Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cobá – tajuplné mayské město ukryté v džungli

Neklidné vody mayského města Cobá

Cobá patřilo k jedněm z politicky, vojensky a obchodně nejvýznamnějším městským státům Yucatánu. Oblast mezi lagunami Cobá a Macanxoc, kde město vzniklo, byla osídlena již v 1.století př.n.l. Samotné město Cobá se začalo rozvíjet někdy kolem roku 250 n.l. Jeho původní jméno se dochovalo dodnes a v překladu znamená “neklidné vody”. Jeho název odkazuje právě na ona jezera, která se v okolí Cobá nacházejí. Kromě již zmíněných dvou hlavních lagun se v džungli ukrývají ještě tři další jezera.

Cobá - zájezdy do Mexika

Okolní džungle byla pro obyvatele mayského města zdrojem života. Mayové využívaly léčivé účinky zdejších rostlin a stromů a lovili jeleny a jinou zvěř, která v lesích žila. V lagunách plavaly ryby a odpočívali krokodýli.

Tajemství mayského města stráží džungle

Mezi lety 800 a 950 n.l. bylo Cobá na vrcholu coby hlavní město regionu. Rozkládalo se na ploše až 50 km² a žilo v něm na 50 tisíc obyvatel.

Cobá - zájezdy do Mexika

Během své existence město budovalo vztahy s mayským královstvím v Ticalu na jihu i se severními oblastmi poloostrova Yucatán. Kamenné cesty “sacbé”, které spojovaly jednotlivé části města, vedly až na východní pobřeží do přírodního přístavu Xel-Ha.

Cobá - zájezdy do Mexika

Poté, co se v 10.století do popředí politického významu dostalo Chichén Itzá a začaly se měnit obchodní stezky, Cobá začalo upadat. V době příchodu Španělů na Yucatánský poloostrov již bylo Cobá opuštěné a zarůstalo hustou vegetací. Džungle město brzy pohltila a s ním i mnohá tajemství, kterými jsou obklopeny zdejší stavby.

Město rozdělené do “skupin”

V archeologickém areálu se odhadem ukrývá na 6500 staveb. I když od objevení Cobá v roce 1842 uteklo již hodně vody, odkryt byl zatím jen zlomek původního města. Naprostá většina starých staveb je ukrytá pod nánosem hlíny a vegetace v nepropustné džungli.

Cobá - zájezdy do Mexika

Jož odkryté části města jsou rozdělené do skupin (španělsky “grupo”). Grupo Cobá se nachází nejblíže vstupní bráně a je nejstarším místem starobylého města. Zde začíná většina pěších cest “sacbé”. Již od laguny Cobá je možné zahlédnout průčelí nejvýznamnější ze zdejších 53 staveb – 25 metrů vysokou pyramidu Templo de las Iglesias. Pyramida, které se také říká “kostel”, je druhou nejvyšší stavbou archeologického areálu. V její blízkosti stojí i hřiště na míčové hry a kamenná stéla 11, kterou místní lidé stále uctívají.

Cobá - zájezdy do Mexika

V areálu Cobá se nacházejí desítky kamenných stél. Stély jsou označeny čísly a nejvíce jich najdete v oblasti grupo Macanxoc. Rytiny a malby na stélách jsou zdrojem informací o sociálním a spirituálním životě obyvatel města. Našly se zde i nezvětralé stély s vyobrazeními žen z královských rodin pocházející až z Tikalu.

TIP: Vydejte se na zájezd do Mexika a poznejte místní kulturu, památky a mayské pyramidy. Snadno můžete kombinovat poznání a relax na pláži. 

Výstup na nejvyšší pyramidu na vlastní riziko

Vliv Tikalu je údajně patrný i v případě nejvyšší pyramidy Yukatánského poloostrova - Nohoch Mul. Ta se nachází asi kilometr od vstupní brány do archeologického areálu. Buď k ní dojdete příjemnou procházkou po stezce vedoucí džunglí, a nebo k ní můžete dojet na vypůjčeném kole. Své služby v archeologickém areálu nabízejí i tricyklisté, kteří lenivější turisty k pyramidě Nohoch Mul dovezou.

Cobá - zájezdy do Mexika

Nohoch Mul je známá jako Velká pyramida. Stojí na malém kopečku a je vysoká 42 metrů. Na jejím vrcholu stojí malý chrám. K němu je možné na vlastní riziko vystoupat. Schody vedoucí na vrchol pyramidy jsou docela strmé a nejednoho odvážlivce postihne při pohledu dolů pod sebe závrať. Námaha je ale odměněna výhledem na zelené koruny rozlehlé džungle, ve které ještě v minulém století žili posvátní jaguáři.

Autorka článku: Kateřina Francová
- PR článek -

Článek byl zobrazen 5 042 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Mexiko dovolená

Dovolená MexikoBělostné pláže Mexika a aktivní poznávání za rozumnou cenu. Poznejte všemi smysly opravdové Mexiko ve všech jeho barvách.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko