vyhledávanou destinací, která velmi rychle získává na oblíbenosti turistů. Nachází se na východním pobřeží Yucatánu a zahrnuje do sebe několik letovisek. Nachází se zde idylické písečné pláže, teplé moře a druhý největší korálový útes na světě. Na své si zde přijdou vyznavači potápění a šnorchlování. Druhým největším letoviskem je po Cancúnu Playa del Carmen, kterou protíná promenáda Quinta Avenida s množstvím obchůdků, kaváren a restaurací. Na bývalé kokosové plantáži zde vyrostlo také středisko Akumal s nádhernou pláží, kterou si vyhlédly karety obrovské ke kladení vajec. Tato chráněná zátoka v posledních letech získala na oblibě zejména u potápěčů a windsurfařů. Přírodní rezervaci Xel-Ha tvoří několik lagun, které jsou obklopené skálami a jeskyněmi. Ve zdejších vodách spatříte mnoho exotických a pestrobarevných ryb. Nedaleko mayské lokality Tulum se nachází pláž Tulum Playa s chatkami a restauracemi.

Isla Mujeres
Tento malý ostrůvek byl pojmenován jako „Ostrov žen“ podle skulptur, které zde byli nalezeny Španěly a následně zničeny. Na ostrově panuje poklidná atmosféra, bez velkého turistického zmatku a shonu. Pro poznávání ostrova je dobré si zapůjčit kolo nebo skútr. Najdeme zde trosky Mundaca Haciendy, kterou nechal postavit místní pirát Fermín Mundaca. Nejkrásnější pláží ostrova je Playa Los Cocos. I na takto malém ostrůvku se nachází národní park Garrafón s pláží Garrafón, který ochraňuje zdejší pobřeží a korálový útes.

Cozumel
Nedaleko východního pobřeží poloostrova Yucatán se rozkládá největší ostrov v Mexiku. Název Cozumel vznikl z mayského slova Cuzamil, což znamená „místo vlaštovek“. V El Cedralu a San Gervaisu jsou k vidění rozvaliny tehdejšího mayského města. Z větší části je však pohltila džungle. V El Caracolu se nachází mayská svatyně, která byla využívaná jako navigační objekt. Dnes patří Cozumel mezi nejvyhledávanější mexická letoviska a potápěčské lokality na světě. Jediným městem na ostrově je San Miguel de Cozumel s kostelem Iglesia de San MIguel Arcángel. Poklud máte zájem dozvědět se něco o dějinách ostrova, navštivte místní Museo de la Isla. Na ostrově je mnoho překrásných pláží, ale ne všechny jsou bezpečné pro koupání, jelikož se na východní návětrné straně tvoří velké vlny a silný spodní proud. Pro potápění jsou vyhrazena místa v okolí útesu Colombia, Palancar, San Francisco a Santa Rosa.

Tulum – Sian Ka´an
Mayské sídliště Tulum leží na útesu nad Karibským mořem. Největší rozmach město zažívalo do roku 1200 po Kristu, dokud sem nepřišli dobyvační Španělé. Nejvýraznější budovou je El Castillo, která sloužila námořníkům jako orientační bod. Kolem se rozkládá nádherná tropická příroda. Tulum patří mezi nejkrásnější mayské stavby a je pomyslnou branou do přírodní rezervace Sian Ka´an. Tato biosférická rezervace je nazývána malým pozemským rájem s unikátní biodiverzitou, mayskými památkami a mokřady, které jsou domovem pro mnoho druhů ptáků. Tuto rezervaci byste si určitě neměli nechat ujít, pokud chcete vidět onen krásný bělostný fantastický Karibik s panenskou přírodou.

 
 

Náš tip

Srí Lanka - sen cestovatelů 2025

Srí Lanka - sen cestovatelůNeváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko