Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tulum – lenošení ve stínu pyramid

Jedním z nejkrásnějších míst na světě, kde se můžete najednou kochat jedinečnou přírodou a zároveň obdivovat um dávných stavitelů je mexický Tulum. Na útesu vysoko nad azurovými vodami Karibiku se tyčí pozůstatky mayského sídliště a pobřeží je v těchto místech lemováno nádhernou pláží s bělostným pískem, po níž se líně prochází leguáni.

Historii nadosah

Na první pohled může připomínat pobřeží Tulumu nacházející se v mexickém státě Quintana Roo jakékoliv jiné oblíbené přímořské letovisko v Karibském moři. Najdete zde půjčovny potápěčského či jiného sportovního vybavení, půjčovny motorových člunů, hřiště na vodní pólo i plážový volejbal a mnoho dalšího. Stejně tak zde můžete ležet celé dny na překrásné pláži a užívat si tropického slunce. Jenomže snad nikde jinde nejste během lenošení na pláži či provozování vodních a plážových sportů tak blízko prastarým památkám jako právě zde. Tyto mayské památky jsou navíc spojeny s tajuplnými pověstmi o krvavých rituálech obětování lidí bohům a válečných výpravách. Atmosféra dávných časů na vás v Tulumu dýchá doslova na každém kroku.

Tulum

Snaha odolat dobyvatelům

Předkolumbovské opevněné město Tulum ležící na Mayské riviéře bylo vystavěno v letech 600 až 1500 našeho letopočtu, tedy v tzv. postklasickém období. V tuto dobu zrovna docházelo k míšení toltécké a mayské kultury, o čemž svědčí i zřetelné maysko-toltécké vlivy na stavbách. V mayské kultuře mělo město velký kultovní význam. Největší rozkvět zažilo mezi 12. až 15. stoletím, než jej objevili španělští dobyvatelé. Město tehdy bohatlo díky čilému obchodnímu ruchu.

Ještě po příchodu Španělů byl Tulum jedním z posledních mayských měst na poloostrově Yucatán, které zůstalo obydleno. Podařilo se mu přečkat ještě 70 let poté, co Španělé začali s kolonizací Mexika. Nakonec se však dobyvatelé zmocnili i tohoto města, jeho obyvatele vyhnali nebo zavraždili a sami začali Tulum využívat. Možná právě díky tomu, že nezůstalo opuštěno, jako jiné mayské památky v Mexiku, ale bylo i nadále obydleno, nezačalo chátrat a nepohltila jej džungle. Podařilo se jej tak zachovat v poměrně dobrém stavu dodnes.

Pohled na pláž bere dech

V současnosti je Tulum po Teotihuacánu a Chichén Itzá třetím nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku. Turisté si místo velmi oblíbili, jeho návštěva je totiž nezapomenutelným zážitkem. Nejenže jde o významnou historickou lokalitu, ale také o jednu z nejkrásnějších pobřežních lokalit Mexika. Pobřeží je zde lemováno pláží, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Podle žebříčku CNN se umístila na krásném dvanáctém místě. Jelikož se Tulum nachází pouhých 80 kilometrů od oblíbeného turistického střediska Cancún, bývá dennodenně zaplavován turisty, kteří se sem nechají dovézt autobusy a poté tráví dny průzkumem pyramid, nebo koupáním v nádherném a průzračně čistém moři.

Tulum

Pobřežní opevnění

Komplex mayského města Tulum je poměrně kompaktní, v areálu se nachází celkem více než 60 staveb. Celé město bylo obklopeno mohutnými hradbami, což je v mayské architektuře poměrně neobvyklé. Právě odtud pochází také pojmenování města – název Tulum se z mayského jazyka překládá jako „opevnění“. Až 4 metry vysoká kamenná zeď chrání Tulum ze tří stran, ze čtvrté strany je pak město chráněno mořem. Hradby jsou na některých místech až 6 metrů široké. Doslova nepřehlédnutelná je stavba velké pyramidy známá jako El Castillo, která je vidět od pobřeží. Byla vystavěna na 40 metrovém útesu, který se zvedá přímo nad pláží. Měla funkci strážní věže, pozorovatelny a ochraňovala město před útokem z moře.

S leguány na pláži

Celé archeologické naleziště je zasazeno do nádherného prostředí tropické karibské vegetace, která nádherně kontrastuje s azurově modrou vodou Karibiku a bělostnými písečnými plážemi. Z přírody se na pláže občas vydají leguáni, kteří se chodí vyhřívat na rozpálený písek. Téměř v sousedství archeologického naleziště se nachází Tulum pueblo, které nabízí jak ubytování, tak i stravování a všelijaké možnosti vyžití a zábavy. Při procházce hlavní třídou můžete obdivovat krámky s řemeslnými výrobky místních obyvatel, nebo navštívit některý z mnoha obchůdků se suvenýry. O hladové žaludky návštěvníků se postarají příjemné restaurace s tradičními mexickými pochutinami.

V Tulumu jako doma

Ubytovat se nemusíte přímo v Tulum pueblo, ale také v hotelové turistické zóně, která vznikla přibližně 3 kilometry od centra městečka. Nenajdete zde však žádné velké hotelové komplexy, ale jen rodinné hotýlky s příjemnou atmosférou, které jsou vkusně zasazeny do krajiny. Velké oblibě se těší také vilky a bungalovy zvané cabaňas, které poskytují svým dočasným nájemníkům vysokou úroveň ubytování, stravování a dalších služeb. Tulum a v podstatě celá Mayská riviéra v současnosti žije především z turismu. Přesto právě sem ještě nejezdí tolik turistů jako do nedalekých letovisek Cancún, Playa del Carmen nebo na ostrov Cozumel. Na překrásných tulumských plážích je tak ještě poměrně klid. Tulum je také branou do biosférické rezervace Sian z Ka’an, proto láká i milovníky přírody. Pokud se tedy i vy chystáte na toulky po Mexiku, rozhodně Tulum s jeho památkami a jednou z nejkrásnějších pláží světa do svého cestovního itineráře zařaďte.

- jap -

Článek byl zobrazen 6 419 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko