Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za vlaštovkami na Cozumel

Cozumel, rozkládající se nedaleko východního pobřeží poloostrova Yucatán, je největším ostrovem v Mexiku. Ve světě proslul díky svým nádherným bílým písečným plážím a nevšední azurově modrou barvou Karibského oceánu, který ostrov omývá. Turisté sem jezdí hlavně za šnorchlováním a potápěním.

Ostrov je relativně malý, je jen 50 km dlouhý a 14 km široký. Mayové, kteří byli jeho původními obyvateli, jej nazývali Cuzamil, což znamená „místo vlaštovek“. V dávných dobách byl ostrov důležitým centrem kultu Ixchel – bohyně plodnosti, těhotenství a porodu. Mayské ženy žijící na pevnině, které nemohly mít děti, tento ostrov velmi často navštěvovaly.


Autor: Georgia Popplewell

Stopy mayské civilizace jsou na Cozumelu patrné dodnes, mnohdy jsou však ukryty v husté džungli a je docela problém se k nim dostat. Zdejší mayská města nejsou tak hojně navštěvovaná turisty jako třeba Chitzen Itzá či Tulum. Jsou mnohem menší, ale rozhodně stejně zajímavá. Nejvýznamnějšími mayskými lokalitami jsou San Gervasio a El Cedral, kde jsou k vidění rozvaliny tehdejších mayských měst. Obě města však z větší části pohltila džungle, během prosekávání se vegetací můžete obdivovat rozmanité ptačí druhy. San Gervaiso je o něco větší a může se pochlubit několika zrekonstruovanými objekty. Na jihu ostrova se pak nachází ještě odlehlá mayská svatyně El Caracol, která údajně sloužila jako navigační objekt.

Cozumel navštívili v roce 1518 také dobyvační Španělé v čele s conquistadorem Hernandem Cortésem. Od místních obyvatel se jim dostalo vřelého přijetí, to ještě ovšem netušili o úmyslech bílých mužů – ti se odtud chystali dobýt pevninské Mexiko a ostrov využít jako svou základnu. Na ostrově se sloužila i první katolická mše v Mexiku.

Dnes patří Cozumel mezi nejvyhledávanější mexická letoviska a potápěčské lokality na světě. Zdejší korálový útes je po Velkém bariérovém útesu v Austrálii druhým největším na světě. Velká mezoamerická útesová bariéra se táhne podél mexického pobřeží v délce 1000 km až do sousedního Belize a pokračuje ke břehům Guatemaly a Hondurasu. Podmořský život je velmi bohatý, vyskytují se zde všechny druhy korálů, sasanky, nepřeberné množství pestrobarevných rybek, langusty, krabi i žraloci. Podél východního pobřeží Cozumelu hnízdí karety pravé, které jsou jako ohrožený druh chráněny zákonem.

Proto se sem sjíždějí potápěči z celého světa, kteří si nechtějí tuto nádheru nechat ujít. Na své si přijdou i potápěči začátečníci - školy potápění, stejně jako půjčovny výstroje jsou tu na každém druhém rohu. Cozumelu byste se však měli vyhnout v letním období, kdy se teploty šplhají i přes 40 °C a také období podzimu, kdy je hlavní sezona hurikánů.

Jediným městem na ostrově je San Miguel de Cozumel s dominantním kostelem Iglesia de San Miguel Arcángel vypínajícím se na hlavním náměstí. Největší ruch panuje naproti doku, jinak ve městě vládne klid a tradiční kolorit, sem tam najdete nějakou turistickou prodejnu nebo restauraci. Pokud máte zájem dozvědět se něco o dějinách ostrova, navštivte místní Museo de la Isla.

Na ostrově je mnoho překrásných pláží, ale ne všechny jsou bezpečné pro koupání, jelikož se na východní návětrné straně tvoří velké vlny a nebezpečně silný spodní proud. Západní strana ostrova je pak již mnohem klidnější. Pro potápění jsou vyhrazena místa v okolí útesu Colombia, Palancar, San Francisco a Santa Rosa. Z ostrova se samozřejmě můžete lodí dopravit také na pevninu a to hned do dvou letovisek. Do 60 km vzdáleného Cancúnu a na Playa del Carmen, která leží asi 20 km od ostrova.

- jap -

Předchozí články z Mexika:
Guadalajara
Mérida – Paříž Západu
Templo Mayor
Costalegre
Zacatecas

Článek byl zobrazen 7 017 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko