Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Guadalajara - druhé největší město Mexika

Město Guadalajara rozkládající se ve středním Mexiku je po metropoli Ciudad de México druhým největším městem v zemi. Přesto je Guadalajara známá jako jedno z nejtradičnějších mexických měst, které si zachovává svou kulturu, zvyky a tradice. Je městem plným koloniálních budov a kostelů, které vypráví pravdivou historii tohoto města.

Ještě před několika desetiletími byla Guadalajara poklidným provinčním městem. Díky rozmachu průmyslu došlo k jejímu nezadržitelnému rozvoji a tak se velmi rychle proměnila v moderní živou metropoli a hlavní město státu Jalisco, kde žije okolo 1,6 milionu obyvatel. Historické centrum města je tak dnes obklopeno průmyslovou zónou a rozrůstajícím se předměstím. Guadalajara má však své provinční mexické kouzlo a je ideálním místem pro ty, kdo chtějí spojit kulturu s nevšedními zážitky a zábavou. Je městem zrodu mariachi i tradičního mexického nápoje Tequily. Hudba mariachi, kterou hrají tradiční mexické orchestry, vznikla v malém městě nedaleko Guadalajary. Tequila je zase oblíbeným nápojem produkovaným ve všech regionech státu Jalisco. Každý, kdo touží po seznámení s pravou mexickou kulturou a národními zvyky by měl zamířit právě sem.

Catedral de Guadalajara
Foto: Catedral de Guadalajara

Město ležící na náhorní plošině ve střední části mexického vnitrozemí, bylo pojmenováno podle španělského města Guadalajara, které bylo značně ovlivněno arabskou kulturou. Název je tedy původem arabský a znamená „řeka tekoucí mezi skalami“. Místní však své město nazývají často „perlou západu“ nebo „městem růží“. Proslavilo se totiž řadou parků a nevšedně krásnou a bohatou květinovou výzdobou. Obyvatelé Guadalajary si vychutnávají jedny z nejvyšších teplot ve světě. Roční průměrné teploty šplhají až k 35 C°.

Guadalajara byla založena v roce 1542 španělskými dobyvateli, kteří ji používali jako základnu při svých výpadech do vnitrozemí. Město se díky těžbě v blízkých dolech a zemědělství stalo významnou dopravní křižovatkou a obchodním centrem. Tehdejší bohatství města dokládá nespočet krásných koloniálních budov a paláců.

Guadalajara - Hospicio Cabañas
Foto: Hospicio Cabañas

Přímo v srdci velkoměsta mohou turisté obdivovat tři desítky bloků restaurovaných náboženských a kulturních staveb Centra Histórica. Většina z nich byla vystavěna v koloniálním stylu se spoustou podloubí, podchodů, úzkých uliček a rozlehlých náměstí. Nejvýraznější stavbou Guadalajary je katedrála, jejíž budování bylo zahájeno krátce po založení města v roce 1542. Dokončení se však dočkala až v 18. století, je na ní proto patrná různorodost slohů, zároveň je krásným příkladem koloniální architektury. V roce 1750 postihlo město silné zemětřesení, které zničilo původní průčelí katedrály, další zemětřesení následovalo v roce 1818. V polovině 19. století byla přistavěna dvojice žlutě obložených věží, které se záhy začaly považovat za symbol města.  Katedrála má poměrně skromný interiér, výzdobu obstarávají dva tucty neoklasicistních oltářů. V sakristii jsou umístěny obrazy z 18. a 19. století, mezi nimi je i „Nanebevzetí Panny Marie“ od španělského umělce Bartolomého Estebana Murilla.

Plaza Guadalajara
Foto: Plaza Guadalajara

Turisticky přitažlivé je Museo Regional de Guadalajara sídlící v semináři z 18. století, které se zaměřuje na paleontologii, pravěk a archeologii. Mezi exponáty se nachází kompletní kostra mamuta nebo replika šachtového hrobu odhaleného v Zapopanu. V horním patře je k vidění etnografická expozice věnovaná indiánským kmenům, síň zasvěcená místním dějinám a obrazy od koloniálních i současných malířů státu Jalisco.

Výraznou budovou stojící v centru města je barokní Palacio de Gobierno z roku 1774, který je sídlem státu Jalisco. Mnoho částí této budovy vyzdobil José Clemente Orozco svými nástěnnými malbami. Jeho díla vzdávají holt hrdinovi boje za nezávislost Migueli Hidalgovi, který se v roce 1810 snažil zrušit otroctví. Před budovou se rozkládá náměstí Plaza de Armas s hudebním pavilonem uprostřed. Každý čtvrtek a neděli se v něm konají koncerty.

O tom, že je Guadalajara také kulturním městem svědčí divadlo Teatro Degollado, které pojme až 1400 diváků. Jeho portikus tvoří řada korintských sloupů završených trojúhelníkovým vlysem zobrazujícím Apollona a devět múz. Hlavní sál je vyzdoben třpytivými lustry a kupolí s freskami líčícími výjevy z Dantovy „Božské komedie“. Toto neoklasicistní divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1866 a od té doby prošlo několika architektonickými úpravami.

Guadalajara - Teatro Degollado
Foto: Teatro Degollado

Budova někdejšího hospice Instituto Cultural Cabaňas, který založil biskup Juan Cruz Ruiz de Cabaňas, je i dnes jednou z nejkrásnějších koloniálních staveb v celém Mexiku. Řadí se k nejrozměrnějším koloniálním objektům na americkém kontinentu, pyšní se kupolí a 23 nádvořími. Až do roku 1979 sloužila budova jako sirotčinec, který jednu dobu poskytoval přístřeší až pro 3000 opuštěných dětí. Stavba poté prošla renovací a vzniklo v ní výstavní centrum se stálými i krátkodobými expozicemi, dnes se zde nachází také škola múzických a výtvarných umění. V interiéru bývalé kaple jsou k vidění četné fresky, které v 30. letech 20. století ztvárnil José Clemente Orozco. Díla vyobrazují conquistu, politický teror a dehumanizaci moderního člověka. Před budovou se rozprostírá náměstí Plaza Tapatía, které označuje konec pěší zóny vedoucí skrz město.

Catedral de Guadalajara
Foto: Catedral de Guadalajara

V Guadalajaře se nachází několik pěkných koloniálních kostelů. Za prohlídku stojí kupříkladu Templo de San Juan de Dios či Templo de San Francisco Neri s nádherným platereskním průčelím, který byl společně s nedalekou kaplí Capilla de Aranzazú součástí františkánského kláštera. Směrem dále na severozápad se tyčí Templo de Santa Mónica s barokní fasádou. Při návštěvě města byste neměli vynechat ani Basílicu de Zapopan z 18. století, která ukrývá jednu z nejuctívanějších náboženských relikvií Mexika, sošku Virgen de Zapopan vyrobenou z kukuřičného těsta. V 16. století ji místním indiánům daroval františkánský mnich. Lidé dnes věří, že je soška chrání před přírodními katastrofami. V sousedství baziliky můžete navštívit ještě muzeum pečující o řemeslné výrobky Huicholů.

Guadalajara - San Francisco
Foto: Templo de San Francisco Neri

Zajímavá jsou v Guadalajaře ještě náměstí Plaza Taputia nebo Plaza de Los Laureles, v jejímž středu je umístěna velká fontána. Sídlí zde také tři velké univerzity, několik knihoven a galerií.

- jap -
foto: Alejandro Castro
 - Some rights reserved

Další články z Mexika:
Mérida – Paříž Západu
Templo Mayor
Costalegre
Zacatecas
Taxco – stříbrné město

Článek byl zobrazen 11 424 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko